Statsministeren åpnet energigjenvinningsanlegg ved Elkem Salten

- Det nye energigjenvinningsanlegget ved Elkem Salten, utviklet sammen med våre partnere i Kvitebjørn Energi, finansieringspartner Nordea og med økonomisk støtte fra Enova, styrker ytterligere vår evne til å produsere silisium og ferrosilisum med lavest mulig fotavtrykk og ressursbruk, sier Helge Aasen, konsernsjef i Elkem.
Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, sto for den offisielle åpningen av energigjenvinningsanlegget og fikk mandag 15. november en omvisning av verksdirektør Ove Sørdahl ved Elkem Salten.
Gjenvinner elektrisk energi
Det nye energigjenvinningsanlegget i Nord-Norge skal gjenvinne 28 prosent av den elektriske energien som brukes ved Elkem Salten. Det tilsvarer strømforbruket til om lag 15.000 norske husstander.
Sammen med andre energigjenvinningsinstallasjoner som er satt i drift ved Elkem-anlegg, øker dette den totale energigjenvinningen til konsernet til cirka 900 gigawattimer (GWh) per år.
– Elkem har som mål å være en del av løsningen for å bekjempe klimaendringer og å være en av vinnerne i den grønne omstillingen, sier Helge Aasen, konsernsjef i Elkem.
350 millioner fra Enova
Energigjenvinningsanlegget, som er bygget i samarbeid mellom Elkem og Kvitebjørn Energi, representerer en investering på rundt 1,2 milliarder kroner. Enova ga et tilskudd på inntil 350 millioner kroner.
- Fremtidens industri må utnytte ressursene effektivt, og dette er et godt eksempel på et fremtidsrettet prosjekt innen energigjenvinning, sier seniorrådgiver Anita Fossdal i Enova.
Grønn omstilling
Elkem har som mål å redusere sine totale fossile CO2-utslipp med 28 prosent fra 2020-31, samtidig som leveransene til det grønne skiftet økes.
– Elkem har som mål å være en del av løsningen for å bekjempe klimaendringer og å være en av vinnerne i den grønne omstillingen, sier Helge Aasen, konsernsjef i Elkem.
Om Elkem
Elkem er en av verdens ledende leverandører av avanserte materialløsninger som former en bedre og mer bærekraftig fremtid. Selskapet utvikler silikoner, silisiumprodukter og karbonløsninger ved å kombinere naturlige råvarer, fornybar energi og menneskelig skaperkraft. Elkem bistår sine kunder med å skape og forbedre essensielle innovasjoner som elektrisk mobilitet, digital kommunikasjon, helse og velvære samt smartere og mer bærekraftige byer. Med en sterk historie siden 1904, har Elkems globale team på 6.800 medarbeidere et felles løfte til sine interessenter: Delivering your potential. Elkem ble i 2020 rangert blant verdens 5% fremste selskaper innen klima og oppnådde driftsinntekter på 24,7 milliarder kroner. Elkem er notert på Oslo børs (ticker: ELK).
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har cirka 80 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Bilder

Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har vel 100 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Ny, stor satsing på flytende havvind10.12.2025 08:59:05 CET | Pressemelding
Det åpnes nå for en tredje runde med støtte til selskaper som vil gjøre flytende havvind billigere og bedre.
Norge sikrer forspranget til sjøs14.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Det er kanskje ikke så lett å få øye på, men den nødvendige omstillingen til sjøs skjer akkurat nå: Stadig flere norske fartøyer vil gå på batterier. Og det skal bygges flere ladeanlegg.
Fem hydrogenanlegg klare for byggestart: – Et stort steg mot utslippsfri sjøfart7.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Fem prosjekter som i fjor fikk tildeling fra Enova til hydrogenproduksjon skal bygges. Dette markerer et avgjørende skritt mot etableringen av et nettverk for hydrogen langs norskekysten, fra Oslofjorden til Bodø.
Lanserer Enova-støtte til flere boligeiere26.8.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
På oppdrag fra Regjeringen har Enova laget en ny støtteordning som skal gjøre det enklere for flere å ta gode energivalg i egen bolig.
– Viktige steg mot utslippsfrie skip30.6.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
Enova støtter nå nye prosjekter som tar i bruk hydrogen og ammoniakk som drivstoff i skip. I tillegg gis det støtte til etablering av anlegg for lagring av ammoniakk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
