Statsbudsjettet for 2023: – Somler med finansskatten, distriktene taper

Finansskatt: Banker i distriktene får mest juling
– Regjeringen skuffer ved ikke å følge opp Stortingets vedtak og løftene i Hurdalsplattformen om å endre innretningen av finansskatten. Det er særlig uheldig for små og mellomstore finansinstitusjoner i distriktene, sier Mathisen.
Finansnæringen spiller en sentral rolle som kapitaltilbyder og støttespiller for lokalt næringsliv. Nå som det i tillegg innføres 5% høyere arbeidsgiveravgift på ansatte med over 750 000 kroner i lønn vil dette komme på toppen av finansskatten. Det går fra vondt til verre og det blir enda vanskeligere å opprettholde kompetansearbeidsplasser i hele landet.
Gjennom Hurdalsplattformen viste regjeringen en tydelig anerkjennelse av lokalbankenes betydning for kapital og næringsutvikling i Distrikts-Norge. Nå har regjeringen tydeligvis glemt løftet herfra om en provenynøytral omlegging av finansskatten og en fjerning av den forhøyede arbeidsgiveravgiften.
– Tiden er nå overmoden for at innretning av og nivået på finansskatten endres. Vi skal fortsette vårt arbeid med å påvirke innretningen av finansskatten, lover Mathisen.
Medeierskap: Ansattaksjonærer flytter ikke til Sveits
Vi har forståelse for at rabatt på aksjer i egen bedrift ikke har høyeste prioritet i et statsbudsjett som har krig og energikrise i Europa og høy prisvekst her hjemme som bakteppe. Samtidig er vi skuffet over at regjeringen ikke stimulerer til at ansatte i større grad kan bli medeiere i egen bedrift, gjennom skatteinsentiver.
– Flere ansattaksjonærer bidrar til jevnere fordeling av eierskap i norsk næringsliv. Det vet vi reduserer ulikheten og styrker bedriftsdemokratiet. Denne gruppen aksjonærer flagger ikke ut, sier Mathisen.
I fjor avviklet regjeringen den daværende skatteordningen for ansattaksjer, men lovet at en ny ordning skal komme på plass. Den lar vente på seg.
Forskning viser at ansatteide bedrifter har høyere produktivitet. Det blir mer til fordeling, ikke bare til ansatte og eiere, men også til staten gjennom økt skatteinngang.
– Skatteinsentiver for ansattes medeierskap betaler for seg selv. Vi vil jobbe videre for at regjeringen legger bedre til rette for medeierskap, sier Mathisen.
Nøkkelord
Kontakter
Vigdis MathisenForbundsleder
Tel:952 36 141vigdis.mathisen@finansforbundet.noBilder

Om Finansforbundet
Finansforbundet er den største fagforeningen innen finanssektoren. Vi representerer over 34 000 medlemmer fra 300 bedrifter.
Følg pressemeldinger fra Finansforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Finansforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Finansforbundet
Fondsmiljøene flytter ut – nå må regjeringen våkne16.1.2025 09:16:00 CET | Pressemelding
I dag tidlig ble det klart: Storebrand Asset Management flytter norske fond til Sverige. Finansforbundet holder regjeringen ansvarlig for at konkurranseulemper tvinger norske fond til å flagge ut av Norge, noe som fører til tap av arbeidsplasser, kompetanse og kapital.
Etterlyser bedre skatteordning for ansattaksjer7.10.2024 13:19:58 CEST | Pressemelding
Finansforbundet har i lang tid jobbet for økt demokratisering av norsk arbeidsliv gjennom medeierskap i bedrifter i privat sektor. - Vi hadde forventet en forbedret skatteordning for kjøp av ansattaksjer i egen bedrift, sier Finansforbundets leder Vigdis Mathisen i en kommentar til statsbudsjettet for 2025. - Nå håper vi at SV kan bidra til gjennomslag i denne saken i de kommende budsjettforhandlingene.
Finansforbundet positiv til ny storbank28.8.2024 08:23:28 CEST | Pressemelding
- Vi er positive til fusjonen som er foreslått mellom Sparebanken Vest og Sparebanken Sør. Sparebank-Norge er i endring blant annet som følge av de stadig mer omfattende regulatoriske kravene som stilles til finansnæringen, sier forbundsleder Vigdis Mathisen i Finansforbundet. - En større og mer slagkraftig sparebank vil møte konkurransesituasjonen og de nye kravene på en god måte.
Perspektivmeldingen: Vi må heie på seniorene9.8.2024 12:35:17 CEST | Pressemelding
- Eldre arbeidstakere har både erfaring og kompetanse som arbeidslivet trenger. Næringslivet og det offentlige har et felles ansvar for å stimulere enda flere til å fortsette i arbeid i godt voksen alder. Det krever god tilrettelegging, sier forbundsleder Vigdis Mathisen i Finansforbundet i en kommentar til Perspektivmeldingen som ble fremlagt i dag.
Enighet i inkasso7.5.2024 16:40:39 CEST | Pressemelding
Finansforbundet og Finans Norge inkasso kom i ettermiddag til enighet om et resultat i lønnsoppgjøret for inkassoansatte. Det gis et generelt tillegg på 2,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom