Hafslund og Eidsiva investerer i Over Easy Solar
8.11.2022 12:29:17 CET | Hafslund | Pressemelding

Trendene er klare. Strømproduksjon fra solcelleanlegg på bygg forventes å kunne utgjøre en betydelig andel av energimiksen i både Norge og Europa fremover. Det tekniske potensialet for strøm produsert via solcellepaneler på bygninger tilsvarer 50% av Norges totale kraftforbruk, og EU-kommisjonen utreder muligheten for å påby solcelleanlegg på tak knyttet til alle nybygg. I tillegg øker behovet for grønne lunger i byer og tiltak mot ekstremvær, blant annet gjennom beplantning på takarealer («grønne tak»).
Over Easy Solar utvikler innovative solcellemoduler som er spesialtilpasset behovene for grønne og flate takarealer, med en ambisjon om å øke utbredelsen av solenergianlegg på bygg. Selskapet får nå Hafslund og Eidsiva inn på eiersiden, sammen med andre norske og internasjonale investorer.
- Over Easy Solar ser at markedet vil etterlyse praktiske, modulære produkter som enkelt kan plasseres der de trengs. Ved å utvikle og levere de rette produktene tror vi Over Easy Solar kan bidra til utbredelsen av produksjon fra solenergi på takarealer som ellers ikke kunne utnyttes, sier Trygve Mongstad, grunder og daglig leder i Over Easy Solar.
Lanserer produkt for «grønne tak»
Over Easy Solar vil nå kommersialisere sitt første produkt, som er en solcellemodul spesialtilpasset grønne tak. Gjennom selskapets patenterte løsning sikrer Over Easy Solar at produksjon fra solceller kan kombineres med beplantning på takarealer, uten at den ene utnyttelsen tar av den andre.
- Vi er imponert over selskapets evne til å raskt utvikle og pilotere innovative løsninger innen solcelleanlegg på bygg. I Europa bygges det ut ca. 20 millioner kvadratmeter med grønt takareal hvert år, og vi ser at Over Easy Solar kan bidra til at disse ressursene utnyttes fullt ut. På mer generell basis mener vi det er betydelige muligheter for selskaper som utvikler innovative produkter, når «alle» bygg skal produsere egen strøm fra solkraft, sier Kim Solesvik, som leder venture-investeringer på vegne av Hafslund og Eidsiva.
Kontakter
Kim Oppedal SolesvikAnsvarlig for innovasjonsinvesteringer
Tel:+47 934 57 308kim.solesvik@hafslundeco.noBilder


Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund innfører frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva8.5.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Hafslund vil innføre frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva vinterstid. Når Sølvstudammen er ferdig ombygd, vil vannføringen i perioden 1. september til 15. mai økes fra 1 til 5 kubikkmeter per sekund.
Høye kraftpriser bidro til et godt resultat i første kvartal 202630.4.2026 10:54:49 CEST | Pressemelding
Hafslund fikk et resultat etter skatt i første kvartal 2026 på 2 063 millioner kroner (1 980 millioner kroner i første kvartal 2025). Resultatet i første kvartal er normalt sett høyt sammenlignet med øvrige kvartaler da etterspørselen etter strøm, varme og overføringskapasitet er høy i vintermånedene.
Solid årsresultat for Hafslund i 202526.3.2026 10:53:33 CET | Pressemelding
Styret foreslår et utbytte til Oslo kommune på 2 300 millioner kroner.
Hafslund søker konsesjon for nytt effektkraftverk i Aurland (610 MW)20.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund søker konsesjon for Låvi kraftverk – et nytt stort effektkraftverk i Aurland. Med 610 MW ny effektkapasitet og bedre utnyttelse av eksisterende magasiner vil prosjektet styrke kraftberedskapen og bidra til å jevne ut de økende prissvingningene i det norske kraftsystemet.
Foreløpig årsregnskap 2025: Solid årsresultat26.2.2026 13:12:39 CET | Pressemelding
God produksjonsoptimalisering og effektiv drift ga et resultat etter skatt på 4,2 milliarder kroner for Hafslund i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
