Kraftig inkassoøkning for bedrifter

– Vi ser en urovekkende utvikling for norske bedrifter i tallene våre. Mens inkassosakene faller for privatpersoner første halvår, er det en kraftig økning for bedrifter. Det er spesielt strømregningene bedriftene sliter med å betale, og som dermed går til inkasso, sier administrerende direktør i Kredinor, Klaus-Anders Nysteen.
Kredinor er et av Norges største inkassoselskaper, og har 22 prosent markedsandel. Tallene til Kredinor er derfor en god pekepinn på inkassoutviklingen i Norge. Ser vi samlet på bedrifter og forbrukere har Kredinor en nedgang i antall nye inkassosaker på -14,9 prosent første halvår 2022. Tallene for unge og bedrifter er imidlertid økende.
Økningen blant bedrifter i antall inkassosaker er på 9,7 prosent, noe som utgjør om lag 5000 nye inkassosaker første halvår. Inkassogjelden blant bedrifter øker med 49,6 prosent, en økning i ny inkassogjeld på om lag 350 millioner kroner.
Størst økning blant bedriftene er inkassogjeld knyttet til energikrav. Inkassogjelden knyttet til energikrav øker med 62,1 prosent, mens inkassogjelden går ned innenfor eksempelvis forbruksfinansiering, slik den også gjør blant folk flest. Andelen av total inkassogjeld er for første gang høyere blant bedrifter med 28,8 prosent enn for folk flest.
– Inkassogjelden blant bedrifter er nå høyere enn toppåret før pandemien. Det står i sterk kontrast til gjeldsutviklingen for privatpersoner, som har falt betydelig. Tallene tyder på at mange bedrifter går en tøff høst i møte, sier Nysteen.
Kontakter
Klaus-Anders NysteenAdministrerende direktørKredinor SA
Foto: Nicolas Tourrenc
Bilder

Lenker
Om Kredinor
Kredinor er et av Norges største inkassoselskap med historie tilbake til Christiania Kreditorforening i 1905. Selskapet tilbyr løsninger innenfor inkasso, fakturering og porteføljekjøp. Kredinor har om lag 981 millioner i årlig omsetning og 400 ansatte. I løpet av høsten 2022 vil Kredinor fusjonere med det Sparebanken 1-eide inkassoselskapet Modhi. Det nye selskapet vil hete Kredinor og ha om lag 600 ansatte, hvor brorparten jobber i Norge, men med vekstambisjoner i Sverige og Finland. Kredinor AS vil eies av Kredinorstiftelsen og SpareBank 1 Gruppen med like eierandeler. Les mer på www.kredinor.no.
Følg pressemeldinger fra Kredinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kredinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kredinor
Lederskifte i Kredinor6.12.2023 08:18:02 CET | Pressemelding
Rolf Eek-Johansen og Lisa S. Legallais-Hansen skal midlertidig lede Kredinor, Norges største inkassoselskap.
Utslitte av gjeld1.12.2023 06:55:00 CET | Pressemelding
Et av Norges største inkassoselskaper, Kredinor, ser økende betalingsproblemer hos sine kunder. For mange fører betalingsproblemene til såkalt «gjeldsfatigue», de blir motløse og likegyldige til regningene som hoper seg opp.
Kutter i folks gjeld på Black Friday21.11.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
Midt under den hektiske Black Week får mange inkassokunder en ekstra mulighet til å kutte i gjelden sin. Kredinor kontakter i disse dager flere tusen kunder som får tilbud om å komme seg raskere tilbake til god økonomisk helse.
Inkassosakene hoper seg opp14.11.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
Det siste året har Kredinor registrert en økning i inkassosaker på 7 %. Tallene som blir presentert i rapporten Kredinor Innsikt, viser at både privatpersoner og små- og mellomstore bedrifter rammes hardt av de tøffe tidene.
Resultat for tredje kvartal 20238.11.2023 07:40:00 CET | Pressemelding
(Oslo, 8. november 2023) Kredinor AS offentliggjorde i dag sin delårsrapport for perioden til og med 30. september 2023. Kvartalet var svakere enn forventet fra Kredinor, hovedsakelig på grunn av makroøkonomiske forhold. Arbeidet med å sette selskapets nye strategi ut i live fortsetter med full kraft og det er god progresjon på synergiprogrammet etter fusjonen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom