Disket i dekktest, lover å rydde opp

- Har du kjøpt Falken Winterpeak F-Ice 1 anbefaler NAF å ta kontakt med dekkforhandleren for å få nye dekk. Det er bra at produsenten nå rydder opp og gir nye dekk til de som er berørt av feilen, sier Jan Harry Svendsen som er rådgiver i NAF.
Bakgrunnen for at dekket ble disket i Motors store dekktest var at de mistet pigger etter bare 50 mil. I tillegg hadde dekket flere pigger som satt skjevt. Ifølge Falken gjelder feilen et lite antall dekk produsert i en kortere tidsperiode. Dekket gjorde det ellers godt i testen.
Store forskjeller
I dekktesten var det med både piggfrie og piggdekk til SUVer. Som vanlig var det store forskjeller på de ulike dekkene.
- Dekk handler om å balansere ulike egenskaper. Et dekk som har svært gode egenskaper på snø, kan prestere dårligere under andre forhold. Denne testen viser at det fortsatt er store forskjeller mellom de beste og de dårligste dekkene, forklarer Svendsen.
Han mener forbrukerne må stille seg spørsmålet om hvilket føre man kjører på og lese resultatene ut fra det.
- Det er ikke noe vits i å kjøpe et dekk som har veldig gode egenskaper på våt vei om man stort sett kjører på snø. Premiumdekkene er gode under alle forhold, men ikke best i noen. Så har vi noen dekk i testen som gjør det veldig godt på barmark, mens andre er best på snø. Så du må velge dekk ut ifra vinterføret du skal kjøre på, sier Svendsen.
Michelin og Nokian best
Totalt ble det testet 16 dekk i årets test av vinterdekk. Blant piggdekkene var Michelin X-Ice North 4 SUV det beste, mens Nokian Hakkapeliitta 10 SUV og Goodyear UltraGrip Arctic 2 fulgte på de neste plassene. Best av de piggfrie vinterdekkene var Nokian Hakkapeliitta R5 SUV, fulgt av Goodyear UltraGrip Ice2 og Continental VikingContact 7.
Testvinnerne er solide dekk som gjør det jevnt over godt i testen. Men om du kjører på bare snø, eller om du kjører mest på våt vei, finnes det dekk som har bedre egenskaper på disse spesielle områdene enn testvinnerne. Men disse dekkene gjør det da dårligere under andre forhold. Samtidig viser testen at det er forskjell på dekk med pigg og piggfrie dekk.
- Spesielt om man begynner å skli er forskjellene store, med en stor og tung SUV er det mer krevende å gjenvinne kontrollen enn om man kjører en mindre og lettere bil. Firehjulsdriften skjuler i mange tilfeller at det er glatt helt til man skal bremse, avslutter Svendsen.
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Kjør helt frem i begge kjørefelt ved fletting3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommer er tid for bilferie og veiarbeid. Fletter du riktig der det er veiarbeid, bidrar du til bedre trafikkflyt og kortere køer. - Veldig mange legger seg inn med en gang de ser skilt om fletting. Det er feil. Kjør helt frem til der feltene går sammen, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
NAF: 10 biltur-tips til sommerferien2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Syv av ti nordmenn legger sommerferien til eget land. - Det er mange perler å besøke med bilen, bobilen eller motorsykkelen. Her er mine ti tips til fine turer på hjul i sommer, sier Per Roger Lauritzen, veibokredaktør i NAF.
NAF MC: - Nå må motorsyklistene skjerpe seg1.7.2025 11:01:13 CEST | Pressemelding
Juni ble nok en måned med nedslående ulykkestall for motorsyklister. Så langt i år har 12 motorsyklister omkommet på norske veier. - Vi må ta inn over oss at vi er en utsatt trafikantgruppe og kjøre deretter, sier leder i NAF MC, Jan Harry Svendsen.
Økte bilavgifter vil ramme barnefamiliene og distriktene hardest30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
To av tre svarer at de vil bli negativt påvirket av økte bilavgifter, viser NAFs Trafikantbarometer 2025. – Jo flere barn, og jo mer usentralt folk bor, dess større er andelen som sier at økte bilavgifter vil ramme dem, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Slik sparer du penger på hurtigladingen i sommer26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien er hurtigladetid for landets 840 000 elbilister. – Det er flere kroner i forskjell per kilowattime mellom dyreste og billigste hurtigladeleverandør. Så her er det feriepenger å spare, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom