Enova med nye støtteordninger for ombruk i byggenæringen
9.3.2022 06:30:00 CET | Enova | Pressemelding

– Vi spisser nå satsingen mot ombruk, men er svært fornøyd med resultatene av støtteprogrammet «Konseptutredning for innovative energi- og klimaløsninger», sier Anna Theodora Barnwell markedssjef i Enova.
Mange innovative løsninger
Totalt har Enova innvilget støtte til 219 konseptutredningsprosjekter. Det har utløst innovasjonsprosjekter for til sammen 300 millioner kroner, fordelt på 142 millioner i støtte fra Enova og 158 millioner i privat kapital. I tillegg har det blitt gjort betydelige investeringer i innovasjon hos de deltakende aktørene.
– Løsningene og tematikken som er blitt undersøkt i konseptutredningene spenner svært bredt. Et tema i mange av utredningene er hvordan høy energi- og klimaeffektivitet kan oppnås i ulike bygg, fra gamle til nye med boliger, næring og servicefunksjoner. Det har spesielt vært mange utredninger som undersøker lokal el-produksjon for bygg eller områdeprosjekter, forteller Anna Theodora Barnwell markedssjef i Enova.
Rapportene blir tilgjengelige
Barnwell forteller at Vista Analyse har gjort en evaluering som viser at prosjektene har bidratt til at flere fagmiljøer snakker sammen tidligere enn de ellers ville ha gjort, i en fase der det fortsatt er muligheter for å velge nye, innovative løsninger. Programmet har redusert informasjonsbarrieren som ofte hindrer investeringer i nye, uprøvde teknologier og løsninger. Et mål med programmet har vært å dele utredningene og løsningene med markedet.
– Enova jobber nå med å gjøre alle rapportene fra utredningsprosjektene tilgjengelig digitalt, for at denne kunnskapen skal bli tilgjengelig for alle interesserte.
Ny satsing på ombruk erstatter konseptutredning
Bygge- og anleggssektoren står for store klimagassutslipp. De største utslippene er knyttet til materialbruk. Interessen for ombruk er sterkt økende i bransjen, og Enova lanserer derfor nye støtteordninger som spisser innsatsen for å fremskynde denne utviklingen.
- Enova ser behov for å øke fokus på incentiver som reduserer klimagassutslippene i bygg- og anleggsbransjen. Vi vil sette fart i utviklingen av mer ressurseffektive og sirkulære verdikjeder i byggenæringen ved å tilby støtte til prosjekter innenfor temaene ombruk og arealfleksibilitet. Vi har nå siste finpuss på de nye støtteordningene og søknadsfrister vil bli lagt ut snart, lover Barnwell.
Siste søknadsfrist for «Konseptutredning for innovative energi- og klimaløsninger» er 15. mars.
Bilder

Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har omkring 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Kan kutte én prosent av Norges klimagassutslipp med nytt biokarbon-prosjekt27.4.2026 21:26:31 CEST | Pressemelding
Enova har tildelt nesten 87 millioner kroner til Elkem, til det som kan gi betydelige klimagasskutt for Norge.
Kan kutte éin prosent av Noregs klimagassutslepp med nytt biokarbonprosjekt27.4.2026 21:26:31 CEST | Pressemelding
Enova har tildelt nesten 87 millionar kroner til Elkem, til eit prosjekt som kan gi betydelege klimagasskutt for Noreg.
Fra null til 500 ladere for elektrisk lastebil på tre år: Vil bety mye for norske klimagasskutt17.4.2026 15:15:31 CEST | Pressemelding
Omfattende utbygging av ladestasjoner har nå gjort det mulig å kjøre elektrisk langtransport mellom alle store byer i Sør-Norge.
Frå null til 500 ladarar for elektrisk lastebil på tre år: Vil bety mykje for norske klimagasskutt17.4.2026 15:15:31 CEST | Pressemelding
Ei omfattande utbygging av ladestasjonar har no gjort det mogleg å køyre elektrisk langtransport mellom alle dei store byane i Sør-Noreg.
Norge investerer betydelig i energi- og klimaomstilling midt i en krevende tid31.3.2026 14:14:08 CEST | Pressemelding
Enova støttet i fjor 41 000 energi- og klimaprosjekter, med til sammen 10 milliarder kroner. – I tillegg til Enovas støtte investerte bedrifter og husholdninger selv 15 milliarder i de samme prosjektene, sier konstituert Enova-direktør Rune Holmen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
