Netto nullutslipp - hvordan kan virksomheter bidra?

Mer enn 1200 eksperter fra rundt 100 land har deltatt i utviklingen av veilederen IWA 42, som gir prinsipper og anbefalinger for hvordan virksomheter og organisasjon skal gå fram for å oppnå netto null klimagassutslipp. Den kan være et verktøy for myndigheter, virksomheter og organisasjoner som effektivt vil bidra i en global innsats for å begrense oppvarmingen til 1,5 °C.
Veilederen ble bestilt av Our 2050 World, som er et globalt samarbeid for å øke innsatsen for netto nullutslipp gjennom standarder. Samarbeidet omfatter ISO, Race to Zero-kampanjen og FNs klimakonvensjons globale innovasjonshub.
Gratis for alle
Veilederen som første gang ble presentert i forbindelse med klimatoppmøtet i Sharm el-Sheikk, kan brukes på alle nivåer, fra lokale virksomheter til nasjonale myndigheter.
Den er gratis tilgjengelig for norske brukere via Standard Norges nettsider.
Frokostmøte
Veilederen blir presentert på et frokostmøte (digitalt og fysisk) som arrangeres av Skift - Næringslivets klimaledere og Standard Norge mandag 5. desember klokken ni.
På frokostmøtet får du høre:
- Emily Faint fra The British Standards Institution (BSI) som har deltatt i prosjektledelsen av utviklingen av IWA 42
- Matilde Angetveit fra Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner (LNU) som var ungdomsrepresentant i den norske delegasjonen på klimatoppmøtet i Sharm el-Sheikh
- Bjørn K. Haugland, administrerende direktør i Skift - Næringslivets klimaledere
- Jacob Mehus, administrerende direktør i Standard Norge
- Knut Jonassen, prosjektleder i Standard Norge
Les mer om IWA 42, internasjonal veileder for netto nullutslipp
Nøkkelord
Kontakter
Marit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noBilder

Om Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.
Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Viktig antikorrupsjonsstandard oppdatert25.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Standard Norge har nå lansert en revidert versjon av NS-ISO 37001, en internasjonal standard som hjelper virksomheter med å bekjempe korrupsjon. Den oppdaterte standarden gir nye og tydelige retningslinjer som skal gjøre arbeidet mot korrupsjon enda enklere og mer effektivt.
Det er vinkelen det kommer an på10.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Husk å beskytte øynene dine i påsken. Hvis solbrillene dine er i henhold til ISO 12312, er du helt sikker på at glassene har tilstrekkelig beskyttelse. Men vinkelen er også viktig.
Ny standard gir vernepleiere økt trygghet i yrkesrollen8.4.2025 10:34:08 CEST | Pressemelding
Denne standarden skal bidra til å sikre systematisk og kunnskapsbasert faglig oppdatering av vernepleiere.
Standarder for sirkulær utforming skal redusere plastforsøpling fra fiske og oppdrett2.4.2025 11:19:46 CEST | Pressemelding
En ny standardserie skal hjelpe fiskeri- og havbruksnæringen med å lage utstyr som kan gjenbrukes, repareres og resirkuleres. Serien gir et helhetlig rammeverk for sirkulær utforming av fiske- og akvakulturutstyr og tar for seg hele livssyklusen til produktene.
4. april er gulrotens dag - alle skal med!2.4.2025 10:48:44 CEST | Pressemelding
Det er mye god gulrot som selges og distribueres i Norge, og felles for de fleste er at de følger kvalitetsstandarden NS 2832, som angir hva du kan forvente av gulrota du kjøper.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom