Gjenbruk gjør asfalten grønnere
7.4.2021 08:20:00 CEST | Enova | Pressemelding

Asfaltproduksjon er forbundet med høye klimagassutslipp og i Norge produserer vi årlig rundt 7,7 millioner tonn asfalt. Men kun 500 000 tonn av dette er gjenvunnet asfalt. Bransjen selv trekker fram økt gjenbruksandel av asfalt som svært viktig på veien mot lavere utslipp. Og det er dette Velde Produksjon AS ønsker å gjøre noe med.
-Vi ønsker å gjenbruke asfalt i størst mulig grad for å ta ned vårt klimafotavtrykk, vi ser at det finnes teknologi som gjør dette mulig og da ønsker vi å gripe denne muligheten, sier konsernleder Egil Velde i Velde Industri AS.
-Innen 2050 skal norsk industri være tilnærmet utslippsfri. Da må industrien erstatte fossile brensler med fornybare alternativer samtidig som ressurs- og energieffektiviteten økes vesentlig, sier Marit Sandbakk, markedssjef for industri i Enova.
Brenner gassen flere ganger
Ny teknologi og innovasjon gjør det mulig å forbedre forbrenningsprosessen slik at man kan bruke en høyere andel gjenvunnet asfalt. Det nye anlegget benytter indirekte oppvarming av asfalten, og samtidig vil avgasser utnyttes i flere steg ved å brenne den samme gassen flere ganger. Den oppvarmingen som da skjer, gjør det mulig å benytte en langt høyere andel gjenvunnet asfalt. Målsettingen er å heve bruken av gjenvunnet asfalt fra dagens 7 % til opp mot 90 % (70-80%) ved flere produksjonsanlegg i Norge.
-Det nye anlegget i Mandal vil kunne gjenvinne opp mot 90% resirkulert asfalt. Med funksjonsbaserte kontrakter hvor høy andel tillates har vi som ambisjon å utnytte den nye teknologien i størst mulig grad, sier Velde
Selskapet kommer også til å bruke tre-pellets i stedet for naturgass som energibærer i forbrenningsprosessen. Tre-pellets er det beste alternativet til dette bruksområdet når man skal gjennomføre en omlegging fra fossilt til fornybart brensel.
Prosjektet blir godt mottatt av klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn.
- Gjenbruk og sirkulær økonomi er viktig for at vi skal klare å nå de ambisiøse klimamålene våre. Velde Produksjon går nå foran med et godt prosjekt som tar i bruk ny og mer miljøvennlig teknologi for produksjon av asfalt. Dette prosjektet er et flott eksempel på hvordan klimagassutslippene og miljøavtrykket kan reduseres gjennom økt gjenbruk av materiale, sier Rotevatn.
Spredningspotensiale
Enova ser prosjektet som offensivt og svært spennende.
-Dette prosjektet vil gi økt kunnskap om både asfaltproduksjon og hvilken kvalitet/nytte denne type teknologi vil få for markedet. Helheten i Veldes nye anlegg står for en ny utvikling innenfor asfaltproduksjonen i Norge, og vi tror dette vil bidra til en mer klimavennlig produksjon av asfalt både i Norge og i utlandet, sier Marit Sandbakk.
Kontaktpersoner:
Ole Even Hollås, rådgiver Enova ole.even.hollas@enova.no mob 901 36 119
Eiliv Flakne, pressesjef Enova, eiliv.flakne@enova.no mob 950 66 565
Egil Velde, konsernleder Velde Industri egil@veldeas.no mob 932 59 303
Bilder

Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har omkring 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
3,3 milliarder kroner fra EU til norske havvind- og karbonfangstprosjekter19.10.2026 16:08:37 CEST | Pressemelding
Aker Solutions, Aker BP og Sirona Technologies får 3,3 milliarder kroner fra EU til ett havvindprosjekt og to karbonfangstprosjekter i Norge. Enova har bistått i arbeidet med søknadene.
Old ships to become new buildings7.10.2026 13:30:19 CEST | Pressemelding
By repurposing steel from ships for use in buildings, a new Enova-supported project could reduce emissions from building construction by up to 25 percent and create new jobs.
Gamle skip skal bli til nye bygg6.10.2026 20:43:24 CEST | Pressemelding
Ved å omgjøre stål fra skip til bygninger, kan et nytt Enova-støttet prosjekt redusere utslipp fra bygg med opptil 25 prosent og skape nye arbeidsplasser.
Old ships to become new buildings6.10.2026 20:43:24 CEST | Press release
By repurposing steel from ships for use in buildings, a new Enova-supported project could reduce emissions from building construction by up to 25 percent and create new jobs.
Dieseldrevet anleggsbransje satser grønnere2.10.2026 21:15:58 CEST | Pressemelding
De fleste anleggsmaskiner går fortsatt på diesel og forurenser mye, men nå øker interessen kraftig for elektriske maskiner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
