NTB med fotoutstilling om ytringsfrihet

Ytringsfrihet går hånd i hånd med pressefrihet
Publikum får se bilder som kanskje ikke ville nådd dagens lys om fotoredaksjonen tok et nei for et nei. I stedet fortsetter fotojournalister og redaktører å argumentere for tilgang. Det hender nemlig at pressen blir nektet tilgang til å ta bilder – også i Norge. Pressefriheten i Norge er stor, men den er ikke absolutt. I likhet med ytringsfriheten må den også jobbes for. NTB og flere medier har jobbet iherdig for å få tilgang til å ta bilder av ulike situasjoner – og vi får se mange gode eksempler på dette i utstillingen.
– Vi ønsker å fremme viktigheten av fotojournalistikk og medienes sentrale samfunnsrolle. Falske nyheter, kalkulert påvirkning og feilinformasjon kan ha fatale konsekvenser, og plassen på toppen av denne pressefrihetspallen er ingen selvfølge. Den må vi verne om, sier Christina Dorthellinger, visuell redaktør i NTB.
For å rette fokuset mot dette viser bildene tatt av NTB-fotografer sentrale temaer i nyhetsbildet fra de siste 15 årene.
– Bildenes visuelle språk tilbyr publikum en helt annen tilnærming til det vi vanligvis ser i nyhetene. Vi håper også at utstillingen kan inspirere et yngre publikum, sier kurator for utstillingen og visuell rådgiver i NTB, Elisabeth Høiberg.
Fredag 30. september kan du møte den prisvinnende NTB-fotografen Javad Parsa
Som en del av programmet til Oslo Negativ inviteres publikum til å bli med i fotsporene til den prisvinnende NTB-fotografen Javad Parsa. Parsa startet sin karriere for det iranske nyhetsbyrået Fars News Agency, hvor han flere ganger opplevde at ytringsfriheten ble kontrollert og bilder ble holdt tilbake. I foredraget deler han sin historie og sine refleksjoner rundt egne bilder.
Javad Parsa var den første fotografen til stede under terrorhendelsen i Oslo den 25. juni i år. Parsa innså umiddelbart alvorlighetsgraden og leverte bilder med en sterk symbolikk som ikke bare hjalp medier verden rundt med å illustrere nyheten, men også med å formidle en kompleks historie rundt pride, mangfold, samhold, fordommer og hat.
Foredraget med Javad Parsa er fredag 30. september kl. 18.00 på Oslo Negativ.
Gratis arrangement. 18 års aldersgrense.
Oslo Negativ
NTB sin utstilling kan ses på fotofestivalen Oslo Negativ.
Festivalen er åpen fredag til søndag fra 23. september til og med 16. oktober
Åpningstider: kl. 11.00–18.00
Sted: Det gamle biblioteket, Arne Garborgs plass 4, Oslo
Til pressen:
Pressen inviteres til to arrangementer:
1. Åpningen av NTBs fotoutstilling på Oslo Negativ fredag 23. september kl. 11–12.
Sted: Rom 3 i Det gamle biblioteket, Arne Garborgs plass 4, Oslo.
Til stede og tilgjengelige for intervju:
- Tina Mari Flem, sjefredaktør og administrerende direktør i NTB
- Christina Dorthellinger, visuell redaktør i NTB
- Elisabeth Høiberg, kurator for NTB sin utstilling på Oslo Negativ og visuell rådgiver i NTB
2. Lurer du på hvordan det er å jobbe som fotojournalist?
Foredrag med NTB-fotograf Javad Parsa fredag 30. september kl. 18.00 på Oslo Negativ
Sted: Det gamle biblioteket, Arne Garborgs plass 4, Oslo.
Nøkkelord
Kontakter
Christina DorthellingerVisuell redaktør
Tel:+47 47 48 91 75christina.dorthellinger@ntb.noElisabeth HøibergVisuell rådgiver
Kurator for NTB sin utstilling på Oslo Negativ
Bilder

Om NTB
NTB er et uavhengig, norsk nyhetsbyrå. Vi produserer og leverer nyheter, visuelt innhold, kommunikasjonstjenester, språktjenester og teknologi.
NTBs redaksjoner følger nasjonale og internasjonale nyheter døgnet rundt. Hver dag leverer våre journalister og fotografer redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
Vi er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, som automatisert journalistikk og mediebank.
Med 400 millioner bilder og videoer er vi Nordens største bildebyrå. Bildearkivet vårt inneholder historiske bilder tilbake til 1800-tallet og representerer Norges visuelle nyhetshukommelse.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
NTB og LLA lanserer unikt KI-samarbeid26.3.2025 10:00:22 CET | Pressemelding
NTB og Landslaget for lokalaviser (LLA) har inngått et banebrytende samarbeid som skal bruke kunstig intelligens til å styrke lokaljournalistikken.
Christina Dorthellinger Nygaard blir nyhetsredaktør i NTB24.3.2025 13:10:33 CET | Pressemelding
Christina Dorthellinger Nygaard er ansatt som nyhetsredaktør i NTB. Hun kommer fra rollen som fungerende nyhetsredaktør og visuell redaktør i NTB.
NTBs nye redaksjonelle organisasjon er klar4.3.2025 13:28:21 CET | Pressemelding
NTB vedtok før jul å omorganisere nyhetsredaksjonen og endre på lederrollene. Nå er rollene besatt.
Viking-spiller Zlatko Tripic vant NTB-børsen18.12.2024 12:10:20 CET | Pressemelding
Viking-spiller Zlatko Tripic toppet NTBs spillerbørs ved serieslutt og gikk dermed av med seieren i årets NTB-børs.
NTB og 110 Vest inngår pilotsamarbeid om meldinger til pressen4.12.2024 12:56:34 CET | Pressemelding
Én av brannvesenets tolv nødmeldesentraler, 110 Vest, har inngått en avtale med NTB om å teste et informasjonsverktøy, som vil gjøre det lettere å informere mediene om pågående hendelser. Verktøyet har allerede vist seg å fungere svært godt for politiet, som bruker det i forbindelse med den nye Politiloggen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom