Ny undersøkelse: Nesten ingen bedrifter har søkt om strømstøtte
21.12.2022 15:10:37 CET | SMB Norge | Pressemelding

STRØMKRISEN: Hele 92 prosent av bedriftene har ikke søkt om strømstøtte gjennom regjeringens ordning for energitilskudd. Det viser en undesøkelse som SMB Norge utførte blant sine medlemmer i perioden 1.-11. desember.
- Dette bekrefter at strømstøtteordningen var altfor avgrenset og overhodet ikke ment å hjelpe flest mulig bedrifter, sier Jørund H. Rytman, administrerende direktør i SMB Norge.
Kravet om tre prosent strømintensitet for å kunne søke om strømstøtte utpeker seg som hovedårsaken til at halvparten av bedriftene ikke har søkt.
SMB Norge-sjefen er tydelig på at regjeringens strømstøtteordning har vist seg å være en fiasko.
- At flere enn ni av ti bedrifter ikke har søkt, og halvparten av bedriftene peker på at kravet om strømintensitet har ekskludert dem, viser hvor feilslått denne ordningen har vært, sier Rytman.
Svakere resultater
Små og mellomstore bedrifter har ofte små marginer i driften sin. I undesøkelsen fremkommer det at seks av ti bedrifter ligger an til å få et svakere resultat i 2022 enn et normalår.
- Strømprisene er den desidert viktigste årsaken til at hele seks av ti bedrifter ligger an til et svakere eller mye svakere resultat i år enn i et normalår. Det ligger langt foran andre faktorer som stigende lønninger og inflasjon, sier Rytman.
- Da er det svært urovekkende at statsministeren sier at man må forvente høye strømpriser også i 2023, legger han til.
For 2023 er det heller ikke lagt opp til noen strømstøtteordning for bedrifter.
- Regjeringen gambler på at fastprisavtalene skal ta unna det verste. Men det er stor risiko å binde seg til fem- eller sjuårsavtaler for å få noenlunde forutsigbar strømpris, sier Rytman.
Krever makspris
I undersøkelsen ber et stort flertall om at staten skal dekke alt over en fastsatt makspris. Det er en ordning tilsvarende den som gjelder for husholdninger.
- En slik ordning ville vært mer forutsigbar og mindre byråkratisk. Det har SMB Norge spilt inn hele veien. Nå forventer vi at regjeringen følger opp i 2023, sier Rytman.
Bedriftene som har søkt på regjeringens strømstøtteordning, forteller at det var langt mer tidkrevende enn forventet å fylle ut søknaden.
- Faktisk gjelder det over to tredjedeler av bedriftene som søkt. Man ble forespeilet at det var kjapt og enkelt å fylle ut søknaden, men det stemte ikke, sier Rytman.
- Kravet om energikartlegging og dokumentasjon har også vist seg å være for krevende for mange, avslutter han.
Hovedfunn i undersøkelsen:
- 59 prosent av bedriftene ligger an til å få et resultat for 2022 som er svakere eller mye svakere enn et normalår.
- Over 60 prosent av bedriftene peker på høye strømpriser som årsak til et svakere eller mye svakere resultat for 2022. Til sammenligning peker bare 24 prosent på stigende lønninger og 29 prosent på inflasjon som årsak.
- Hele 88 prosent opplever at regjeringen ikke skjønner utfordringene til små og mellomstore bedrifter. Det er en økning på ett prosentpoeng sammenlignet med tilsvarende undersøkelse i september (87 %), og sju prosentpoeng sammenlignet med tilsvarende undersøkelse i august (81 %).
Sterkt avgrenset støtteordning:
- 92 prosent av bedriftene har ikke søkt på strømstøtteordningen som ble forhandlet frem mellom regjeringen, LO, NHO og Virke. Halvparten (49 %) peker på kravet om tre prosent strømintensitet som årsak til at man ikke har søkt på ordningen.
- Ca. 1 av 5 peker på at søknadsskjemaet ikke var tilpasset små og mellomstore bedrifter (23 %), at kravet om energikartlegging var for omfattende (17 %) og at det var for mye krav om dokumentasjon (17 %).
- 62 prosent av bedriftene mener at bedriften ikke får tilstrekkelig hjelp gjennom strømstøtteordningen, mens kun sju prosent mener at bedriften får tilstrekkelig hjelp.
- 68 prosent av bedriftene som har søkt om strømstøtte, forteller at de brukte mer tid enn forventet til å fylle ut søknaden om strømstøtte.
- 84 prosent av bedriftene oppgir at det ikke er aktuelt å låne penger for å dekke høye strømpriser.
Bedriftene ber om makspris:
- 61 prosent av bedriftene ber om at staten må dekke alt over en fastsatt makspris, tilsvarende ordningen for husholdningene.
- 30 prosent av bedriftene ber om at elavgiften reduseres eller fjernes.
Nøkkelord
Kontakter
Kristian EilertsenLeder for politikk og samfunnskontaktSMB Norge
Tel:+47 902 14 524eilertsen@smbnorge.noJørund H. RytmanAdministrerende Direktør
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noBilder

Om SMB Norge
SMB Norge har ca. 5 500 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
SMB Norge jubler for Vietnam-avtalen: – Frihandel skaper vekst, arbeidsplasser og nye muligheter for norske småbedrifter18.10.2026 19:36:23 CEST | Pressemelding
SMB Norge ønsker den nye frihandelsavtalen mellom EFTA-landene og Vietnam varmt velkommen. Avtalen åpner nye muligheter for norske bedrifter innen langt flere næringer enn sjømat. Samtidig fremhever organisasjonen betydningen av import, økt konkurranse og lavere priser for norsk næringsliv og norske forbrukere.
SMB Norge slår alarm om Ukraina-milliardene: – Regjeringen kaster våre egne høyteknologiske småbedrifter under bussen16.10.2026 10:06:41 CEST | Pressemelding
Regjeringen utestenger norske små og mellomstore teknologibedrifter fra milliardkontraktene i Nansen-programmet. Administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman, advarer om at denne politikken svekker den nasjonale beredskapen og undergraver fremtidens forsvarsteknologi.
SMB Norge: – Småbedrifter risikerer å måtte si nei til oppdrag13.10.2026 09:12:59 CEST | Pressemelding
Strenge innleieregler kan føre til at småbedrifter må takke nei til oppdrag fordi de ikke får tak i arbeidskraft. SMB Norge advarer mot at regelverket bremser vekst og hindrer nye arbeidsplasser.
Statsbudsjettet 2027: – Regjeringen tar småbedriftene for gitt7.10.2026 09:50:18 CEST | Pressemelding
Regjeringen prioriterer vekst i offentlig sektor, men gir småbedriftene for lite økonomisk handlingsrom. Det mener SMB Norge, som savner tydelige lettelser i skatter, avgifter og rapporteringskrav i forslaget til statsbudsjett.
Ny global kåring: Norge faller ut av topp 20 på innovasjon – SMB Norge krever politisk kursendring30.9.2026 12:50:43 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Verdensorganisasjonen for immaterialrett (WIPO) viser at Norge faller til en skuffende 21. plass på den globale innovasjonsindeksen. Avstanden til våre nordiske naboer øker markant, og administrerende direktør i SMB Norge, Jørund Rytman, slår nå alarm om et økende gap mellom ressursbruk og faktiske resultater.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
