Feirer friluftslivet med over 1100 turer og aktiviteter landet over

– Friluftslivet har en helt spesiell plass i kulturen vår. Denne uka er først og fremst en feiring av det viktige hverdagsfriluftslivet, som betyr så mye for livskvaliteten vår, sier generalsekretær i Norsk Friluftsliv, Bente Lier.
Norsk Friluftsliv er paraplyen for de 18 store frivillige friluftsorganisasjonene, og sammen inviterer de nåhele Norge til Friluftslivets uke, som går av stabelen 3. – 11. september.
Den landsdekkende markeringen har vært en tradisjon hver høst siden 1993.
Inviteres til å prøve noe nytt
Mer enn ni av ti nordmenn går på tur eller driver en annen form for friluftsliv, viser en undersøkelse gjort av Ipsos tidligere i år.
Lier håper at den nasjonale friluftsuka kan inspirere både store og små til å prøve nye aktiviteter, som de kan få glede av også resten av året.
– Målet med uka er å vise fram de uendelige mulighetene naturen gir oss. Det er en flott anledning til å prøve ut nye aktiviteter, enten man er interessert i luftige fjellturer, vil lære mer om sopp eller vil teste overnatting ute, sier hun.
De over 1100 turene og aktivitetene finnes i den nasjonale aktivitetskalenderen på friluftslivetsuke.no.
Fakta om Friluftslivets uke 2022:
- Arrangeres landet over 3. - 11. september
- Over 1100 turer og aktiviteter finnes på www.friluftslivetsuke.no
- Lørdag 3. september inviteres hele Norge til å sove ute under Natt i naturen
- Søndag 4. september markeres både Soppens dag og Kom deg ut-dagen
- 9.-11. september markeres den nasjonale ryddedugnaden Tur med mening, i samarbeid med Strandryddeuka
- Paraplyorganisasjonen Norsk Friluftsliv og deres 18 medlemsorganisasjoner med rundt 5000 lag og foreninger står bak feiringen
- Er den del av Frivillighetens år 2022
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noBilder


Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
505 aktiviteter samlet hele Østfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 09:13:00 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som leirbålsang, kanokurs, aktivitetsdag langs Helsestien og utendørs kunstutstilling, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Østfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
2645 aktiviteter samlet hele Vestland ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:54:36 CET | Pressemelding
Med flere tusen av aktiviteter, som padleturer, grillfest med kajakk og SUP-brett, fakkeltog og gjemsel med redningshunder, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestland til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
686 aktiviteter samlet hele Vestfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:34:04 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som aktivitetsdag for kystfriluftsliv, padleturer, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
3426 aktiviteter samlet hele Trøndelag ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:19:46 CET | Pressemelding
Med tusenvis av aktiviteter, som bålturer, padlekurs, ordførerens tur, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Trøndelag til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
566 aktiviteter samlet hele Troms ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:01:52 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som måneskinnstur på ski, matlaging under åpen himmel, fakkeltog og utekonsert, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Troms til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
