Positiv utvikling for rype og skogsfugl
26.8.2022 12:00:00 CEST | Statskog SF | Pressemelding

Tellingene viser en klar hovedtrend: Det er bra med fugl og reproduksjonen er sterk på de fleste av Statskogs jaktområder.
- Med noen unntak, er det bra tall for hele landet. Den historiske økningen i nord indikerer at Statskogs modell for bærekraftig forvaltning fungerer, sier fagsjef for jakt og fiske i Statskog, Jo Inge Breisjøberget.
Breisjøberget, som selv har doktorgrad i rypeforvaltning, mener stengte jaktområder og streng regulering da bestanden var lav kan ha vært avgjørende.
- Dette bidro til at vi beholdt en livskraftig bestand som nå øker, når forholdene ligger til rette for det i naturen, sier Breisjøberget.
Årlig kontroll av bestandene
Det vil alltid være naturlige svingninger og sykluser i bestandene. Dette påvirkes først og fremst av predasjon, smågnagersykluser og værforhold. Statskog bruker store ressurser på årlig kontroll av bestandene.
- Slik unngår vi å trykke bestandene for lavt med jakt i dårlige år, og kan trygt slippe til flere i gode år, sier Breisjøberget.
De siste ukene har statsforetaket fått rapporter fra tellinger langs mer enn 2 200 kilometer takstlinjer i nord og sør.
- Det er 400 kilometer mer enn i fjor. Dette er svært høyt i internasjonal sammenheng og gir oss et bedre kunnskapsgrunnlag enn vi noen gang har hatt, sier Breisjøberget.
Områder stenges for jakt dersom kyllingproduksjonen er for lav, og reguleres dersom jakttrykket er for høyt.
Fellingstall
I sesongen 2020-2021 ble det i Norge totalt felt 176 500 ryper, 9 490 storfugl og 18 180 orrfugl (SSB). Årets rype- og skogsfugljakt åpner 10. september.
Takseringsresultatene for rype og skogsfugl
Fagsjef i Statskog, Jo Inge Breisjøberget, kan gi mer informasjon om lokale resultater og kommentarer til tallene.
RYPETALLENE
Nordland og Troms er inndelt i 11 takstområder. Det er variasjoner innenfor områdene, men 10 av 11 viser oppgang. Kun ett område, Sør-Troms, har en marginal nedgang.
I Indre Troms var det for inntil få år siden strenge reguleringer og stengninger. Utviklingen er svært positiv, og viser nær en dobling i rypetetthet.
Statskogs taksering av jaktområder i Sør-Norge viser en noe mer variert utvikling.
Njardarheim (Sirdal mv): høy rypetetthet og middels kyllingproduksjon.
Rendalen (Innlandet): lav rypetetthet og lav kyllingproduksjon.
Fulufjellet i Ljørdalen (Innlandet): høy tetthet (svært kraftig økning) og høy kyllingproduksjon.
Drevfjellet (Innlandet): høy tetthet og høy kyllingproduksjon
Kongsvold (Trøndelag): lav tetthet og lav kyllingproduksjon
Drivstueutmålet (Trøndelag): høy tetthet og middels kyllingproduksjon
Røros (Trøndelag): høy rypetetthet og middels kyllingproduksjon
SKOGSFUGLTALLENE
Salten (Nordland): lav tetthet og lav kyllingproduksjon.
Helgeland (Nordland): middels tetthet og høy kyllingproduksjon.
Bangdalen (Trøndelag): middels til lav tetthet og lav kyllingproduksjon
Røros (Trøndelag): middels til lav tetthet og høy kyllingproduksjon.
Gravberget (Innlandet): høy tetthet og høy kyllingproduksjon
Ljørdalen (Innlandet): middels til lav tetthet og lav kyllingproduksjon
Finnemarka (Viken): høy tetthet og høy kyllingproduksjon.
Sølvverket i Kongsberg (Viken): høy tetthet og høy kyllingproduksjon.
Gjerstad (Agder): middels tetthet og høy kyllingproduksjon.
Se resultatene fra Statskogs rype- og skogsfugltellinger for 2022 her (pdf, statskog.no)
Nøkkelord
Kontakter
Jo Inge BreisjøbergetFagsjef jakt og fiske
90 75 21 14 / 742 31 000
Bilder

Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
En million kroner til friluftsliv i hele landet1.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog byr på en million kroner til aktiviteter som fremmer friluftsliv og bruk av norsk natur. Søknadsvinduet er åpent i mars.
Statskog satser tre millioner på å få flere unge inn i skogbruket3.2.2026 14:20:50 CET | Pressemelding
Statskog og Skogselskapet inngår treårig samarbeidsavtale for et kraftig løft i sommerjobbtilbud til ungdom mellom 15 og 25 år.
Fersk is- og snømelding fra Fjelltjenesten – rett i kartet30.1.2026 07:59:54 CET | Pressemelding
Fjelltjenesten har publisert årets første is- og snømelding for Troms, Nordland og Meråker fra 29. januar. Du kan nå sjekke meldingene direkte i kartet.
Statskog lyser ut Norges største skogoppdrag30.1.2026 06:34:22 CET | Pressemelding
Statskog lyser ut Norges største samlede konkurranse for kjøp av skogtjenester for 2027-2030. Oppdraget gjelder over en million kubikkmeter hogst og har en samlet verdi på nær en halv milliard kroner.
Stabil drift, stor tilvekst og kraftsatsing på ungskogpleie28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog leverte 274 000 kubikkmeter tømmer til sagbruk og treforedlingsindustri i 2025. Men tilveksten i skogen var langt høyere og gir stort rom for framtidig verdiskaping fra statens skoger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
