Forskningsdagene 2022: Oppdag havets hemmeligheter
19.9.2022 07:10:00 CEST | Forskningsrådet | Pressemelding

Vil du lære mer om forskning på isbading? Visste du at vi kan takke tang og tare for den perfekte softisen? Hvordan kan havet få fart på det grønne skiftet? Nå kan du få svar på alt dette og mye mer, for det er ikke lite som skjer under Forskningsdagene!
Fremtiden ligger i havet
- Havet er eksistensielt for livet på jorden og sunne hav er avgjørende for å nå bærekraftsmålene, sier administrerende direktør i Forskningsrådet Mari Sundli Tveit.
- Havet er også viktig for næringsutvikling, matsikkerhet og transport. Norge er en havnasjon, og havet gir oss fantastiske muligheter som vi fremover må bli enda bedre på å utnytte. Derfor er jeg glad for at hav er årets tema på forskningsdagene, sier Sundli Tveit.
Forskningskaffe med Andreas Wahl
Hver morgen under festivalen slår Andreas Wahl av en prat med en forsker, direkte på Forskningsdagenes Instagramkonto klokken ni. Sett av noen minutter med morgenkaffen og lær noe nytt om hva det forskes på i Norge!
Utradisjonell formidling av forskning
Under festivalen kan man også bestille en forsker til lunsjen, klassen eller foreldremøtet. Det kan handle om vi kan stole på forskning og hvordan vi kan skape alternative læringsarenaer når skolen ikke klarer å møte elevenes behov. Escapespill, forsker-standup, bibelpub og foredrag som "Ikke vær en Covidiot! Lær om immunologi og vaksine på flanellograf" står også på menyen.
Kort om Forskningsdagene
- 21. september – 2. oktober 2022
- Festivalen arrangeres i år for 28. gang
- Årets tema er Hav
- Festivalen er en del av det offisielle programmet under FNs Havforskningstiår
- Nasjonal festival, mange hundre arrangementer på ca.160 steder i Norge
- 14 forskningstorg over hele landet
- De aller fleste arrangementene er gratis og åpne for alle
- 100.000 publikummere i 2021
- Universiteter, høyskoler, forskningsinstitutter, bedrifter, museer og biblioteker står bak arrangementene
- Festivalen ledes av Forskningsrådet
Har du spørsmål? Ta kontakt med Sidsel Flock Bachmann, Forskningsdagene, sfb@forskningsradet.no eller 97755566.
Nøkkelord
Bilder

Om Forskningsrådet
Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
269 millioner kroner til toppforskning på blant annet matematikk- og leseferdigheter21.9.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
23 banebrytende forskningsprosjekter får nå millionstøtte fra Forskningsrådet. Blant spørsmålene det skal forskes på er om bedre leseferdigheter kan styrke prestasjonene i matte, hvordan kunstig intelligens arver fordommene våre og hvorfor noen tar større sjanser enn andre i aksjemarkedet.
Forskningsdagene 2026: Hvordan kan noe som er gøy og gratis styrke Norges motstandskraft?16.9.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
Under Forskningsdagene møter rundt 1000 forskere barn, ungdom og voksne over hele landet. De åpner laboratorier, besøker skoler, står på forskningstorg, deltar i debatter, svarer på spørsmål og forteller om forskningen sin på nye og kreative måter. Slik viser de hvordan uavhengig og etterprøvbar forskning blir til og bidrar til å styrke kritisk tenkning og tillit til forskning.
228 millioner kroner til innovasjon i industri og tjenestenæringene13.9.2026 11:25:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet gir 228 millioner kroner til 18 bedrifter som skal utvikle nye løsninger for industri og tjenestenæringer. Prosjektene skal bidra til økt konkurransekraft og omfatter blant annet hvordan kunstig intelligens kan brukes i energitransport, hvordan man kan bedre utnytte norske mineralressurser og hvordan bygg kan lære av egne feil.
Torild Uribarri blir ny kommunikasjonsdirektør i Forskningsrådet13.7.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
Torild Uribarri er ansatt som ny kommunikasjonsdirektør og har første dag på jobb 10. august.
Stor interesse for forskning på forsvarsevne, sikkerhet og beredskap30.6.2026 06:55:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet har mottatt 112 skisser til nye forskningssentre for forsvarsevne, sikkerhet og beredskap. Interessen er stor og deltakelsen bred. Skissene er korte beskrivelser av hva senteret kan omfatte av tema, virkninger og samarbeidsaktører. Til hovedutlysningen – som utsettes til over nyåret for å gi miljøene bedre tid - forventes det at mange slår sammen forslagene sine.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
