Statsbudsjett 2023: Verden brenner, men Norge tar et steg tilbake

- Dette kommer fra en regjering som har internasjonal solidaritet som et av sine grunnprinsipper. Dette er svært skuffende. Norge med rekordstore inntekter burde tatt større internasjonalt ansvar, sier Kari Helene Partapuoli, generalsekretær Plan International Norge.
Verden står midt i en sultkrise, og mer enn 320 millioner mennesker trenger umiddelbar nødhjelp. Plan International Norge hadde ventet en betydelig økning da de humanitære behovene er enorme.
- Vi hadde ventet en styrket innsats i et år der de humanitære behovene er prekært. Vi står midt i en sultkrise, og mer enn 320 millioner mennesker trenger umiddelbar nødhjelp, sier Kari Helene Partapuoli.
Det pågår en matvarekrise forsterket av Ukraina-krigen, og hvert fjerde sekund dør et menneske av sult. Jenter er hardt rammet av både sult, tapt skolegang og en økning i kjønnsbasert vold som følge av krisen.
- Dette gjør oss dypt bekymret. Det er riktig av regjeringen å øke støtten til matsikkerhet, men vi hadde forventet en større økning enn 30 millioner.
Budsjettet svarer ikke på tilbakeslagene for likestilling
Det er opprørende med kun 20 millioner kroner ekstra til likestilling gitt de tilbakeslagene vi har sett. Økt konservatisme, pandemi, kriser og store gap på tilnærmet alle likestillingsparametere krever en tydeligere prioritering og mer midler.
- Vi er bekymret over at budsjettet ikke har noen tydelige løfter om hvordan forpliktelsene i Hurdalsplattformen på seksuell og reproduktiv helse og rettigheter skal styrkes. Bare 57% av jenter og kvinner sier de kan bestemme over egen kropp – det er et brudd på menneskerettighetene og betyr blant annet uønskede graviditeter og utrygge aborter. Dette er dødsårsak for jenter mellom 15-19 i mange land, sier Partapuoli.
Utdanningskuttet vil gjøre det vanskeligere å ta igjen de store tilbakeslagene for likestilling.
- Om vi mener alvor med å sette jenter i førersetet og skape en trygg fremtid for alle, må vi ta utdanning på alvor. Det gjør vi ikke med et kutt på 270 millioner til utdanning, sier Kari Helene Partapuoli.
Nøkkelord
Kontakter
Silje BudengSenior kommunikasjonsrådgiverPlan International Norge
Tel:+47 48158313silje.budeng@plan-norge.noBilder
Om Plan International Norge
Plan International er en uavhengig barnerettighetsorganisasjon som jobber barns rettigheter, både langsiktig og gjennom nødhjelp. Men der barn ikke har det bra, har jenter det ofte verst. Derfor setter Plan jenter først. Vi jobber i mer enn 80 land og driver prosjekter i 67.000 lokalsamfunn verden over. Vi jobber særlig med å sikre jenters rett til å bestemme over egen kropp, beskytte barn mot vold, sørge for at alle barn får en trygg og god utdanning og bidra til at unge kvinner kan bli økonomisk selvstendige.
Følg pressemeldinger fra Plan International Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Plan International Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Plan International Norge
Femte dag med droneangrep mørklegger Sudan8.5.2025 17:01:11 CEST | Pressemelding
Fem dager med målrettede droneangrep mot flyplass, drivstofflagre og strømforsyning i Port Sudan har svekket nødhjelpen kraftig. Hjelpearbeidere er i livsfare, og verdens største flukt- og sultkrise forverres time for time.
Ny katastrofe truer Myanmar28.4.2025 14:31:12 CEST | Pressemelding
Én måned etter jordskjelvet lever hundretusener av familier i Myanmar i ruiner og midlertidige leirer. Nå nærmer monsunregnet seg, og med bare én tredjedel av hjelpen dekket kan konsekvensene bli enorme.
Gaza: Halvparten av barna ønsker ikke lenger å leve21.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Over én million barn i Gaza trenger akutt psykisk helsehjelp etter halvannet år med krig. Frykten for å dø preger hverdagen deres, og en ny rapport viser at halvparten av barna ikke lenger ønsker å leve.
Klimakrisen presser jenter til å bytte sex mot mat12.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Klimaendringer forverrer sult og vannmangel i Sahel-regionen i Afrika og tvinger unge jenter til ekstreme valg for å overleve, viser en ny rapport fra Plan International.
50 millioner jenter utsatt for seksuelle overgrep – færre får hjelp7.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
En ny rapport lansert i anledning kvinnedagen avdekker en brutal virkelighet for jenter og kvinner. Millioner utsettes for kjønnsbasert vold og står uten beskyttelse, samtidig som livsviktig bistand kuttes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom