Elvia vinner gjev innovasjonspris
14.9.2022 08:49:58 CEST | Elvia | Pressemelding

-På vegne av prosjektet er jeg svært stolt av at Elvia har vunnet en så gjev pris. Piloten er ett av flere FoU-prosjekter som Elvia har innen fleksibilitet og det vi kaller ENØK 2.0. Det er også et godt eksempel på utviklingssamarbeid med leverandører og samarbeidet med OSO har vært uvurderlig, sier prosjektleder Alf Inge Kraglund Tunheim i Elvia.
Elvia ønsker å fordele sine kunders strømforbruk utover døgnet for å unngå forbrukstopper og sikre mer stabilt nett. Nettutbygging er en kostbar løsning for utfordringer som opptrer i korte perioder av gangen. En mer kosteffektiv løsning kan være å bruke nettet mer fleksibelt i samspill med kundene. Dette vil være besparende både for kunden, samfunnet og selskapet.
- Elektrifisering av samfunnet er et sentralt klimatiltak, men det kan også utfordre kapasiteten i strømnettet. Vi merker stor pågang i antall tilknytningssaker som følge av at mange selskaper nå trenger mer strøm til ulike formål. Derfor er forskning og utvikling veldig viktig for oss i Elvia. Sammen med alle de andre nettselskapene skal vi finne nye og smartere måter å møte fremtidens behov på, sier administrerende direktør i Elvia Trond Skjellerud.
Prosjektet Elvia jobber med nå er en del av IDE-prosjektet (Intelligent Distribusjon av Elektrisitet) som ledes av Smartgrid-senteret på tvers av flere nettselskaper og støttes av Enova.
Bra for kunden og bra for nettselskapet
I prosjektet for forbrukerfleksibilitet, har Elvia sett på varmtvannsberedere som mulige fleksibilitetsløsninger. Berederne i piloten på Biri og Sjusjøen måler lokal spenning i sin strømforsyning, og kan slik tilpasse seg når det er stor belastning i nabolaget.
Pilotløsningen har allerede vist seg å være kostnadseffektiv. Tilgjengelig kapasitet i nettet har økt med rundt 10 prosent og kundene spart over 150 kroner måneden på strømkostnadene.Varmtvannsberederleverandører kan nå tilby styringsenhet på sine beredere og dette er nå i salg hos flere forhandlere. Varmtvannsberederen kobles kun ut dersom kunden har nok oppvarmet varmt vann og løsningen sikrer trygg vannkvalitet.
- Takk til Elvia og deltakende kunder for muligheten til å være med på denne reisen.
Gjennom dette samarbeidet har prosjektet fått vist frem nytteverdier og skaleringspotensialet varmtvannsberedere har, sier Stein Arne Riis, produktansvalig i OSO.
Godt samarbeid og mye nyttig erfaringsutveksling
- I gjennomføringen av et så omfattende prosjekt har vi hentet masse nyttig erfaring fra andre liknende FoU prosjekter i andre nettselskaper. Vi har også hatt stor nytte av denne erfaringen OSO Energy hadde med seg inn i piloten, både når det gjelder teknologi- og produktutvikling, avslutter prosjektleder Alf Inge Kraglund Tunheim i Elvia.
For ytterligere informasjon kontakt:
Vegar Stokset, kommunikasjonsrådgiver, E-post: vegar.stokset@elvia.no, Tel: 952 76 256
Alf Inge Kraglund Tunheim, prosjektleder, E-post: alf.tunheim@elvia.no, Tel: 959 81 280
Stein Arne Riis, produktsjef, E-post: stein.riis@osohotwater.com, Tel: 958 85 096
Kim Arild Tandberg, salgssjef, E-post: kat@osohotwater.com, Tel: 474 59 002
Nøkkelord
Kontakter
Vegar StoksetKommunikasjonsrådgiver
Tel:95276256vegar.stokset@eidsiva.noBilder

Om Elvia
Elvia
Elvia er Norges desidert største nettselskap, som betjener over 960 000 kunder på Østlandet. Selskapet bygger, drifter, vedlikeholder og rehabiliterer et strømnett på 66 000 kilometer i utstrekning.
Elvia har distribusjonsnett og leverer strøm til kunder i til sammen 53 kommuner
i Oslo, Viken og Innlandet. Strømnettet dekker totalt cirka 50 000 km2.
OSO
OSO er Europas ledende produsent av rustfrie varmtvannsberedere og markedsleder i Norge gjennom 90 år.
OSO er en norskeid familiebedrift med høyteknologisk produksjon i Norge, 200 medarbeidere og omsetning på cirka 600 MNOK. Bedriften er en pionér innen miljøarbeid med 50 års innsats for minimal ressursbruk, høy energieffektivitet og ekstrem levetid på produktene, i tillegg til en rekke eksterne miljøtiltak.
Som en av verdens
første produsenter av rustfrie beredere, har OSO levert samtlige innovasjoner innen berederteknologi på det norske markedet.
Følg pressemeldinger fra Elvia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elvia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elvia
Kathinka Rudlang ansatt som ny CFO i Elvia18.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Nettselskap Elvia har ansatt Kathinka Rudlang som ny CFO (Chief Financial Officer). Hun kommer fra stillingen som CFO i SpareBank1 Utvikling, og skal lede staben for Økonomi og strategi i Elvia.
Elvia øker beredskapen grunnet kraftig vind12.3.2026 15:46:38 CET | Pressemelding
Det er meldt mye nedbør og kraftige vindkast torsdag kveld og natt til fredag i Østfold, Oslo, Akershus, og sør i Innlandet. Elvia øker derfor beredskapen for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
Kald januar ga høyere strømforbruk for kunder med og uten Norgespris5.2.2026 15:22:14 CET | Pressemelding
Januar ble den kaldeste på 16 år, og strømforbruket til Elvias kunder gikk opp sammenlignet med samme måned i fjor. Økningen gjelder forbruket til kunder med og uten Norgesprisavtale. Samtidig blir stadig flere kunder en del av ordningen
Strømforbruket ned i desember – størst reduksjon hos kunder uten Norgespris9.1.2026 13:35:32 CET | Pressemelding
Strømforbruket i Elvias nettområde gikk ned i desember sammenlignet med samme måned i fjor – både for kunder med og uten Norgespris. Nye tall fra Elvia viser at reduksjonen er noe større blant de som ikke har valgt ordningen.
Status etter uværet: Elvia jobber med feilretting – forbereder seg på ny vind28.12.2025 11:20:23 CET | Pressemelding
Uværet som har herjet i Innlandet har ført til omfattende strømbrudd. Til sammen har rundt 32 000 kunder vært uten strøm i løpet av 27. og 28. desember. På det meste var om lag 10 000 kunder strømløse samtidig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
