Godt halvårsresultat tross meget lav kraftproduksjon

- De høye strømprisene vi har hatt dette halvåret er svært negativt for norske forbrukere og for tilliten til kraftsystemet. Strømkrisepakken fra myndighetene til husholdningene har vært helt nødvendig for å dempe noe på de negative effektene. Vi som kraftprodusent bidrar til det offentlige gjennom skatter og utbytter, og til kraftsystemet ved å produsere på en måte som bidrar til forsyningssikkerheten i Norge, sier konsernsjef Finn Bjørn Ruyter.
Krig i Ukraina har medført ekstremt høye gasspriser i Europa, og også høye kraftpriser. Dette sammen med tørt vær og lite vann i Sør-Norge har medført historisk høye kraftpriser. Kraftforbrukere i Sør-Norge har blitt rammet av høye priser som har steget gjennom hele året. Dette gir forventning om gode resultater i Hafslund, og høye skatteinntekter til stat og kommune fremover.
- Våre kraftverksområder har fått lite tilsig og vi har hatt meget lav produksjon gjennom halvåret for å unngå at fyllingen i vannmagasinene går under tidligere minimumsnivåer. Etter vårsmeltingen har vi maksimert sparing av vann til kommende vinter for å styrke forsyningssikkerheten, og jeg er glad for at magasinnivåene gradvis har steget over tidligere minimumsnivåer, sier konsernsjef Finn Bjørn Ruyter.
Hafslund oppnådde en gjennomsnittlig kraftpris på 113 øre/kWh første halvår. Det er to prosent lavere enn snitt systempris og 24 prosent lavere enn snitt spotpris i Hafslunds produksjonsområder som følge av salg av kraft til fastpris (industri- og konsesjonskraft) samt realiserte tap på finansielle sikringskontrakter. Produsert volum i første halvår ble 6,8 TWh. Det er 32 prosent lavere enn 2021 og 25 prosent under normalproduksjonen for halvåret.
Resultatet fra Hafslunds 50 prosent eierandel i Eidsiva Energi bidrar negativt til årets halvårsresultat. Det skyldes høye kostnader for å dekke nettap (tapt volum i strømnettet til markedspris) i Eidsiva Energis datterselskap, Elvia. Elvia har i tillegg valgt å utsette planlagt økning i kundetariffene. Dette gir en midlertidig oppbygging av mindreinntekt som Elvia vil bli kompensert når tariffene justeres.
19. mai i år ble Hafslund majoritetseier (60 prosent) i Hafslund Oslo Celsio (tidligere Fortum Oslo Varme). Celsio-investeringen utvider de strategiske og kommersielle mulighetene for konsernet og er i tråd med Hafslund-konsernets vekstambisjoner. Celsio inngår i Hafslund-konsernets halvårsresultat fra 19. mai til 30. juni. Selskapets driftsresultat på - 81 millioner kroner i perioden må ses i sammenheng med lite etterspørsel etter fjernvarme i sommerperioden, høy vedlikeholdsaktivitet og tap på sikringshandler. Etterspørselen etter fjernvarme er størst i første og fjerde kvartal, som normalt står for om lag 75 prosent av leveransen i året. Resultatet for året forventes å være positivt.
- Investeringsbeslutningen som Hafslund Oslo Celsio har tatt for å bygge verdens første anlegg for karbonfangst fra avfallsforbrenning er et viktig bidrag for å oppnå våre og Oslos ambisiøse klimamål mot 2030, sier Ruyter.
I tråd med ambisjonen om å bygge mer fornybar energi i Norden, inngikk Hafslund i juli en avtale med fornybarselskapet Cloudberry Clean Energy ASA om kjøp av 50 prosent av vindprosjektet Stenkalles Grund i innsjøen Vänern i Sør-Sverige. Transaksjonen forventes gjennomført i september og gjelder retten til utbygging av 100 MW innsjøvind.
Nøkkelord
Kontakter
Per-Arne TorbjørnsdalDirektør Kommunikasjon og rammevilkår
Tel:+47 916 08 196per-arne.torbjornsdal@hafslundeco.noAndreas WiikFinansdirektørFinans
Tel:924 97 255andreas.wik@hafslundeco.noBilder

Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund: Ny langsiktig kraftavtale med Hydro18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund Kraft AS og Hydro Energi AS har signert en langsiktig kraftkjøpsavtale (PPA) med et samlet volum på 1,75 TWh i perioden 2036 til 2040.
Hafslund blir hovedsponsor for Klemetsrud IL26.11.2025 08:21:00 CET | Pressemelding
Hafslund utvider sitt engasjement for barn og unge i Oslo sør gjennom en ny avtale som hovedsponsor for Klemetsrud IL (KIL).
Klart for den største kraftutbyggingen i Hallingdal på 60 år20.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund og Eidsiva har besluttet å investere 2,5 milliarder kroner i kraftverket Hemsil 3 i Hallingdal. Kraftverket vil utnytte fallet mellom Hemsedal og Gol mer effektivt, og sikre videre kraftproduksjon i Hemsil 2 og 3 tilsvarende strømforbruket til 44 000 husstander.
Hafslund innstiller arbeidet med Sarp 2 kraftverk13.11.2025 14:07:47 CET | Pressemelding
Hafslund har besluttet å innstille arbeidet med Sarp 2 kraftverk i Sarpsfossen i Sarpsborg kommune. Årsaken er krevende grunnforhold som gir for høy teknisk og økonomisk risiko.
Hafslund inngår langsiktig kraftavtale med Hydro7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund Kraft AS og Hydro Energi AS har signert en langsiktig kraftkjøpsavtale (PPA) med et samlet volum på 3,5 TWh i perioden 2031 til 2040.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
