Peab bygger transformatorstasjon for Statnett
28.9.2022 09:36:47 CEST | Peab | Pressemelding

Nordreisa transformatorstasjon ble satt i drift i 1971, og skal nå fornyes. Statnett har mottatt konsesjon på ny transformatorstasjon i Reisadalen, Vinnelys, nær dagens Nordreisa. Dagens stasjon skal saneres når ny stasjon er driftssatt.
Peab Bjørn Bygg er valgt som entreprenør på bygg- og betongarbeidene, og går etter planen i gang med prosjektet i januar 2023.
– Som en lokal samfunnsbygger er vi veldig glade for muligheten til å bidra til økt strømforsyningssikkerhet til innbyggere og næringsliv i Nord-Norge, sier Per Ivar Rasmussen, viseadministrerende direktør i Peab Bjørn Bygg.
– Prosjektet bidrar til å sikre sysselsetting av våre egne ansatte fagarbeidere innenfor betong og tømmer. Samtidig har vi med flere lærlinger på byggeplassen, så dette blir en viktig læreplass for morgendagens fagarbeidere, sier Rasmussen.
Nordreisa transformatorstasjon er et knutepunkt i Nordnettet, som omfatter mesteparten av 132 kV nettet i Troms og Finnmark. Statnett mener det er nødvendig å styrke kapasiteten i Nordreisa, blant annet på grunn av utviklingen i fiskeindustrien, oppdrett og foredling, og økt elektrifisering.
Etablering av Vinnelys transformatorstasjon med 420 kV vil øke kapasiteten til Finnmark. Tiltaket vil også redusere virkningen av feil i strømnettet.
Fakta om prosjektet
- Omfang: Bygg- og betongarbeider
- Totalentreprenør: Peab Bjørn Bygg
- Byggherre: Statnett SF
- Kontraktssum: ca. 169 MNOK eks. Mva.
- Byggestart: Januar 2023
- Ferdigstillelse: Februar 2024
Nøkkelord
Kontakter
Per Ivar RasmussenDistriktssjefPeab Bjørn Bygg
Tel:+47 970 91 430per.ivar.rasmussen@bjorn.noBilder


Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 58 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1100 ansatte og en omsetning på ca. 6,1 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Klart for byggestart på Veiavangen skole27.5.2026 08:30:27 CEST | Pressemelding
Etter et forprosjekt med samspill mellom Peab og Drammen Eiendom KF er det nå klart for oppstart på oppgraderingen av Veiavangen ungdomsskole i Mjøndalen. Peab er valgt som totalentreprenør.
Gir nytt liv til byggeavfall – blir til insektshoteller22.5.2026 07:31:16 CEST | Pressemelding
Restmaterialer fra byggeplasser får nytt liv som insektshoteller. Peab har satt i gang et tiltak der rent trevirke ombrukes til nye formål, med produksjon hos Kirkens Bymisjon.
13 000 ansatte deltok på Peabs Sikkerhetsdag30.4.2026 12:06:13 CEST | Pressemelding
Tirsdag 28. april gjennomførte Peab sin årlige Sikkerhetsdag på samtlige arbeidsplasser i konsernet. Rundt 13 000 ansatte i Norden deltok i felles aktiviteter med mål om å styrke sikkerhet, helse og trygghet på jobb.
Peabs kvartalsrapport januar - mars 2026: Den høyeste ordrereserven i Peabs historie29.4.2026 13:39:09 CEST | Pressemelding
– Peab innleder året sterkt til tross for økt uro i omverdenen. Vi rapporterer fortsatt stabil ordreinngang, forbedret resultat og avslutter kvartalet med den høyeste ordrereserven i Peabs historie, sier Jesper Göransson, administrerende direktør og konsernsjef i Peab.
Peab starter byggingen av 46 nye leiligheter ved Borgundfjorden29.4.2026 08:53:14 CEST | Pressemelding
Peab Eiendomsutvikling starter nå byggingen av trinn 2 i boligprosjektet Borgundfjorden Panorama i Ålesund. Byggetrinnet omfatter 46 selveierleiligheter med beliggenhet i sjøkanten og utsikt mot Sunnmørsalpene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
