Ny rekord for Kom deg ut-dagen
2.9.2022 09:43:02 CEST | Den Norske Turistforening | Pressemelding

Søndag 4. september er det Kom deg ut-dagen med familiearrangementer over hele landet. Dagen er en del av Friluftslivets uke. DNTs håp er at denne dagen og uka kan være nettopp den inspirasjonen folk trenger for å komme seg mer ut på tur i høst.
– Det er stor etterspørsel etter lavterskel friluftstilbud i nærheten av der folk bor, særlig blant barnefamilier. Vi forventer at minst 45.000 vil komme på årets Kom deg ut-dag, sier generalsekretær i DNT, Dag Terje Klarp Solvang.
Målet er å gi folk en smakebit på alt det spennende man kan oppleve i naturen, og en skikkelig kickstart på turhøsten. Frivillige over hele landet står klare for å gi barnefamilier og andre turfolk en hyggelig dag i naturen.
– Vi vi vil inspirere alle til å komme seg ut i naturen og se hvor enkelt det kan være. I Norge er vi så heldige at vi har kort vei til nærmeste naturområde, men det er ikke alle som er klar over hvor enkelt det er. De viktigste turene er de man enkelt kan gå hjemmefra, sier Klarp Solvang.
Dårlig økonomi bekymrer
Nyere forskning har vist at barn leker mindre på egenhånd, og mindre i naturen. DNTs generalsekretær tror også at dårligere privatøkonomi i høst kan gi negative utslag, om barnefamilier ikke får råd til like mange fritidsaktiviteter som før.
– Kanskje blir det mindre penger til fritidsaktiviteter og opplevelser, og det vil ramme barna. Vi vet hvor viktig det er for barns trivsel, mestring og motoriske utvikling å være i aktivitet ute, derfor er det grunn til bekymring hvis det nå blir enda mindre bevegelse og utelek, sier Klarp Solvang.
– For å snu denne utviklingen må vi få til en samlet innsats. Organisasjoner som DNT, frivilligheten, foreldre, barnehager og skolen må jobbe sammen for å inspirere barn til å finne glede i naturen. Det er billig, gøy og godt for den fysiske og mentale helsa å være ute!
Viktig med gratisalternativer
Gjennom Kom deg ut-dagen, Barnas Turlag, Turboklubber og Friluftsskoler når DNT barn og barnefamilier med et lavterskeltilbud, men de håper å treffe enda flere.
– Nå er den enkle leken i naturen viktigere enn noen gang.Jeg oppfordrer foreldre til å utforske nærnaturen, ta med barn og venners barn og prøv dere fram. Bli gjerne med Barnas Turlag på tur og kom innom Kom deg ut-dagen på søndag. Begynn i det små, så kan man heller bli mer avansert seinere, sier DNTs generalsekretær.
– Vi vet at mange er bekymret for høsten og vinteren. Det å ta en liten tur nært der man bor gir glede og påfyll i hverdagen, enten det er å lage middagen ute, ta en søndagstur, overnatte i telt, under åpen himmel eller i en rimelig, bynær DNT-hytte.
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Blaauw-HvalPressekontakt
Tel:93806942andreas.blaauw-hval@dnt.noDNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder




Lenker
Om Den Norske Turistforening
Youngstorget 1
0181 Oslo
Den Norske Turistforening er et forbund av 57 selvstendige medlemsforeninger med tilknyttede lokallag. Det er DNTs medlemsforeninger som driver hytter, merker stier og arrangerer turer. DNT sentralt (administrasjon og landsstyre) skal legge til rette for at medlemsforeningene får utført sine oppgaver.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Nasjonal turdag for barnehager: – Vi må gjøre mer for å få barna ut23.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Andelen barn som leker utendørs har sunket dramatisk de siste årene. DNT mener utviklingen er bekymringsfull – og inviterer til TurboTråkk, en annerledes turdag, i samarbeid med barnehager i hele landet.
Høstferie: – Fortsatt plass hos DNT22.9.2026 10:05:40 CEST | Pressemelding
Åpne, betjente hytter i fjellet, hundrevis av enklere delingshytter og andre turmuligheter for dem som ikke har planlagt ennå.
Norges største turdag arrangeres søndag3.9.2026 08:04:00 CEST | Pressemelding
Den Norske Turistforening arrangerer Kom deg ut-dagen for barn og familier på over 200 steder.
Sommerens turfavoritter på UT4.8.2026 08:05:00 CEST | Pressemelding
I år som i fjor troner en hytte til hytte-tur på søketoppen. Her er turene og hyttene vi har søkt mest etter på UT i sommer.
DNT-hyttene Lågaros og Hadlaskard stenges av hensyn til villrein2.7.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Nye villreintiltak får store konsekvenser for friluftslivet på Hardangervidda. DNT stenger ytterligere to hytter, og etterlyser grep for å stanse nedbyggingen av villreinens leveområder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom