Moumbekken bru åpnes mandag

Alle spesialinspeksjonene er gjennomført av de 14 bruene som ble stengt etter at Tretten bru falt ned.
Omfattende analyser og kontrollberegninger
Det jobbes nå intensivt og systematisk med analyser av inspeksjonsresultatene og omfattende kontrollberegninger. Alle tilgjengelige ressurser er satt inn i dette arbeidet.
- Det ligger en enorm jobb bak at vi nå kan bekrefte at Moumbekken bru vil bli åpnet for ordinær trafikk kommende mandag. De to neste bruene som det er mål om å åpne mot slutten av neste uke, er Norsenga bru på E16 i Kongsvinger og Flisa bru på fylkesveg 206 i Åsnes kommune. For disse to bruene vil det ved åpning foreløpig bli vektrestriksjoner, sentrisk kjøring i ett felt og lysregulering, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.
Sikkerheten først
- Det arbeides etter en prioriteringsliste for de 14 bruene, da arbeidet for hver enkelt bru er omfattende. Stengninger som fører til lange omkjøringer prioriteres, og hvor omkjøring er utfordrende knyttet til trafikksikkerhet, sier Eiterjord.
Statens vegvesen beklager de ulempene stengningene medfører.
- De stengte bruene skaper store utfordringer for trafikantene, men vi kan ikke kompromisse med sikkerheten. Vi åpner først bruene når vi er helt sikre på at de er trygge, understreker Eiterjord.
Det nøyaktige klokkeslettet for når Moumbekken bru åpner mandag 12. september bru blir først klart i løpet av helga. Følg med på trafikkinformasjon fra Statens vegvesen for nærmere informasjon:
Tidligere sendt pressemelding om Moumbekken bru 1. september 2022:
Dette er bruene som ble stengt 16. august:
|
Veg |
Fylke |
Kommune |
Brunavn |
Åpnet |
Vegeier |
|
Rv. 22 |
Viken |
Fredrikstad |
Moumbekken bru |
2014 |
Statens vegvesen |
|
Fv. 1008 |
Viken |
Indre Østfold |
Bliksland bru |
2017 |
Viken fylkeskommune |
|
Skogsveg |
Viken |
Eidsvoll |
Statsrådveien bru (over E6) |
2011 |
Statens vegvesen |
|
Fv. 1590 |
Viken |
Eidsvoll |
Sundbyveien bru |
2011 |
Viken fylkeskommune |
|
Skogsveg |
Viken |
Eidsvoll |
Fjell-Leet bru (over E6) |
2011 |
Statens vegvesen |
|
Skogsveg |
Viken |
Eidsvoll |
Blakkesrud bru (over E6) |
2011 |
Statens vegvesen |
|
Kv. 7740 |
Viken |
Eidsvoll |
Sletta bru (over E6) |
2011 |
Statens vegvesen |
|
Skogsveg |
Viken |
Kongsberg |
Majorplassen bru (over E134) |
2016 |
Statens vegvesen |
|
Fv. 2188 |
Innlandet |
Stor-Elvdal |
Evenstad bru |
1996 |
Innlandet fylkeskommune |
|
Skogsveg |
Innlandet |
Eidskog |
Skubbergsenga bru (over rv. 2) |
1997 |
Statens vegvesen |
|
Fv. 206 |
Innlandet |
Åsnes |
Nye Flisa bru |
2003 |
Innlandet fylkeskommune |
|
E16 |
Innlandet |
Kongsvinger |
Norsenga bru |
2017 |
Statens vegvesen |
|
E16 |
Innlandet |
Vang |
Tveit bru |
2020 |
Statens vegvesen |
|
Privat veg |
Nordland |
Grane |
Skytebanen bru (over E6) |
2019 |
Statens vegvesen |
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar EiterjordSeksjonssjefStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91877089gunnar.eiterjord@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Åpnet siste del av E6 Helgeland10.12.2025 16:04:23 CET | Pressemelding
E6 Svenningelv-Lien halverer kjøretiden forbi Trofors. Den største og eldste flaskehalsen på E6 Helgeland er borte.
Transportnæringa begeistra for fri køyrehøgde i E16-tunnel10.12.2025 08:21:35 CET | Pressemelding
– Det er vorte veldig bra med fri køyrehøgde i E16 Knoltatunnelen. Me er begeistra for jobben som er gjort.
Rv. 41 er i ferd med å bli «god som ny»9.12.2025 16:36:23 CET | Pressemelding
To mil av rv. 41 mellom Svenes og Sigridnes i Froland og Åmli har nå fått gul midtstripe. Dette er en av etter hvert mange strekninger langs rv. 41 som er utbedret de siste årene.
Ungdomsulykkene er nesten utelukkende et mannsproblem8.12.2025 09:05:24 CET | Pressemelding
Ti ganger så mange unge menn som unge kvinner forårsaker dødsulykker i trafikken, viser ny rapport.
Tre finalister til etterlengtede riksveg 52-utbedringer8.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
To riksveg 52-streknnger ved Hemsedalsfjellet skal utbedres for å gi bedre framkommelighet. Tre entreprenører er nå i forhandlingene om å få kontrakten i hundremillionersklassen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
