Amedia og Moderne Media sammen om stor podkastsatsing
21.9.2022 11:00:00 CEST | Amedia | Pressemelding

Norges største utgiver av redaktørstyrte medier har kjøpt seg inn i Norges største frittstående podkastprodusent Moderne Media.
Moderne Media er en av de største aktørene i Norge innen produksjon og annonsesalg på lyd. Selskapet har tatt en sterk posisjon i brukermarkedet gjennom appen Untold, som ble lansert like før sommeren.
Amedia har gjennom sine aviser en rekke podkaster, både nasjonale og lokale. Ambisjonene for en forsterket satsing er store, og Amedia går derfor inn som aksjonær i Moderne Media med en andel på 49 prosent.
Nye vekstområder
For ytterligere å forsterke arbeidet med både redaksjonell og kommersiell vekst, etablerte det stiftelseseide medieselskapet i vår avdelingen Amedia Strategi og vekst. Den felles podkastsatsingen med Moderne Media er den første store investeringen i rammen av dette initiativet.
– Amedia har skapt høyere etterspørsel etter journalistikken i lesermarkedet og har en positiv vekst i det digitale annonsemarkedet de siste årene. Vi tar nå nye offensive grep med sterkere satsing på ny redaksjonell og kommersiell vekst. Gjennom investeringen i Moderne Media styrker vi vår innholdssatsing i kampen om særlig yngre generasjoners tid, sier Gisle Torheim, visekonsernsjef og CFO i Amedia.
Han understreker at Amedia og Moderne Media er en svært god match. Den nærmeste tiden vil man jobbe med å utvikle mer innhold på tvers av de ulike tjenestene, noe som kommer brukerne til gode.
Sterkere sammen for redaksjonell utvikling
– Stadig flere av våre aviser tar redaksjonelle lydinitiativ for å nå bedre og bredere ut med sitt journalistiske innhold. Nå blir Moderne Media sentral i arbeidet med å løfte Amedias podkastsatsing videre. Gjennom partnerskapet med Moderne Media vil våre redaksjoner få tilgang til gode verktøy og et ledende kompetansesenter på lyd. Det vil sette våre aviser i bedre stand til å produsere enda mer og bedre lydinnhold til eksisterende og nye abonnenter, sier Arne Reginiussen, direktør for nye medier i Amedia. Han vil være Amedias representant i styret i Moderne Media.
Jim Fossheim, eier og daglig leder i Moderne Media, er glad for samarbeidet med Amedia, og at konsernet nå kommer inn på eiersiden.
– Amedias redaksjoner og Moderne Media vil i fellesskap jobbe med konseptutvikling. Det vil bidra til nye og spennende podkastprodukter til begge selskapenes abonnenter, gjennom å dra nytte av Amedias store redaksjonelle nettverk med over 1.000 reportere rundt om i Norge og Moderne Media sin erfaring med å bygge lydprodukter, sier Fossheim.
Gode nyheter for lokalavisene
Marie Olaussen, utviklingsredaktør i Tønsbergs Blad, står bak Strandkongene, en av Amedias podkaster produsert med Moderne Media.
– At Amedia og Moderne Amedia nå går sammen om ny storsatsing på lyd, er gode nyheter for oss som lager lokalavis. Podkast er en fantastisk metode for å formidle gode historier, vise sammenhenger og gjøre kompliserte saker lettere å forstå. Selv om det er for tidlig å si hvordan denne satsingen blir i detalj, tror jeg det er et enormt potensial i denne avtalen. Etter hvert vil den komme både våre redaksjoner og våre abonnenter til gode, sier Olaussen.
Strandkongene vant Amedias pris for beste lyd og bilde i 2021.
OM MODERNE MEDIA:
Moderne Media har 9 ansatte, og har bygget opp en stor portefølje av populære podkaster, som blant annet Truecrimepodden, Historiepodden, Skrekkpodden, Henrettelsespodden, United we Podkast ogYou’ll never talk alone.
I 2021 omsatte Moderne Media for 23,3 millioner kroner og leverte et driftsresultat på 5,3 millioner kroner.
Kontakter
Gisle Torheim, visekonsernsjef og CFO i Amedia, telefon 40 28 02 08
Arne Reginiussen, direktør for nye medier i Amedia, telefon 95 24 53 85
Bilder

Om Amedia
Amedia er et ledende nordisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold.
Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk.
Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører.
Vårt redaksjonelle nettverk omfatter mer enn 250 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap.
Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 108 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag.
I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor, og er deleier i JFM med over 50 aviser.
I Sverige er Amedia deleier i Bonnier News Local med 80 aviser.
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Karina Solheim blir ny redaktør i Rana No2.7.2026 09:13:12 CEST | Pressemelding
Karina Solheim (45) blir ansvarlig redaktør og daglig leder i Rana No på permanent basis. Hun har vært konstituert i rollen det siste året, og kommer fra stillingen som nyhetsredaktør i samme avis.
Thomas Tangen blir ny redaktør i Avisa Gaula25.6.2026 09:27:24 CEST | Pressemelding
Thomas Tangen (37) blir ansvarlig redaktør og daglig leder i Avisa Gaula på permanent basis. Han har vært konstituert i rollen siden mars og kommer fra Trondheims-avisa Nidaros.
Kim Riseth blir ny sjefredaktør i Østlands-Posten22.6.2026 11:00:15 CEST | Pressemelding
Kim Riseth (52) blir ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Østlands-Posten. Han kommer fra stillingen som publiseringsredaktør i Nationen, og tiltrer ved månedsskiftet september/oktober.
Bjørn Bjørkli konstitueres som redaktør i Hadeland18.6.2026 11:07:01 CEST | Pressemelding
Bjørn Bjørkli (53) tar midlertidig over ansvaret mens ansvarlig redaktør og daglig leder Kristine Bentestuen Ludvigsen (34) går ut i foreldrepermisjon.
Tilfredsstillende resultat for Amedia i 202515.6.2026 12:00:54 CEST | Pressemelding
Amedia leverte i 2025 et brutto driftsresultat (EBITDA) på 593 millioner kroner, opp fra 390 millioner kroner i 2024. Resultatveksten skyldtes helårseffekt for Berlingske Media på 151 millioner kroner, sterk digital abonnementsvekst, god digital annonseutvikling og lavere kostnader til papirprodukter i den norske medievirksomheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
