Avtale om ny flyplass i Mo i Rana er signert

AF Gruppen ble tidligere i august innstilt som totalentreprenør for bygging av ny flyplass i Mo i Rana. Byggingen skal skje gjennom en samspillskontrakt – som innebærer at Avinor og AF Gruppen sammen skal finne de beste måtene å gjennomføre selve prosjektet. Umiddelbart etter signeringen av kontrakten starter optimaliseringsfasen. Her skal Avinor og AF Gruppen jobbe sammen for å finne de beste løsningene for prosjektet, og enes om endelig målpris. AF Gruppen har med Rambøll Norge og LPO Arkitekter på henholdsvis prosjektering og arkitekttjenester. Byggekontrakten for fase to skal bidra til at det totale prosjektet kan gjennomføres innenfor Avinors kostnadsramme på 3,3 milliarder kroner. Verdien av byggekontrakten for fase to vil bli innenfor denne rammen.
– Avtalen er signert og vi kan starte opp den første fasen og holde god fremdrift. Vi ser frem til et godt samarbeide med AF Gruppen. De har tilbudt det nøkkelpersonellet som er vurdert best egnet for gjennomføringen av prosjektet. De har beskrevet hvordan de skal gjennomføre prosjektet på en tillitsvekkende måte, og de har en reflektert og realistisk tilnærming til hvordan prosjektet skal arbeide for å redusere det samlede klima- og miljøavtrykket, sier konsernsjef i Avinor, Abraham Foss.
– Vi gleder oss til å ta fatt på den første fasen av samspillet med Avinor om å bygge ny flyplass i Mo i Rana. Sammen skal vi finne de beste løsningene for prosjektgjennomføring og redusere det samlede klima- og miljøavtrykket, sier konsernsjef i AF Gruppen, Amund Tøftum.
– Avinor tar sikte på å planlegge, bygge og sette i drift en ny fremtidsrettet og miljøtilpasset lufthavn. Vårt mål er at Rana-samfunnet og Avinor skal bli stolte av den nye flyplassen, avslutter Foss.
Fakta:
- I 2020 fikk Avinor i oppdrag fra Samferdselsdepartementet å overta prosessen med å bygge nye Mo i Rana lufthavn.
- I juni 2022 godkjente ESA at Avinor kan finansiere den nye flyplassen med støtte fra staten og Rana kommune. Dermed kunne Avinor tildele de første kontraktene for byggingen av den nye lufthavnen.
- Avinor har vurdert og valgt samspillsentreprise med målpris som beste kontraktsstrategi for bygging av ny lufthavn Mo i Rana.
- Samspillsentreprise innebærer tidlig involvering av entreprenørkompetansen i prosjektet.
- I første fase av prosjektet vil entreprenør og Avinor gjennom samspillet optimalisere tekniske løsninger og anleggsgjennomføring.
- Optimaliseringen skal resultere i en omforent målpris for utbyggingsprosjektet.
- Når Avinor som byggherre enes med AF Gruppen om målpris, vil fase 2 påbegynnes, som er selve byggingen.
- Samspill tilrettelegger for at usikkerhet i prosjektet blir behandlet og kvantifisert mellom partene, før pris settes og bygging starter
- Samspill vil tilrettelegge for god brukermedvirkning, som for Avinor betyr redusert kvalitetsrisiko.
- I sum forventes samspillet å resultere i kostnadseffektivitet og innovasjon i både løsningsvalg og gjennomføring.
Nøkkelord
Kontakter
Geir FlåtaKonserndirektør Anlegg og Eiendom
Tel:47 994 01 510geir.flata@afgruppen.noAmund TøftumKonsernsjef
Tel:+47 920 26 712Amund.Toftum@afgruppen.noBilder


Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 30,6 mrd kroner i 2024 og har i dag ca. 6000 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG).
Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Betonmast, Eiendom, Energi og Miljø, Sverige og Offshore.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
AF gjennomfører kjøpet av Eviny Solutions17.9.2025 11:56:23 CEST | Pressemelding
Det vises til børsmelding 20. juni 2025 hvor AF Gruppen offentliggjorde inngåelse av avtale om kjøp av 80 prosent av aksjene i Eviny Solutions. AF Gruppen har i dag gjennomført kjøpet av disse aksjene. De resterende 20 prosent av aksjene i Eviny Solutions er eid av Eviny.
Innstilt til ny kontrakt på Nye Aker sykehus2.9.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF har innstilt AF Energi, et selskap i AF Gruppen, til kontrakt for røranlegg, sanitær- og vannbehandling i Somatikkbygget på Nye Aker sykehus.
Rehabiliterer Asker rådhus29.8.2025 12:04:12 CEST | Pressemelding
AF Gruppen er tildelt samspillsentreprise av Asker kommunale pensjonskasse for rehabilitering av Asker rådhus.
AF Gruppen med god lønnsomhet og solid ordrereserve i andre kvartal 202529.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
AF Gruppen (AFG) økte både omsetning og resultat sammenliknet med samme periode i fjor, og hadde en omsetning i 2. kvartal på MNOK 7 808. Resultat før skatt ble MNOK 388 i 2. kvartal, som ga en resultatmargin på 5,0 %. Ordreinngangen i kvartalet var god, og ordrereserven var på solide MNOK 44 493 ved utgangen av kvartalet.
AF Gruppen inngår samarbeid med Born to Play: Styrker tilbudet til barn og unge i Alna14.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Med et felles ønske om å skape mer inkluderende og meningsfulle oppvekstsvilkår for barn og unge, har AF Gruppen og stiftelsen Born to Play inngått en toårig samarbeidsavtale. Sammen skal de bygge en tryggere og mer inspirerende fremtid for barn og ungdom i Alna Bydel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom