Passasjerveksten på flyplassene flater ut
10.11.2022 12:00:00 CET | Avinor | Pressemelding

Sammenliknet med 2019 er ni av ti reisende tilbake på Avinors flyplasser, trafikken har nå stabilisert seg på dette nivået de siste månedene og vi ser nok en form for normalisering av reisevaner.
-Både flyselskapene, Avinor og andre tilknyttede selskaper, ble svært hardt rammet av pandemien. Nå er det andre elementer som skaper uro i markedet som i stor grad er en konsekvens av krigen i Ukraina. Derfor er det gledelig å se at i antallet passasjerer holder seg stabilt etter den sterke innhentingen vi hadde inn i sommeren, sier direktør trafikkutvikling i Avinor, Gaute Skallerud Riise.
Også antall flybevegelser har økt i oktober i år sammenliknet med oktober i 2021. Det er også her størst vekst til og fra utlandet. Det var 65 534 kommersielle flybevegelser * i oktober, dette er en vekst på 14 prosent sammenliknet med oktober i fjor, da antallet flybevegelser var 57 397.
Endringer fra 2021
Fortsatt er utenlandstrafikken den største driveren for økning i antall reisende. I oktober reiste totalt 1 724 537 passasjerer mellom Avinors lufthavner og utlandet, en økning på 82 prosent sammenlignet med 2021.
Tallet er fortsatt 13 prosent lavere enn i oktober 2019, da det var 1 986 772 som reiste til og fra utlandet.
Innlandstrafikken var i oktober 7 prosent lavere enn i samme måned i 2019.
1,7 millioner reiste utenlands i oktober, mot bortimot 2 millioner i oktober 2019. Dette er 13 prosent lavere enn i oktober 2019.
– Vi ser at flytrafikken og antall passasjerer fortsatt øker, sammenliknet med 2021, men det ser ut til at utviklingen flater noe ut. Økende lånerenter og høyere strøm- og matpriser kan bidra til usikkerhet om familiers kjøpekraft i tiden som kommer. Vi tenker at denne uroen kan påvirke folks reisevaner. I tillegg er det nok fortsatt en del bedrifter som velger bort fysiske møter til fordel for digitale møter, sier Riise.
Store forskjeller mellom lufthavner
Det er store forskjeller fra flyplass til flyplass. Trafikken økte mest på Oslo lufthavn, der det samlet sett (både innlands- og utenlandstrafikk) er 44 prosent økning sammenliknet med i fjor. 550 000 flere passasjerer reiste til utlandet, mens 140 000 flere reiste i Norge.
Kristiansand lufthavn øker også kraftig med 40 prosent i oktober (både inn- og utland).
Tromsø og Bodø lufthavn er de lufthavnene som har tatt seg mest opp på antall utenlandspassasjerer.
Flere av de mindre flyplassene har høy passasjervekst i innlandstrafikken, men det er også en del flyplasser som har færre passasjerer i år enn i oktober i fjor.
Se vedlegget for detaljerte trafikktall per flyplass.
Se tidligere statistikk fra Avinor
*Kommersielle flybevegelser inkluderer rute-, charter- og fraktfly samt offshore helikopter.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Cathrine Fuglesang FramholtMarkeds- og kommunikasjonssjef, Avinor
Tel:+47 976 22 141cathrine.framholt@avinor.noBilder
Dokumenter
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor har valgt leverandør til reasfaltering på Svalbard lufthavn2.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor har valgt Velde Asfalt AS som leverandør for den omfattende reasfalteringen av Svalbard lufthavn sommeren 2027. Rundt 230 000 kvadratmeter på rullebane, taksebaner og oppstillingsplass skal få nytt dekke.
Høstferien gir travel start på oktober på Bergen lufthavn1.10.2026 15:26:11 CEST | Pressemelding
Bergen lufthavn, Flesland venter nær 228.000 passasjerer i perioden 1. til 11. oktober når høstferien setter inn for fullt. Med totalt 227.646 reisende gjennom terminalen ligger det an til en svært travel periode, drevet av både mange vestlendinger på vei til sydligere strøk og en sterk strøm av utenlandske besøkende til Bergen. Tallene bekrefter samtidig at den sterke trafikkutviklingen på Flesland fortsetter
Ny lufthavn - ny kunst: Disse kunstnerne skal prege nye Bodø lufthavn1.10.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Når den nye passasjerterminalen på nye Bodø lufthavn åpner, vil reisende bli møtt av kunst som er utviklet spesielt for bygget og stedet. Nå er kunstnerne som skal stå bak de to kunstprosjektene i terminalen valgt. Etter en lukket skissekonkurranse er Marianne Moe og Viel Bjerkeset Andersen valgt til å realisere hvert sitt kunstprosjekt i terminalbygget.
Mange skal reise via Trondheim lufthavn i høstferien30.9.2026 12:32:50 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 127 000 passasjerer til og fra Trondheim lufthavn, Værnes. Søndag 11. oktober blir den travleste dagen, med nær 15 500 reisende. Også fredag 2. oktober og søndag 4. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
Mange skal reise via Stavanger lufthavn i høstferien30.9.2026 11:57:12 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 110 000 passasjerer til og fra Stavanger lufthavn, Sola. Fredag 2. oktober blir den travleste dagen i perioden, med nær 13 700 reisende. Også mandag 5. oktober og fredag 9. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

