Ny direktør i kriminalomsorgen region sør
24.10.2022 09:45:04 CEST | Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) | Pressemelding

Engh-Hellesvik er psykolog og i tillegg utdannet innen strategisk ledelse. Hun har lang ledererfaring og kommer fra ledelsen i Barne-, ungdoms og familiedirektoratet (Bufdir) der hun blant annet har hatt ansvar for kvalitetsutvikling i institusjonsbarnevernet.
- Kriminalomsorgen har mange av de samme utfordringene jeg tidligere har arbeidet med, og dessverre også mange av de samme skjebnene, sier Engh-Hellesvik.
Kriminalomsorgens region sør omfatter Buskerud (Viken), Vestfold og Telemark. Regionen har ansvar for 9 fengsler, 1 overgangsbolig og 3 friomsorgskontorer. Regionen har i tillegg nasjonalt ansvar for overvåking av straffegjennomføring med elektronisk kontroll («fotlenke») om natten og for kriminalomsorgens transporttjeneste som har hovedkvarter i Søndre Vestfold fengsel Berg avdeling. Regionen har også to fengselsavdelinger med særlig høyt sikkerhetsnivå.
- Den viktigste jobben vi gjør er å få til en straffegjennomføring som endrer. Ikke alle, men mange av de som sitter i fengsel eller gjennomfører straff i samfunnet har hatt omfattende utfordringer hele livet. Det er mange triste livshistorier, mye rus og hele 90 prosent sliter med psykiske utfordringer. Å få til en endring i retning av et liv uten kriminalitet er derfor avhengig av et godt og tett samarbeid med helse, NAV, utdanning, frivillige organisasjoner og ikke minst befolkningen. Når vi som samfunn lykkes er det bra for den domfelte, men vi beskytter også samfunnet mot fremtidig kriminalitet som ikke blir begått, sier Engh-Hellesvik.
Nøkkelord
Kontakter
Regiondirektør Synne Engh-Hellesvik, tlf. 924 93 901,
e-post: synne.engh-hellesvik@kriminalomsorg.no
Bilder
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for juni 20269.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av juni var det 3070 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 475 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 259 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 117 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 15 i fengsel, mens 30 gjennomførte straff i samfunnet.
KRUS blir Høgskolen for kriminalomsorg29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter KRUS blir Høgskolen for kriminalomsorg (HKO). Navnet tas i bruk fra 1. januar 2027.
Flere fengsler tilbyr desentralisert deltidsutdanning24.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Fengselsbetjentutdanningen på deltid gir deg mulighet til å jobbe i fengsel og studere samtidig. I år øker antallet fengsler som tilbyr utdanningen fra ni til 12. De nye studiestedene er Stavanger fengsel, Trondheim fengsel og Ilseng fengsel.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for mai 20264.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av mai var det 3096 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 506 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 261 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 144 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 16 i fengsel, mens 34 gjennomførte straff i samfunnet.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for april 20267.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av april var det 3097 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 489 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 245 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 135 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 13 i fengsel, mens 27 gjennomførte straff i samfunnet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
