Kristin Stoltenberg blir ny ansvarlig redaktør i Avisa Oslo

Stoltenberg kommer fra rollen som ansvarlig redaktør og daglig leder i Nordstrands Blad, som hun har ledet til en sterk positiv utvikling de siste tre årene. Hun har også med seg over 20 års erfaring som avisleder og journalist fra Aftenposten og Schibsted-konsernet.
Markant posisjon i Oslo
Amedia-eide Avisa Oslo ble etablert som lokalavis for Oslo 30. november i 2020. Med Nordstrands Blad og tilskuddene Akersposten, Nordre Aker Budstikke og Sagene Avis, samt Budstikka (i Asker og Bærum), er Amedia i ferd med å ta en markant posisjon i stor-Oslo med allerede til sammen 40.000 abonnenter fordelt på disse titlene.
– Vår Oslo-satsing er på vei over i neste fase, med ambisjon om å bli hele Oslos foretrukne lokalavis. Derfor er vi glad for at Stoltenberg har sagt ja til å lede avisen fremover. Hun har bred publisistisk erfaring, og har oppnådd sterke resultater. Hun har erfaringen og egenskapene som skal til for å lede Avisa Oslo over i neste fase, sier Morten Nilsen som er nylig påtroppet styreleder i Avisa Oslo.
Nilsen har ansvaret for Amedias storbyposisjoner.
– Avisa Oslo har på kort tid blitt en sterk utfordrer som er først med det siste for Oslofolk. Jeg gleder meg til å jobbe tett med den flinke gjengen i Avisa Oslo og bygge videre på det gode arbeidet som er lagt ned. Vi skal fortsette å gi folk i Oslo vesentlig, engasjerende, nær og nyttig journalistikk om byen vår. Ingen skal kjenne Oslo som AO, med et tydelig hjerte for byen og et kritisk blikk på makten, sier Stoltenberg.
– En solid jobb
På knappe to år har Magne Storedal bygget en slagkraftig redaksjon som leverer nyheter til Oslofolk døgnet rundt sju dager i uka. Magne Storedal slutter nå som leder i Avisa Oslo.
– Magne Storedal har gjort en solid jobb med å lede avisa gjennom den viktige oppstartsfasen. Det AO har fått til på breaking news, er ledende i Amedia, og avisa har også markert seg med sin videosatsing og med stor suksess i sosiale medier, fremholder Nilsen.
– Vi gikk live med Avisa Oslo på rekordtid, midt i den alvorlige pandemien. Avisa fyller snart to år, og har allerede etablert seg som et skikkelig lokalt nyhetstilbud for Oslofolk. Det er jeg stolt over å ha bidratt til sammen med resten av gjengen i redaksjonen. Etter 41 år med nyhetsjournalistikk gir jeg nå stafettpinnen videre. Jeg ønsker alt det beste for mine fantastisk kolleger i AO, prosjektet og min etterfølger Kristin Stoltenberg, sier Magne Storedal.
Stoltenberg tiltrer i stillingen tirsdag 6. september.
I Nordstrands Blad går nyhetsleder Nina Schyberg Olsen inn som konstituert redaktør og daglig leder.
Nordstrands Blad ble i fjor kåret til Årets lokale nyhetsnettsted av Mediebedriftenes Landsforening og Årets mediehus i Amedia.
Kontakter
Morten Nilsen, direktør mediehus, Amedia, telefon 911 89 719
Kristin Stoltenberg, ansvarlig redaktør Avisa Oslo, telefon 975 25 963
Bilder

Om Amedia
Amedia er et ledende skandinavisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold.
Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk.
Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører.
Vårt redaksjonelle nettverk omfatter nesten 200 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap.
Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 107 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag.
I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor.
I Sverige eier Amedia Bonnier News Local sammen med Bonnier News og lokalavisselskapet Gota Media, og har en eierandel på 20 prosent i selskapet Bonnier News Local, som gir ut 65 aviser i Sverige, inngikk våren 2025 partnerskap og krysseierskap med det lokale aviskonsernet NWT Media.
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Tone Krohn Clausen ny direktør for abonnement i Amedia6.6.2025 10:00:08 CEST | Pressemelding
Tone Krohn Clausen er ansatt som ny direktør for Amedia abonnement.
Mona Terjesen (43) blir ny redaktør og daglig leder i Karmøynytt2.6.2025 14:04:42 CEST | Pressemelding
Mona Terjesen er ansatt som ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Karmøynytt. – Jeg gleder meg veldig. Karmøy er en spennende kommune, sier den erfarne journalisten og redaktøren.
Martin Kristiansen ny redaktør i Lofot-Tidende30.5.2025 15:37:30 CEST | Pressemelding
Martin Kristiansen (55) er ansatt som ansvarlig redaktør og daglig leder. Kristiansen tiltrer stillingen senest 15. august 2025.
Hordaland28.5.2025 10:06:02 CEST | Pressemelding
Øystein Silde Frønsdal (29) er tilsett som ny ansvarleg redaktør og dagleg leiar i avisa Hordaland på Voss. Han kjem frå avisa Firda, der han har vore konstituert i ei tilsvarande rolle sidan mars.
Agder-skoler blir arena for Amedias ung-prosjekt27.5.2025 10:00:22 CEST | Pressemelding
Amedia har valgt Agder som arena for «Ungt medborgerskap», et prosjekt som skal få unge til å bli mer kritiske og samfunnsbevisste.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom