Økt magasinfylling, import og lav kraftproduksjon forrige uke

- I Norge brukes det mye strøm til oppvarming. Det var noe kaldere i forrige uke, og dermed økte også kraftforbruket samlet sett med om lag 5 prosent. I det sørlige Norge ble denne økningen dekket av økt import fra både Midt-Norge og utlandet, slik at kraftprodusentene kunne fortsette å lagre det vannet som kan spares til vinteren, sier direktør for energi- og konsesjonsavdelingen i NVE, Inga Nordberg.
Totalt ble om lag 15 prosent av forbruket i sørlige Norge dekket av import. Denne importen kom både fra Midt-Norge og utlandet. Den høye importen fra utlandet til sørlige Norge gjorde også at det ble nettoimport til Norge som helhet.
- Fyllingsgraden i vannmagasinene gikk opp med 0,2 prosentpoeng forrige uke. Størst økning fikk vi i magasinene i Sørvest-Norge og Øst-Norge, med økning på henholdsvis 0,3 og 1,8 prosentpoeng. I sørlige Norge samlet har magasinfyllingen steget med 11,8 prosentpoeng de siste fire ukene. Siden 1995 er det kun ett annet år som har hatt en høyere økning på fire uker om høsten. I Nord-Norge gikk fyllingsgraden noe ned, men der er fyllingsgraden høy, sier Nordberg.
Vannkraftproduksjon i sørlige Norge
Kraftproduksjonen i sørlige Norge (NO1, NO2 og NO5) som omfattes av rapporteringsordningen gikk ned til 730 GWh i uke 42. Det er fortsatt lav produksjon for årstiden.
- Produksjonen fra magasiner som i stor grad kan lagre vann til tappesesongen, gikk ned fra 21 GWh til 10 GWh. Det er en svært liten andel av den totale produksjonen på 730 GWh. Nå som det blir kaldere og snøen begynner å legge seg i høyfjellet, forventer vi at det blir noe mer vannkraftproduksjon framover også fra magasiner som kan lagre vann gjennom vinteren, sier Nordberg.
Kraftsituasjonen framover
Vi nærmer oss nå perioden hvor det normalt blir kaldere, og nedbøren kommer i form av snø. Det kan fortsatt komme mer regn og bli en mild høst og vinter. Vi kan også få tørt vær, en kald vinter og en fortsatt urolig situasjon i Europa. Dette gjør at situasjonen i sørlige Norge kan bli krevende til våren.
Så lenge prisene på gass og andre brensler forblir høye, kan vi forvente at de norske strømprisene vil ligge på et høyt nivå også framover i tid. Hvis vannkraftprodusentene har lav produksjon, vil det styrke ressurssituasjonen, men det vil også bidra til økte priser.
På www.nve.no/strom samler vi løpende informasjon om:
• Ukentlige kraftsituasjonsrapporter (publiseres kl. 14.00 hver onsdag)
• Ukentlig vannmagasinstatistikken (publiseres kl. 13.00 hver onsdag)
• Fakta om strømstøtteordningen
• Informasjon om kraftsystemet og kraftmarkedet
Kontaktinformasjon
pressevakt@nve.no
Pressetelefon: 48 99 76 67 (ikke sms)
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE sikrer Norge mot naturfarer - se kart, bilder og tiltak fra hele landet10.6.2025 09:50:36 CEST | Pressemelding
Hvordan beskytter vi i NVE norske lokalsamfunn mot flom, skred og andre naturfarer? Nå kan du selv utforske hva som er gjort av sikringstiltak i 2024 – fra Svalbard i nord til Vennesla i sør.
Lanserer digitalt søknadsskjema for områdekonsesjoner5.6.2025 12:25:18 CEST | Pressemelding
Nå kan søknader om områdekonsesjoner sendes inn digitalt. Det gjør det enklere for nettselskapene å levere gode konsesjonssøknader til NVE, via Min Side.
Fortsatt lite vann på Østlandet4.6.2025 13:09:15 CEST | Pressemelding
En usedvanlig snøfattig vinter, lite nedbør og høy temperatur denne våren har ført til tørke over store deler av Østlandet. Regnet som falt de siste dagene har hatt en begrenset innvirkning på grunnvannstanden og vannstanden i de store innsjøene på Østlandet. Svært lav grunnvannstand og lav vannstand i innsjøene og elvene kan fortsatt skape utfordringer utover sommeren.
Snøskredvarslingssesongen er over for i år31.5.2025 08:21:16 CEST | Pressemelding
31. mai markerer slutten på en nok en sesong med daglig, regional snøskredvarsling. Med over 4300 varsler og nærmere 14 000 observasjoner har både profesjonelle og frivillige bidratt til å gjøre fjellet tryggere for alle. Takk for at du har fulgt med, delt det du har sett og gjort kloke valg i fjellet.
NVE gir konsesjon til Grasmo og Magnormoen solkraftverk28.5.2025 15:53:55 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gir Differ Energy AS tillatelse til å bygge to solkraftverk i Eidskog kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom