Bytter ut dieselbussene med elbusser: Sparer 140 000 liter diesel årlig
19.9.2022 12:22:58 CEST | Avinor | Pressemelding

– Det er et mål at Oslo lufthavn skal være fossilfri innen 2030. Da må alle steiner snus og vi er derfor godt i gang med å elektrifisere kjøretøyene våre, eller få dem over på biodrivstoff, forteller Bent Arne Skatvedt, direktør eiendom og kommersiell på Oslo lufthavn.
For både Avinor og Onepark er det viktig å erstatte fossilbiler og busser med elektrisk eller biodrivstoff. Med nye elektriske busser til og fra parkeringsplassene spares utslipp tilsvarende 600 store personbiler (SUV).
– Vi synes det er svært positivt at Avinor som en stor offentlig aktør, stiller høye miljøkrav. Det gjør at vi må utvikle oss, samtidig som det bidrar til å sette høyere miljøstandard for hele bransjen, sier Mona Elisabeth Gladhus, bærekraftsansvarlig og markedssjef i Onepark.
– Å gå fra diesel til elektriske busser er en stor milepæl for oss i Onepark. Nå blir det ikke lenger eksos fra våre shuttlebusser på Oslo lufthavn og det reduserer vårt totale CO2-avtrykk. Det tror vi også de reisende vil sette pris på. Vi er stolte av å endelig ha første elektriske buss på plass på Oslo lufthavn, sier Eirik Loftesnes, regionsjef i Onepark.
Sparer tusenvis av liter diesel
Parkering er viktig for mange passasjerer, ikke alle har mulighet til å reise kollektivt til flyplassen fra der de bor. Samtidig ønsker Avinor å tilrettelegge så godt som mulig for bærekraftig transport.
– Det innebærer også å kunne lade elbilen, eller som nå å kunne ta elektrisk buss fra parkeringsplassen og inn til terminalen, forteller Jørn Roald Wille, som er forretningsutvikler på Avinor Oslo lufthavn, og tilføyer:
– Det å kunne spare over 300 tonn CO2 årlig ved å gå bort fra diesel og over på elbuss er ett av mange viktige bidrag for å nå målet om å levere en bærekraftig flyplassdrift.
Fakta om nye el-busser på Oslo lufthavn:
- På Oslo lufthavn er det fire dieselbusser som har fraktet passasjerer mellom parkeringsplasser og terminalen. Disse erstattes nå med elbusser.
- Hver buss kjører 24/7 året rundt og ved å erstatte dieselbussene sparer man rundt 140 000 liter diesel hvert år, eller over 300 tonn CO2 i utslipp.
- Buss nummer én har ankommet Oslo lufthavn, nummer to kommer i oktober og alle fire skal etter planen være elektriske innen utgangen av 2022.
- Oslo lufthavn har som mål å ha fossilfri lufthavndrift innen 2030. Da er elektrifisering av kjøretøy, eller overgang til biodrivstoff, viktig.
Fakta om Onepark:
- Onepark har ansvar for driften av Nordens største parkeringsanlegg på Oslo lufthavn med plass til 23 000 biler. Fra oktober vil selskapet også drifte parkeringen ved de regionale lufthavnene i Norge.
- Onepark er en ledende aktør i det norske parkeringsmarkedet. Selskapet drifter 250 parkeringsanlegg over hele landet, både ved små og store kjøpesentre, sentrumsnære parkeringshus og parkeringsplasser, og ved skianlegg. De tilbyr også smarte løsninger for private hytteveier.
- Selskapet eies av Indigo Management som er heleid av familien Bentsen, og er et finansielt solid konsern med lange tradisjoner innen parkeringsdrift i Norge og Norden.
Bilder




Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor har valgt leverandør til reasfaltering på Svalbard lufthavn2.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor har valgt Velde Asfalt AS som leverandør for den omfattende reasfalteringen av Svalbard lufthavn sommeren 2027. Rundt 230 000 kvadratmeter på rullebane, taksebaner og oppstillingsplass skal få nytt dekke.
Høstferien gir travel start på oktober på Bergen lufthavn1.10.2026 15:26:11 CEST | Pressemelding
Bergen lufthavn, Flesland venter nær 228.000 passasjerer i perioden 1. til 11. oktober når høstferien setter inn for fullt. Med totalt 227.646 reisende gjennom terminalen ligger det an til en svært travel periode, drevet av både mange vestlendinger på vei til sydligere strøk og en sterk strøm av utenlandske besøkende til Bergen. Tallene bekrefter samtidig at den sterke trafikkutviklingen på Flesland fortsetter
Ny lufthavn - ny kunst: Disse kunstnerne skal prege nye Bodø lufthavn1.10.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Når den nye passasjerterminalen på nye Bodø lufthavn åpner, vil reisende bli møtt av kunst som er utviklet spesielt for bygget og stedet. Nå er kunstnerne som skal stå bak de to kunstprosjektene i terminalen valgt. Etter en lukket skissekonkurranse er Marianne Moe og Viel Bjerkeset Andersen valgt til å realisere hvert sitt kunstprosjekt i terminalbygget.
Mange skal reise via Trondheim lufthavn i høstferien30.9.2026 12:32:50 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 127 000 passasjerer til og fra Trondheim lufthavn, Værnes. Søndag 11. oktober blir den travleste dagen, med nær 15 500 reisende. Også fredag 2. oktober og søndag 4. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
Mange skal reise via Stavanger lufthavn i høstferien30.9.2026 11:57:12 CEST | Pressemelding
I høstferieutfarten fra 2. til 11. oktober ventes det i underkant av 110 000 passasjerer til og fra Stavanger lufthavn, Sola. Fredag 2. oktober blir den travleste dagen i perioden, med nær 13 700 reisende. Også mandag 5. oktober og fredag 9. oktober blir blant de travleste dagene i perioden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
