Et musikalsk farvel med Tommy Tokyo

Tidlig på morgenen, den 22. mars i år, ble den tjuende og siste miksen til Tommy Tokyos kommende album ferdigstilt av Kai Andersen, og sendt til produsent og musiker Gøran Grini. Omtrent samtidig dør Tommy Lorange Ottosen på St. Olavs Hospital i Trondheim. Der hadde han vært innlagt siden nyttårsaften i påvente av en lungetransplantasjon. Tommy ble 50 år gammel.
Da koronaen brøt ut for to og et halvt år siden var Tommy allerede syk, men frisk nok til at han kunne både spille og synge, og han var ved godt mot. Vi ble enig om å lage en plate for året 2022. Det skulle være et dobbeltalbum, med 20 låter, som skulle markere hans 20-årsjubileum som artist. Det albumet har vi sammen med produsent Gøran Grini spilt inn, og i samråd med hans familie er det besluttet at denne platen slippes som planlagt den 7. oktober i høst.
Tommy er kjent for de aller fleste som en dønn ærlig og kompromissløs artist og låtskriver, og denne platen er intet unntak. Han beskriver virkeligheten slik han ser den, opplever den, av og til med en stor dose humor, ofte personlig, men aldri privat. I flere av låtene beskriver han sin egen situasjon, hvilket jeg må innrømme er svært sterkt og spesielt. Som for eksempel i låten «New Parts», som var den tjuende og siste miksen vi fikk den morgenen han døde. Tommy fikk dessverre aldri «new parts», men den musikalske arven han etterlater seg står det virkelig respekt av. Det vil jeg gjerne takke ham for.
Terje Pedersen, Drabant Music
Tracklisting
I’m Coming Home
Wings of Good Fortune
I Just Hope I Didn’t Murder Anyone
Free
Savings and Loan
Imposter
Stranded on the Moon
Guardsman
Autumn
Swallowed by the Past
Chesalon
This Time
Pandemic
It’s the Money Every Time
Avoiders
Hello
Pawnbroker’s Alley
The Truthful Rain
Lady Springtime
New Parts
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of PR Strategy
Tel:92012160elisabeth.riksen@sonymusic.comKjetil FløtakerDistribution manager
Tel:+47 915 25 628kjetil.flotaker@sonymusic.comBilder

Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, Chris Brown, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Luke Combs, Madcon, Molly Sandén, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Nora Jabri, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Victor Leksell, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Bargee slipper sommerkveldens soundtrack med Makosir20.6.2025 10:09:39 CEST | Pressemelding
Bargee er tilbake med sommerlåten «Best at du går nå» med sin gode kompis Makosir.
Spelloppmaker gir deg sommerens råeste festlåt – “Høll på hatten”19.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Countryrockerne i Spelloppmaker er tilbake med et smell – bokstavelig talt. Med den nye singelen “Høll på hatten” leverer bandet en fartsfylt og fengende låt som er skreddersydd for varme netter, høy allsang og lange kvelder på puben.
Marie Tveiten debuterer med dirrende stalker-pop fra Telemark!19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Marie Tveiten går solo med låten «Heilt tilfeldig» – en dempet, men ladet poplåt om å håpe så sterkt på å møte noen at du oppsøker stedet der du vet han kanskje dukker opp. Helt tilfeldig, så klart.
Damn Good Love Story, en klisjé du vil elske19.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Damn Good Love Story er en uimotståelig poplåt om å falle pladask – på feil tidspunkt, men med helt riktig person. Det er en låt som omfavner det klisjéfylte i kjærligheten med varme, selvironi og en fengende melodi du kommer til å sette på repeat hele sommeren.
Peder Elias og sjelefred på sommerhytta16.6.2025 08:08:00 CEST | Pressemelding
Med "Beach House" gir Peder Elias fans som er overveldet av ansvar og forpliktelser en sommerlig trøstevise. Ute fredag 20. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom