Peab valgt for samspillsfasen på Langhaugen VGS
15.9.2022 07:37:52 CEST | Peab | Pressemelding

Langhaugen videregående skole i Bergen skal utvides med rundt 90 elevplasser, til totalt 720 elever.
Utbyggingen omfatter nytt undervisningsbygg for musikk, dans, idrett og realfag, utearealer og forbindelse mellom nybygget og eksisterende bygg.
Etter en pris- og designkonkurranse er Peab K. Nordang valgt videre til samspillsfasen.
– Vi har brukt mye tid og ressurser på anbudet, og har vært spente på hvem fylkeskommunen ville velge videre. Vi er strålende fornøyd med å bli tildelt samspillskontrakten, sier distriktssjef Magnus Mjelstad i Peab K. Nordang.
Han understreker at godt samarbeid og innsats fra mange involverte førte frem til løsningsforslaget som til slutt vant konkurransen.
– Jeg må trekke frem Ola Roald Arkitekter, som har tegnet dette fantastiske skolebygget, og landskapsarkitektene TAG arkitekter. I tillegg har Tevas bidratt godt på tekniske fag og Brekke & Strand på akustikk. Langhaugen VGS er en skole for musikk, dans og drama. Bygget skal bestå av blant annet en konsertsal, øvingsrom og dansesaler, så her er det avgjørende med god akustikk, sier Mjelstad.
I en pressemelding fra Vestland fylkeskommune sier eiendomsdirektør Jostein Fjærestad at Peab K. Nordang har levert et prosjekt med særpreg og egenart.
– Prosjektet har en nytenkende tilnærming, som tilfører mye nytt og mange gode løsninger når det gjelder det eksisterende bygget. I nybygget er det lagt til rette for veksling mellom intime og åpne soner, og hele prosjektet gir en estetisk opplevelse av høy kvalitet. Bygget gir inntrykk av å spille sammen med, men likevel være noe annet enn det eksisterende bygget. Det tilfører noe nytt til omgivelsene, sier Fjærestad.
Nå skal bygget utvikles videre i samspillsfasen, som varer frem til mars 2023. Parallelt gjennomføres et reguleringsarbeid før byggingen kan starte. Dersom reguleringsarbeidet går som planlagt, blir det byggestart høsten 2023, og åpning mot slutten av 2025.
I tillegg til nybygget skal det eksisterende hovedbygget ved Langhaugen VGS rehabiliteres. Det blir organisert i et eget prosjekt, og er derfor ikke med i kontrakten med Peab K. Nordang.
Utbyggingen av Langhaugen VGS er beregnet å koste rundt 400 millioner kroner.
Nøkkelord
Kontakter
Magnus MjelstadDistriktssjef, BergenPeab K. Nordang
Tel:+47 400 13 118Magnus.Mjelstad@nordang.noKjetil NordangAdm. direktør - Peab K. Nordang
Tel:+47 908 67 000Kjetil.Nordang@nordang.noBilder


Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 60 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1100 ansatte og en omsetning på ca. 6,1 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Kommende endringer i Peabs konsernledelse28.8.2026 08:07:40 CEST | Pressemelding
1. januar 2027 går Peab inn i en ny forretningsplanperiode for 2027–2029. For å legge til rette for videre lønnsom vekst og som en del av pågående etterfølgerprosesser, gjøres følgende endringer i Peabs konsernledelse.
Bytorget i Askim går videre mot realisering24.8.2026 08:12:31 CEST | Pressemelding
Utviklingen av Bytorget i Askim tar et nytt steg fremover. Peab Bygg, Askim Næringspark Bolig og Clarksons Project Development har signert avtale om videreføring av prosjektet med 116 boliger, næringsarealer og et nabolagshus i den tidligere vaktmesterboligen fra Askim Gummivarefabrikk.
Peabs resultat første halvår 2026: Peab vokser med styrket lønnsomhet14.7.2026 11:21:39 CEST | Pressemelding
– Peab fortsetter sin sterke utvikling til tross for den usikre situasjonen i omverdenen. Omsetningen øker med tolv prosent i andre kvartal, samtidig som både driftsresultatet og driftsmarginen styrkes. Vi rapporterer om høy ordreinngang i kvartalet, og ordrereserven ligger fortsatt på et rekordnivå, sier Jesper Göransson, konsernsjef i Peab.
Byggestart for Einerhagen i Tromsø19.6.2026 12:22:39 CEST | Pressemelding
Peab og Arnestedet Eiendom har startet byggingen av boligprosjektet Einerhagen på Langnes i Tromsø. Første byggetrinn er nesten utsolgt allerede ved byggestart, og markerer starten på utviklingen av en ny bydel med over 600 boliger.
Asfalteringen i gang ved Nye Bodø lufthavn18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Asfalteringen av rulle- og taksebaner ved Nye Bodø lufthavn er nå i gang. Arbeidet markerer en viktig milepæl i et av Norges største samferdselsprosjekter, der rundt 200 000 tonn asfalt skal legges de neste sesongene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
