Statsministeren opna kraftverk i Jølster

Kraftverket er eigd av SFE og Eviny med 50 prosent kvar, og forsyner nær 13 000 husstandar med straum. Med sine 252 GWh er Jølstra Kraftverk eit av dei største kraftverka som er bygd i Noreg dei seinaste åra. I juni stod SFE og Eviny for opninga av eit anna stort kraftverk i regionen, Østerbø kraftverk, på sørsida av Sognefjorden.
– Vi er stolte på vegne av SFE og Eviny. Fordi vi får til dette i lag. Og er det noko vi verkeleg treng i møte med klimautfordringane vi står overfor, så er det samarbeid. Vi må løfte i flokk, og vi treng alle gode krefter med på laget, seier Kristin Aadland, konstituert konsernsjef i Eviny.
Jølstra Kraftverk fekk konsesjon i 2018, og etter ein byggeperiode på i underkant av to år kom kraftverket i prøvedrift allereie hausten 2021.
Skånsam utbygging
Jølstra er ei populær fiskeelv, og fleire peika under opninga på den skånsame måten kraftverket er bygd på. Kraftverket nyttar eit fall på 131 meter, der vatnet blir ført gjennom totalt sju kilometer med tunnellar i fjellet. Her er det gjort store tiltak mellom anna med ein avansert «buypass-installasjon», som gjer at påvirkninga på vasstanden i elva er minimal, sjølv om ein skulle få ein brå stopp i produksjonsanlegget.
– Vi er stolte over våre dyktige organisasjonar som har klart å utvikle eit såpass stort kraftverk på ein skånsam måte. Verda treng meir fornybar energi, og når vi nyttar naturen til kraftproduksjon er vi opptekne av å gjere det på ein berekraftig måte, seier Johannes Rauboti, konsernsjef i Sogn og Fjordane Energi.
Også Jonas Gahr Støre lot seg imponere over utbygginga. – Eg vil hylle det de gjer for å ivareta naturen med dette anlegget, uttalte statsministeren i si tale på opninga. – Dersom ikkje Vestlandet lukkast, så lukkast ikkje Noreg. Og mykje av dette handlar om fornybar energi, heldt han fram.
Nøkkelord
Kontakter
Jannicke Lindvik,
Konserndirektør kommunikasjon
jannicke.lindvik@sfe.no
Rolf Sanne-GundersenSeniorrådgiverEviny
Tel:97055208Rolf.sanne-gundersen@eviny.noJannicke LindvikKonserndirektør kommunikasjonSogn og Fjordane Energi (SFE)
Tel:90573077jannicke.lindvik@sfe.nowww.sfe.no/konsern/om-oss/konsernleiing/jannicke-lindvik/Bilder







Om Eviny
SFE byggjer på ei 100 år lang historie som vasskraftprodusent, og har bygd seg opp som ein av dei største produsentane av fornybar energi på Vestlandet. Selskapet har ein gjennomsnittleg, årleg kraftproduksjon på 2,4 TWh, som tilsvarar forbruket i rundt 130 000 heimar. SFE-konsernet består av det heileigde dotterselskapet Linja som byggjer, driftar og vedlikeheld straumnett, straumsalsselskapet Wattn og breibandleverandøren Enivest. SFE-konsernet har 250 tilsette over store delar av Sogn og Fjordane. Selskapet har hovudkontor på Sandane.
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern. Eviny kombinerer klimaansvar med lønnsom forretning. I over 100 år har selskapet produsert ren fornybar energi av vestlandsregnet. Selskapet eier 38 kraftverk. Eviny har mål om bli størst på elektrifisering i Norge. Eviny bygger ladestasjoner med lynlading for elbiler og tungtransport, landstrøm til skip, elektrifiserer havbruk og transportnæringen, samt jobber for utslippsfrie byggeplasser. Eviny bygger fibernett, fjernvarmenett og et av verdens første nettverk for hurtiglading av elbåter.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Eigil Knutsen blir seniorrådgiver rammevilkår i Eviny30.4.2025 12:54:12 CEST | Pressemelding
Eigil Knutsen, stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet og tidligere leder av finanskomiteen begynner i Eviny etter stortingsvalget i høst. Han går inn i stillingen som seniorrådgiver rammevilkår, etter to perioder på stortinget som folkevalgt.
Nye kraftverk kan halvere pristoppene29.4.2025 14:27:46 CEST | Pressemelding
Eviny planlegger tre nye kraftverk med en samlet effekt på over 500 megawatt (MW). Hadde kraftverkene vært operative i timen med høyest pris i 2024, ville prisen blitt halvert.
Over 1 milliard i utbytte frå Eviny27.3.2025 22:21:11 CET | Pressemelding
Styret i Eviny innstiller på 1 046 millionar kroner i utbytte til eigarane: 17 kommunar på Vestlandet, Statkraft og to lokale kraftlag.
Eviny oppnår betydelige gevinster i nye kraftmarkeder27.2.2025 10:21:15 CET | Pressemelding
I 2024 oppnådde Eviny over 100 millioner kroner i gevinst fra nye kraftmarkeder i tillegg til merinntekter knyttet til kraftsalg. Foreløpig årsresultat for 2024 viser et underliggende resultat på 1.494 millioner kroner.
Karl Erik Kjelstad er ny styreleder i Eviny16.1.2025 16:41:39 CET | Pressemelding
Karl Erik Kjelstad ble i dag valgt til ny styreleder i Eviny. Med mer enn 25 års erfaring fra energibransjen og industrien bringer Kjelstad med seg verdifull kompetanse inn i rollen som styreleder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom