Gulost mest populært i matpakken på ungdomsskolen
1.9.2022 12:41:03 CEST | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding

Matpakken hjemmefra er sunn
En ny undersøkelse gjennomført av Norstat på vegne av Opplysningskontorene i landbruket viser at vanlig mat fortsatt er bra nok – også når det gjelder matpakkene til landets ungdomsskoleelever.
Grove brødskiver, gulost, kjøttpålegg og frukt og bær er det vanligste innholdet i matpakkene som ungdommene har med hjemmefra. Det mest populære pålegget er gulost, nesten 60 prosent av matpakkene i ungdomsskolen inneholder den tradisjonelle gulosten.
–Ungdommene velger nok gulost i matpakken først og fremst fordi de synes det er skikkelig godt, og da er det jo en bonus at det også er sunt og næringsrikt. Mager ost er en god kilde til blant annet kalsium, proteiner og B-vitaminer. Dessuten tåler de fleste ungdommer dette pålegget godt siden gulosten er naturlig laktosefri, sier ernæringsrådgiver Terese Glemminge Arnesen i Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no).
Mat kjøpt ute er mindre sunn
1 av 3 elever handler av og til lunsjen sin i butikk, kiosk eller gatekjøkken. Maten som kjøpes er imidlertid ikke like sunn. 57 prosent av de som handler lunsj utenfor skolens område sier de kjøper boller, kjeks, kaker og liknende, og 33 prosent svarer sjokolade, godteri og annet snacks.
Ernæringsrådgiveren i Melk.no er tydelig på at den vanlige matpakken med grovbrød, magert og proteinrikt pålegg, frukt og grønt og med melk til er sunn, og bør være førstevalget for ungdommen. Hun har en klar oppfordring til foreldre:
–Denne undersøkelsen viser at foreldre gjør en god jobb når de sender med sunne matpakker til barna sine på ungdomsskolen. Nå som høsten står for tur er det kanskje lurt å ta en ekstra runde med ungdommene og snakke med dem om at det er viktig å velge variert og næringsrik mat fremfor boller og sjokolade når de handler lunsj i butikken, sier Glemminge Arnesen.
| Hva slags mat som du har med hjemmefra, spiser du vanligvis på skolen? (Andel av de som har med matpakke hjemmefra minimum en gang i uken) n=855 (Mulig å svare mer enn ett alternativ) | |
|
Grove brødskiver, rundstykker, bagetter, knekkebrød o.l. med pålegg |
80% |
|
Frukt, bær |
48% |
|
Energibarer |
29% |
|
Yoghurt |
25% |
|
Middagsrester |
24% |
|
Fine brødskiver, rundstykker, bagetter, knekkebrød o.l. med pålegg |
23% |
|
Salat, grønnsaker |
22% |
|
Pasta, pastasalat, nudler |
15% |
|
Wraps |
13% |
|
Hvilke pålegg spiser du vanligvis på brødmaten du har med på skolen? (Andel av de som spiser brødmat på skolen) n=791 (Mulig å svare mer enn ett alternativ) |
|
|
Gulost |
58% |
|
Kokt skinke, hamburgerrygg og servelat |
51% |
|
Salami |
39% |
|
Leverpostei |
30% |
|
Smøreost |
25% |
|
Brunost |
20% |
|
Kylling-/kalkunpålegg |
17% |
|
Sjokoladepålegg, nøttepålegg o.l. |
12% |
|
Hva slags lunsj kjøper du i butikk, kiosk, gatekjøkken o.l.? (Andel av de som kjøper lunsj i butikk, kiosk og gatekjøkken) n=210 (Mulig å svare mer enn ett alternativ) |
|
|
Boller, kjeks, kaker o.l. |
57 % |
|
Ferdig påsmurte bagetter, sandwich o.l. |
34 % |
|
Sjokolade, godteri, snacks o.l. |
33 % |
|
Yoghurt |
21 % |
|
Varm mat |
19 % |
|
Energibarer |
18 % |
|
Salat, grønnsaker |
16 % |
|
Frukt, bær |
12 % |
|
Brød, knekkebrød o.l. + pålegg du tar på selv |
11 % |
Landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Norstat for Opplysningskontorene i landbruket i april 2022. 1002 intervjuer med ungdomsskoleelever.
Kontakter
Terese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vår oppgave er å øke kunnskapen om disse matvarene basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Årets kvinnelige melkebonde 2026: – Vi har den beste melka i verden1.6.2026 04:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Maria Kvaale By fra Toddum gård i Namsos er kåret til Årets kvinnelige melkebonde 2026. Kåringen er opprettet av Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) i forbindelse med FNs internasjonale år for kvinnelige bønder.
Kvinnene bak det hvite gullet: Over 260 nominasjoner til «Årets kvinnelige melkebonde»19.5.2026 11:25:40 CEST | Pressemelding
I anledning FNs internasjonale år for kvinnelige bønder har Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) mottatt over 260 nominasjoner fra hele landet i kåringen «Årets kvinnelige melkebonde». Nå har juryen valgt ut ni delfinalister.
God start på året for melkesalget – alle melketyper i medvind etter 1. kvartal 20265.5.2026 12:08:46 CEST | Pressemelding
Etter nedgang i melkesalget over mange år ser vi nå en oppgang igjen. Mens 2025 viste utflating ser vi nå for første gang på lang tid økning i nesten alle melkesorter. I første kvartal 2026 steg salget med nesten 3 %, med positive tall for de aller fleste melkevariantene.
Skal kåre Årets kvinnelige melkebonde29.4.2026 15:37:00 CEST | Pressemelding
2026 er FNs internasjonale år for kvinnelige bønder. I den anledning leter Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter etter Norges beste melkeambassadør, og kårer for første gang Årets kvinnelige melkebonde. Vinneren blir annonsert på Verdens melkedag 1. juni.
Nordmenn vil ha mer protein – kvarg opp over 50 prosent27.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Tomme hyller for kvarg i Sverige illustrerer hvor sterk proteintrenden er blitt. Salgstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser at proteinrike ferskoster vokser kraftig også i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
