Godt inntrykk av drosjenæringa på Vestlandet etter storkontroll

Storaksjoner har positiv effekt
Etter initiativ fra Vestland fylkeskommune, har de, sammen med Justervesenet, Statens vegvesen og politiet kontrollert kjøretøy, hovedsakelig i drosjenæringen. Etatene har gode erfaringer med slike aksjoner, som har positiv effekt, både preventivt og informativt. Samarbeidet effektiviserer også etatenes ressurser.
Varierende resultater
Resultatet av et høyt antall kontrollerte kjøretøy viste at de fleste hadde dokumenter og taksametre i orden. Fra Justervesenets side ble det kontrollert omtrent 250 drosjer i løpet av aksjonens tre dager, i områder i og rundt Bergen, Osterøy, Lærdal og Sogndal.
- Det er muligens høyeste antall kontrollerte biler i storaksjon, sier fagansvarlig for drosjenæring i Justervesenet, Håkon Skjolden.
Justervesenet kontrollerer at taksametrene er lovlige å bruke. De fant kun regelbrudd på 9 taksametre, hvorav 2 taksametre ble stanset fordi de ikke var registrert hos Justervesenet, og derfor ulovlige. - Det lave antallet er trolig ny rekord, i positiv retning, sier Skjolden.
Statens vegvesen kontrollerte 140 drosjer i samme område. Det ble avdekket 61 avvik som manglende løyve, merking av kjøretøyet, manglende registrering i kjøretøyregisteret, samt noen gebyr for slitte dekk, manglende førerrett og vognkort.
Av de som ble stoppet ble det nedlagt bruksforbud på ni av drosjene for ikke å ha med løyve og utgått kjøreseddel.
- Statens vegvesen vil fortsette med slike kontroller for å ivareta trafikksikkerheten og konkurransevilkårene i bransjen. De fleste sjåførene vi kontrollerte var positive til at det gjennomføres kontroller av drosjenæringen, sier Jan Rune Presttun i Statens vegvesen.
Politiet kontrollerer, i likhet med Statens vegvesen, blant annet kjøreseddel og dokumenter, men har fokus på førerkort- og ruskontroll. Denne gangen ble en promillist tatt i kontroll av tungtransport.
- Dette viser at det er nødvendig at vi deltar i slike aksjoner, sier Magne Straumstein, politistasjonssjef i Sogn.
Drosjenæring i utvikling
Det er Vestland fylkeskommune som er løyvemyndighet i området, som deler ut løyver med rett til å drive drosjevirksomhet. Fra 1. november 2020 er det ikke lenger makstall på løyver i fylket, og etter frislippet har løyvetallet økt fra 1101 til 1740. Det er viktig å ha tilsyn for å sikre at et økende antall løyver blir kontrollert, og sørge for god informasjon om regelverk og lovverk.
Fylkeskommunen kan tilbakekalle drosjeløyver ved brudd på yrkestransportloven, og under aksjonen sjekket de blant annet at løyvedokumentet er originalt og at bilen er merka med løyvenummer.
Kontaktpersoner:
Vestland fylkeskommune: Nils Tore Eldegard, seniorrådgiver i avdelinga mobilitet og kollektivtransport, tlf.: 99 01 31 07
Justervesenet: Håkon Skjolden, tlf.: 91876332
Statens vegvesen: Jan Rune Presttun, tlf.: 93037500
Politiet, Sogn: Magne Straumstein, tlf.: 46628080
Nøkkelord
Kontakter
Thomas FramnesInformasjonssjef
648 48 452
Bilder





Om Justervesenet
Justervesenet er et direktorat for måleteknikk underlagt Nærings- og Fiskeridepartementet. Justervesenet har ansvaret for at Norge har en måleteknisk infrastruktur som både har nasjonal og internasjonal tillit.
Følg pressemeldinger fra Justervesenet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Justervesenet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Justervesenet
Hvor mange meter gavebånd er målt opp de siste 150 årene?15.12.2025 08:00:00 CET | Aktuelt
Av Thomas Framnes, informasjonssjef i Justervesenet I en avtale for 150 år siden ble vi enige om å måle lengde i meter. Det skulle gjøre global handel og standardiseringer enklere.
Stor drosjeaksjon i Bergen: - Det er litt for mange14.11.2025 13:24:07 CET | Pressemelding
Forbrukere skal kunne stole på at drosjen de tar er trygg, og drosjebransjen trenger jevnlige kontroller. Det handler om å forebygge og om å luke ut de som bryter lover og regler. Derfor startet en felles aksjon med flere etater i Bergen tirsdag 11.november.
Søndag byr på en ekstra time!23.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Hvor mange ganger har man ikke tenkt at man gjerne skulle skrudd tiden tilbake? Det kan vi på søndag.
Justervesenet på veg ut i verdsrommet?13.10.2025 14:50:06 CEST | Aktuelt
Ny teknologi, utvikla i Noreg, kan spare store ressursar for romverksemder og gje meir nøyaktige klimamålingar. I eit EURAMET-prosjekt som er koordinert av Justervesenet, har Justervesenet, SINTEF, Institutt for energiteknikk (IFE) og Universitetet i Sørøst-Norge (USN) samarbeida om forsking. Resultatet kan snart bli ein viktig del av framtidas satellittar.
Når nøyaktig tid settes på prøve18.9.2025 13:17:19 CEST | Pressemelding
Hva skjer hvis klokka går feil? Om det bare gjelder vekkerklokka, får du kanskje en stressende morgen. Men nøyaktig tid er en forutsetning for et velfungerende samfunn, og det er nettopp her Justervesenet spiller en viktig rolle.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
