Verdens første helhetlige CO2-anlegg for avfallsforbrenning

- Vi må både kutte utslipp og fjerne CO2 fra atmosfæren hvis vi skal redusere den globale oppvarmingen. Den siste rapporten fra FNs klimapanel sier dette i klartekst. Karbonfangst og - lagring er et helt nødvendig klimatiltak, og vi støtter derfor pilotprosjekter som dette i Østfold gjennom Enova. Prosjektet vil ha overføringsverdi til avfallsanlegg både i Norge og andre land, sier klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V).
10 000 tonn CO2 i året
Pilotprosjektet skal bygges ved Østfold Energis avfallsforbrenningsanlegg i Rakkestad og ha en kapasitet på 10 000 tonn CO2 i året. Karbonfangst går ut på å fange CO2 slik at klimagassen ikke slippes ut i atmosfæren. Målet er følgelig å fange opp alle CO2-utslipp ved anlegget slik at produksjonen er klimanøytral. Pilotanlegget i Rakkestad blir også det første prosjektet som demonstrerer CO2-fangst i fullskala i Norge, uavhengig av prosessanlegg.
- Carbon Centric er et ektefødt barn av avfallsforbrenningsbransjen. Vi har modnet frem løsninger basert på bransjens egne behov og ønske om reduserte CO2-utslipp, sier Fredrik Häger, daglig leder for Carbon Centric.
Bak selskapet Carbon Centric står Østfold Energi sammen med KANFA AS og Slåttland Mekaniske.
Kostnadene skal ned
Karbonfangst er dyrt, og et viktig mål for pilotprosjektet er derfor å utvikle en fangst og lagringsløsning som er vesentlig billigere enn beste tilgjengelige teknologi i dag. Det skal skje gjennom riktig valg av standardkomponenter, et nytt konsept for hvordan fangstanlegget skal integreres med avfallsanlegget og ikke minst hvordan varmelageret skal brukes gjennom årstidene.
-Omstillingen til lavutslippssamfunnet krever at vi kutter utslippene av klimagasser. Pilotprosjektet i Rakkestad vil, som det første i verden, demonstrere en kostnadseffektiv og fullstendig prosess- og varme-integrert CO2-fangst fra avfallsforbrenning, sier markedssjef for prosessindustri og CCS i Enova, Arve Solheim.
Modulbasert løsning til mindre aktører
Avfallsforbrenning har i dag få andre muligheter til å redusere sine CO2-utslipp vesentlig enn ved CO2-fangst og -lagring. Utvikling og demonstrasjon av kostnads- og energieffektiv CO2-fangstteknologi for denne sektoren er derfor særlig viktig, og gir muligheter for teknologier og aktører som lykkes. Dersom Carbon Centric lykkes, planlegger selskapet å utvikle en modulbasert CCS-løsning som de skal tilby mindre aktører som ikke har kompetanse til å gjennomføre egne CCS-prosjekt.
-Det er svært viktig at vi har markedsaktører som Østfold Energi og KANFA som viser evne og vilje til å utvikle løsninger for å redusere klimagassutslipp i overgangen til lavutslippssamfunnet. Dersom pilotprosjektet lykkes, vil teknologien kunne tas i bruk i avfallsforbrenningsanlegg både i Norge og Europa for øvrig, sier markedsdirektør i Enova, Øyvind Leistad.
Bilder

Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har vel 100 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Verdens største elektriske containerskip13.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Enova gir rundt 362 millioner kroner i støtte til sju elektriske fartøy og fire ladeanlegg. Blant prosjektene er det som kan bli verdens største batterielektriske containerskip, et gjennombrudd for utslippsfri skipsfart.
Derfor er det smart å handle for fremtiden nå5.6.2025 09:13:33 CEST | Debattinnlegg
Legg ned Enova og kutt tolv milliarder i skatt, skriver Kjell Erik Eilertsen i Industri og Næringspartiet (INP). Hvis vi gjør som han foreslår, kan det bli svært dyrt for oss alle når sluttregningen kommer. Og industrien her hjemme vil trolig stå i fare for å bli avviklet eller flagget ut.
Milliardstøtte fra EU til norske hydrogensatsinger20.5.2025 12:32:05 CEST | Pressemelding
Tirsdag ble det klart at flere norske selskaper får støtte gjennom EUs hydrogenauksjon. Det kan styrke den norske satsingen på fornybart hydrogen.
La det bli året vi setter oss mer foran peisen31.3.2025 12:36:58 CEST | Kronikk
Ikke overse det store potensialet som mindre bruk av strøm til oppvarming kan ha: Å gi plass til andre. I peiskos ligger en smart løsning på nettproblemet.
En avgjørende tid for omstilling13.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Etter nok et år preget av krig, prisvekst og uro i internasjonal handel, satser mange norske bedrifter likevel på omstilling. Over 25 000 fremtidsrettede prosjekter fikk grønt lys av Enova i fjor, som kan gi utslippskutt tilsvarende at 560 000 nordmenn reiser med fly mellom Oslo og New York.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom