Ny samarbeidsavtale i virkemiddelapparatet for Grønn vekst
18.2.2022 16:34:00 CET | Enova | Pressemelding

Omstillingen til et lavutslippssamfunn vil kreve rask omstillingstakt og gjennomgripende innovasjoner – også for å gi norsk næringsliv konkurransekraft i fremvoksende internasjonale markeder. Intensive innovasjonsløp forutsetter effektiv og treffsikker virkemiddelbruk fra forskning til marked. Derfor styrker vi i virkemiddelapparatet nå samarbeidet gjennom en ny og utvidet avtale. Avtalen er vårt verktøy for å organisere og utvikle samarbeidet i virkemiddelapparatet og for å skape merverdi gjennom helhet.
Det er mange eksempler på at koordinert innsats fra virkemiddelapparatet får løsninger på krevende utfordringer raskere ut i markedet, for eksempel gjennom Pilot-E. Her har vi sett at gode konsortier med løsninger forankret i store samfunnsutfordringer, har bidratt til å levere raske resultater og ny verdiskaping, samt generere muligheter for flere aktører. Avtalen bygger derfor på Pilot-E modellen, og denne vil utvikles videre fremover.
Dersom norske bedrifter skal nå opp i de daglige verdensmesterskapene som de globale markedene representerer, må vi alle bli bedre. Også vi som representerer virkemiddelapparatet. Sammen må vi være næringslivets «Olympiatopp» og bruke virkemidlene våre for å bygge og utvikle landslag i verdensklasse.
For å berede grunnen for flere norske suksesshistorier, vil vi fremover også styrke arbeidet «i støtteapparatet» for å legge til rette for effektiv forvaltning, blant annet gjennom økt fokus på felles løsninger, forbedrede metoder og gi nye muligheter for å kunne samarbeide sømløst. Det vil gi administrative besparelser og et mer brukervennlig virkemiddelapparat.
***
Mari Sundli Tveit, administrerende direktør, Forskningsrådet
Håkon Haugli, administrerende direktør, Innovasjon Norge
Nils Kristian Nakstad, administrerende direktør, ENOVA
Roy Vardheim, administrerende direktør, Gassnova
Andreas Enge, konstituert administrerende direktør, SIVA
Bilder

Dokumenter
Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har omkring 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
EU-milliarder til norsk hydrogensatsing innen sjøfart7.5.2026 12:12:49 CEST | Pressemelding
EU gir 1,35 milliarder kroner til de norske selskapene GreenH og Gen2 Energy, for å lage utslippsfritt hydrogen som drivstoff til skip.
EU-milliardar til norsk hydrogensatsing innan sjøfart7.5.2026 12:12:49 CEST | Pressemelding
EU gir 1,35 milliardar kroner til dei norske selskapa GreenH og Gen2 Energy for å utvikle utsleppsfritt hydrogen som drivstoff til skip.
Kan kutte én prosent av Norges klimagassutslipp med nytt biokarbon-prosjekt27.4.2026 21:26:31 CEST | Pressemelding
Enova har tildelt nesten 87 millioner kroner til Elkem, til det som kan gi betydelige klimagasskutt for Norge.
Kan kutte éin prosent av Noregs klimagassutslepp med nytt biokarbonprosjekt27.4.2026 21:26:31 CEST | Pressemelding
Enova har tildelt nesten 87 millionar kroner til Elkem, til eit prosjekt som kan gi betydelege klimagasskutt for Noreg.
Fra null til 500 ladere for elektrisk lastebil på tre år: Vil bety mye for norske klimagasskutt17.4.2026 15:15:31 CEST | Pressemelding
Omfattende utbygging av ladestasjoner har nå gjort det mulig å kjøre elektrisk langtransport mellom alle store byer i Sør-Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
