Overtredelsesgebyr til Godfarfoss Kraft i Viken fylke
4.1.2023 12:00:48 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Byggingen av Godfarfoss kraftverk ble igangsatt i oktober 2021. I området for Godfarfoss kraftverk er det registrert en rekke lav- og mosearter på den norske rødlista. Hensynet til trua arter var sentralt i behandlingen av saken, både i planendringssøknaden og detaljplan for miljø og landskap. I NVEs tillatelser til bygging av Godfarfoss kraftverk er det bl.a. forutsatt at forekomstene med skåldraugmose og lavarten Leptochidium crenatulum skal merkes tydelig i felt og ikke berøres.
– NVE ser alvorlig på anleggsarbeider utenfor det som er godkjent. Det er spesielt alvorlig når det medfører fare for skade på verdifullt naturmangfold eller andre interesser, sier Mari Hegg Gundersen, seksjonssjef for NVEs miljøtilsyn for vassdragsanlegg.
Ødelagte forekomster av lav og mose
NVE fikk i desember 2021 varsel om at en av forekomstene med lavarten Leptochidium crenatulum var blitt overfylt med steinmasser under byggearbeider i inntaksområdet. Den ødelagte forekomsten utgjorde en av fire kjente forekomster i området. NVE fikk også beskjed om at om lag 500 meter av adkomstveien til kraftstasjonstomten var anlagt utenfor arealbruksgrensene som NVE hadde godkjent. For disse overtredelsene ga NVE i mai 2022 et overtredelsesgebyr på kr 400 000 til Godfarfoss Kraft AS, for brudd på konsesjon og godkjent detaljplan for Godfarfoss kraftverk.
NVE fikk i september 2022 varsel fra Godfarfoss Kraft AS om at det under anleggsarbeider var plassert masser inntil en av de gjenværende forekomstene med lavarten Leptochidium crenatulum og at det var blitt fjernet steiner som støttet opp en tue med forekomst av skåldraugmose. Dette er gjort til tross for at det i NVEs tillatelser er forutsatt at lokaliteter med disse artene skal merkes tydelig i felt og ikke skal bli berørt av tiltaket.
Kunne vært unngått
NVE mener Godfarfoss Kraft AS kunne unngått overtredelsene ved å ha bedre rutiner som sikret at det ikke ble gjennomført anleggsarbeider i strid med konsesjon og godkjent detaljplan for miljø og landskap.
– At Godfarfoss Kraft også tidligere i anleggsarbeidene har gjort seg skyldig i et lignende brudd skjerper deres aktsomhetsplikt og øker alvorligheten av overtredelsen, sier Hegg Gundersen.
Vedtaket kan påklages til Olje- og energidepartementet innen tre uker fra det er mottatt.
Nøkkelord
Kontakter
Mari Hegg Gundersen, seksjonssjef
E-post: mhg@nve.no
Tlf: 98 45 94 30
Lars Midttun, seniorrådgiver
E-post: lami@nve.no
Tlf: 41 10 04 66
Bilder

Dokumenter
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
