Rekord for MC-oppkjøringer
15.11.2022 05:00:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Antallet MC-oppkjøringer har steget jevnt og trutt de siste årene. I fjor ble det gjennomført 12 908 oppkjøringer i motorsykkelklassene. I år endte totalen for første gang på over 13 000.
- MC - eller førerkortklassene A, A1, A2 - er tilleggsklasser som vi gleder oss til å gjennomføre hvert år, men de gir oss samtidig noen ressursutfordringer. Det har vært rekordstor pågang i flere førerkortklasser de siste årene og sensorene våre har virkelig stått på for å få gjennomført så mange prøver som mulig, sier Terje Bekker i Statens vegvesen.
Han trekker fram sensorenes fleksibilitet og arbeidsinnsats som avgjørende for de gode oppkjøringsresultatene. Det har blitt gjennomført oppkjøringer på lørdager og kvelder, flere har utsatt egen ferie og mange sensorer har reist til andre trafikkstasjoner enn den man jobber på for å få gjennomført førerprøver, sier Bekker. Oppkjøring for motorsykkel kan gjennomføres fra mai til november.
Årsresultater MC-oppkjøringer
2022: 13090
2021: 12908
2020: 11804
2019: 10167
Lokale tall er vedlagt
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder
Dokumenter
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Skredsikringen på E6 i Rosten tar lengre tid enn planlagt15.9.2026 12:42:31 CEST | Pressemelding
Den siste delen av skredsikringen på E6 i Rosten sør for Dombås tar lengre tid enn planlagt. Monteringen av fanggjerdene vil fortsette i oktober, og kan vare til november.
Brannøving i E16 Vangstunnelen15.9.2026 10:36:56 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har brannøving i Vangstunnelen på Voss tysdag 22. september.
Statens vegvesen ryddar opp etter Noregs største anleggskonkurs14.9.2026 13:45:00 CEST | Pressemelding
Noregs største konkurs i anleggsbransjen har skapt ein krevjande situasjon for Statens vegvesen. Tiltak er no på plass for å dempa verknadene av konkursen.
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


