Amahl Pellegrino til topps på NTB-børsen for Eliteserien
14.11.2022 10:24:38 CET | NTB | Pressemelding

Glimts venstreving har levert strålende i sin første fulle sesong på Aspmyra. Med sine 25 scoringer er han Eliteseriens soleklare toppscorer, men 32-åringen er også helt i toppsjiktet for målgivende pasninger. Drammenseren har bidratt sterkt til at Glimt tok sølv denne sesongen.
– Det har vært en sinnssyk sesong. Jeg har opplevd mye og spilt mange kamper. Samtidig er det jo litt kjipt at vi ikke var med lenger inn mot gullet, men det har vært en god sesong uansett, sier Amahl Pellegrino.
Topper spillerbørsen med 6,36 poeng
Pellegrinos prestasjoner gjennom sesongen har gitt ham en topplassering på børsen med 6,36 poeng i snitt. Han har spilt 27 kamper, scoret 25 mål og har bidratt til ytterligere 11 mål gjennom målgivende involveringer.
Pellegrino setter pris på oppmerksomheten, som blir som et symbol på hans gode sesong.
– Det er noe som det er hyggelig å se tilbake på nå når sesongen er over, og kanskje spesielt når karrieren en gang er over. Jeg må sende en stor takk til hele laget og trenerteamet for at jeg er der på toppen, uten dem hadde jeg aldri fått denne utmerkelsen.
Børsen fungerer slik at NTBs reportere rangerer spillerne fra 1 til 10 på alle kampene. Spillerne må minst ha spilt 45 minutter for å få børspoeng. Gjennom en sesong må spillerne ha gjennomført minst 60 prosent av kampene for å kunne være med i rangeringen på børsen.
Utvikler seg som en god årgangsvin
Sportsdatasjef i NTB, Terje Alstad, er imponert over drammenserens prestasjoner denne sesongen. Alstad sammenligner Pellegrino med en god årgangsvin.
– Pellegrino blir bare bedre og bedre jo modnere han blir. I en alder av 32 har han aldri sett skarpere ut, selv med disse småskadene han har slitt med, sier Alstad.
Selv forteller 32-åringen at han har ambisjoner og masse å gi framover.
– Som fotballspiller føler jeg meg langt ifra ferdig, og føler jeg egentlig bare blir bedre og bedre for hvert år som går.
Som årets spiller får Amahl Pellegrino et portrett av seg selv, laget av illustratør Pål Dybwik.
Topp 3 på spillerbørsen:
- Amahl Pellegrino i Bodø/Glimt med 6.36 poeng
- Hugo Vetlesen i Bodø/Glimt med 6.14 poeng
- Martin Linnes i Molde med 5.78 poeng
Tidligere vinnere:
2021 – Joe Bell, Viking 6,00
2020 – Philip Zinckernagel, Bodø/Glimt 6,82
2019 – Magnus Wolff Eikrem, Molde 6,38
2018 – Tore Reginiussen, Rosenborg 5,90
2017 – Eirik Ulland Andersen, Strømsgodset 5,75
2016 – Jonas Svensson, Rosenborg 5,92
2015 – Mike Jensen, Rosenborg 6,11
Nøkkelord
Kontakter
Terje AlstadSportsdatasjef
Tel:+47 93 88 50 70terje.alstad@ntb.noBilder



Lenker
Om NTB
NTB er et uavhengig, norsk nyhetsbyrå. Vi produserer og leverer nyheter, visuelt innhold, kommunikasjonstjenester, språktjenester og teknologi.
NTBs redaksjoner følger nasjonale og internasjonale nyheter døgnet rundt. Hver dag leverer våre journalister og fotografer redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
Vi er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, som automatisert journalistikk og mediebank.
Med 400 millioner bilder og videoer er vi Nordens største bildebyrå. Bildearkivet vårt inneholder historiske bilder tilbake til 1800-tallet og representerer Norges visuelle nyhetshukommelse.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
Jakter nyhets-Norges beste penner: – Har vi en blindsone nord for Trondheim?19.8.2026 09:41:45 CEST | Pressemelding
Juryen for NTBs språkpris leter etter landets aller beste nyhetsspråk. Nå ønsker de seg et enda bredere tilfang av kandidater fra hele landet – og retter en spesiell oppfordring til redaksjoner utenfor de største byene.
Lars Bratsberg to lead NTB's commercial growth10.8.2026 10:05:41 CEST | Press release
Former Google and Spond executive Lars Bratsberg has been appointed commercial director at NTB to head up the agency’s growth in Norway and abroad.
Lars Bratsberg blir NTBs nye kommersielle direktør10.8.2026 10:01:04 CEST | Pressemelding
Lars Bratsberg, tidligere toppleder i Google og Spond, er ansatt som ny kommersiell direktør i NTB. Han skal lede NTBs kommersielle satsing både hjemme i Norge og internasjonalt.
NTB øker omsetningen og vokser internasjonalt10.6.2026 14:00:17 CEST | Pressemelding
NTB økte omsetningen i 2025 og endte med et driftsresultat på 7,6 mill. kroner, en forbedring på 3,1 mill. kroner fra 2024. Oppkjøpet av publiseringsplattformen Live Center og satsingen på medieteknologi bærer frukter.
NTB utvider presseklienten: Meteorologisk institutt er med på laget for styrket samfunnsberedskap1.6.2026 09:33:02 CEST | Pressemelding
Informasjonsflyten mellom beredskapsaktørene og norske medier utvides ytterligere når Meteorologisk institutt nå tar i bruk NTBs presseklient. Dette sikrer at kritisk samfunnsinformasjon når mediene samtidig. Satsingen sammenfaller med totalberedskapsåret 2026 og legger fundamentet for en langsiktig styrking av samfunnssikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
