Innovasjon Norge gir 325 millioner kroner i lån og tilskudd til batterifabrikker

Dette ble klart da hovedstyret i Innovasjon Norge behandlet søknadene fra selskapene.
- Dette er en kjempenyhet! Grønt vekstlån var noe av det første regjeringen foreslo for å øke tempoet på den grønne omstillingen i næringslivet. Jeg er veldig glad for at Beyonder og Morrow nå får nytte av ordninga, slik at de kan videreutvikle sine prosjekter og tiltrekke enda mer privat kapital. Dette er helt i tråd med ambisjonene i regjeringens grønne industriløft som ble presentert før sommeren, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Beyonder i Rogaland utvikler batterier som kombinerer kjent batteriteknologi med superkondensatorer, og bruker treflis som kilde til aktivt karbon i stedet for kobolt og nikkel, som er vanlig. Bedriften skal bruke lånet til å videreutvikle teknologien og å få bekreftet at den fungerer.
Morrow i Agder skal finansiere utvikling og bygging av et pilotprosjekt for å produsere mer bærekraftige litium-ion-batterier. Selskapet er en driver for utvikling av en helthetlig verdikjede for batterier på Sørlandet, med mål om å skape verdens mest bærekraftige og kostnadseffektive batteriproduksjon. Morrow bygger en helhetlig infrastruktur for utvikling, pilotering og industrialisering av batterier i Norge. Morrow Industrialiseringssenter får nå 150 millioner kroner i lån og miljøteknologitilskudd på 50 millioner. Morselskapet Morrow Batteries får i tillegg et tilskudd på 25 millioner kroner til utviklingen av sikrere, og mer bærekraftige battericeller.
- Dette er betydelig lån og tilskudd fra Innovasjon Norge for å utvikle en norsk batterinæring, sier administrerende direktør Håkon Haugli. - Begge bedriftene utvikler ny teknologi, dermed tar det lang tid før de får betydelige inntekter. Med Grønt vekstlån kan vi dele risiko med bedriftene og bidra til at de får de mulighetene de trenger til å fremstille batterier verden trenger, på nye måter.
Bygger ny industri for verdensmarkedet
Både Morrow og Beyonder har inngått intensjonsavtaler med internasjonale selskaper. Men markedet er i sterk utvikling og derfor er det høy risiko knyttet til satsingene.
Styreleder i Innovasjon Norge Gunnar Bovim peker på at batteriproduksjon er et av de områdene regjeringen nevner i sin plan for å bygge ny, bærekraftig industri i Norge. -Etterspørselen etter batterier i verden øker, og spesielt batterier som produseres i Europa. Ulike typer batterier er og vil bli svært viktige innenfor bruksområder som lagring, elbil-lading, og balansering av strømnettet. Begge de to bedriftene som nå får nye lån kan ta en betydelig rolle og markedsandel i dette voksende markedet, derfor er dette en viktig, langsiktig satsing for oss.
Grønt vekstlån er til for store satsinger
Tre store batteriprosjekter – Beyonder, Morrow og Freyr – har fått støtte fra Innovasjon Norge. Gjennom Grønt vekstlån bidrar Innovasjon Norge med betydelige midler til å bygge ny industri i Norge. Næringsminister Jan Christian Vestre ser det som avgjørende at myndighetene legger til rette for slike store, kostbare satsinger.
– Norge skal være et attraktivt land for lønnsom aktivitet i hele batteriverdikjeden og tiltrekke seg de store batteriinvesteringene og gigafabrikkene. Derfor er batterier er et av de særlige innsatsområdene i regjeringens veikart for grønt industriløft. Disse tildelingene viser med all tydelighet at vi satser tungt på å bidra til at norske batterifabrikker tar en ledende posisjon, sier Vestre.
Morrow og Beyonder søker også aktivt prosjektstøtte fra ulike ordninger innen EUs forsknings- og innovasjonsprogrammer. I tillegg planlegger begge selskapene å hente inn penger fra private investorer.
Kontakter
Morrow Batteries:
Naja Boone, telefon 930 79 019, naja.boone@morrowbatteries.com
Beyonder:
Kristin Skofteland, telefon 900 22 753, kristin@beyonder.no
Nærings- og Fiskeridepartementet:
Emil Bremnes, telefon 478 81 719, emil.bremnes@nfd.dep.no
Innovasjon Norge:
Kjetil Svorkmo Bergmann, telefon 908 20 918, kjber@innovasjonnorge.no
Bilder





Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
Ny eksportdirektør i Innovasjon Norge1.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Eva Camerer har fått jobben som direktør for eksport og Invest in Norway. Hun får dermed blant annet ansvar for Innovasjon Norges internasjonale kontorer.
Recuro får 22 millioner til kjemisk plastgjenvinning30.5.2025 10:33:32 CEST | Pressemelding
Finansiering fra Innovasjon Norge gjør at Ålesund-selskapet Recuro kan starte å utvikle den første av fem reaktormoduler for kjemisk plastgjenvinning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom