Statsministeren åpnet Norges største elvekraftverk i Østfold

Kraftverket har en ytelse på 128 MW, og utbyggingen øker produksjonskapasiteten på Vamma med 230 GWh, det vil si fra 1350 GWh til 1580 GWh. Den økte produksjonskapasiteten tilsvarende det årlige strømbehovet til 11 500 boenheter.
Det er enorme dimensjoner over det nye anlegget. Slukeevnen er 500 kubikkmeter per sekund. Det vil si at maskinen utnytter en vannmengde tilsvarende vekten av 100 fullvoksne elefanter, som faller 28 meter – hvert sekund.
Utbyggingen av elvekraftverket startet i 2015 og kraftverket ble satt i prøvedrift 16. mai i år. Det er investert nesten en milliard kroner i prosjektet. Kraftverksprosjektet er 90 prosent eid av E-CO Energi, som er produksjonsselskapet i Hafslund E-CO konsernet. 10 prosent eies av Svartisen Holding.
Mer vann gir muligheter
– De siste ti årene har vi sett en endring i klimaet mot mer nedbør og mildere og våtere år. Dette har vært en viktig faktor for å utvide kapasiteten. I tillegg vil tilstanden på de eksisterende aggregatene endre seg over tid. Med et nytt aggregat får vi større fleksibilitet til å kunne gjøre oppgraderinger og justeringer på øvrige aggregater, og dermed øke levetiden for disse, forteller Alf Inge Berget, administrerende direktør i E-CO Energi.
Første tegningsløse vannkraftverk i verden
For første gang i en så stor kraftverksutbygging er anlegget prosjektert og bygget ved hjelp av BIM-teknologi og heldigitalt arbeidsgrunnlag i stedet for tradisjonelle papirtegninger.
Vannkraft og klima
E-CO Energi har produsert energi fra vannkraft i 120 år. Vannkraft er en av bærebjelkene i
konsernet og en av energiformene vi investerer tungt i som et ledd i den overordnete visjonen for en fornybar og fullelektrisk fremtid.
– Vannkraft har lavere klimautslipp enn alle andre energikilder og kan om det gjøres riktig være mer skånsom for natur og miljø enn andre energikilder. Vi tror derfor vannkraften blir viktigere og viktigere i det grønne skiftet. Vammafossen har vært utnyttet til kraftproduksjon i over 100 år og med Vamma 12 er grunnlaget lagt for en effektiv og samfunnsnyttig forvaltning av ressursene her for nye 100 år, sier konsernsjef Finn Bjørn Ruyter.
For mer informasjon, kontakt:
Alf Inge Berget, adm. direktør E-CO Energi, 909 88 887
Per Storm-Mathisen, kommunikasjonssjef E-CO Energi, 982 55 406
Nøkkelord
Kontakter
Per Storm-MathisenKommunikasjonssjef
Kommunikasjon og myndighetskontakt
Bilder

Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund blir hovedsponsor for Klemetsrud IL26.11.2025 08:21:00 CET | Pressemelding
Hafslund utvider sitt engasjement for barn og unge i Oslo sør gjennom en ny avtale som hovedsponsor for Klemetsrud IL (KIL).
Klart for den største kraftutbyggingen i Hallingdal på 60 år20.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund og Eidsiva har besluttet å investere 2,5 milliarder kroner i kraftverket Hemsil 3 i Hallingdal. Kraftverket vil utnytte fallet mellom Hemsedal og Gol mer effektivt, og sikre videre kraftproduksjon i Hemsil 2 og 3 tilsvarende strømforbruket til 44 000 husstander.
Hafslund innstiller arbeidet med Sarp 2 kraftverk13.11.2025 14:07:47 CET | Pressemelding
Hafslund har besluttet å innstille arbeidet med Sarp 2 kraftverk i Sarpsfossen i Sarpsborg kommune. Årsaken er krevende grunnforhold som gir for høy teknisk og økonomisk risiko.
Hafslund inngår langsiktig kraftavtale med Hydro7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund Kraft AS og Hydro Energi AS har signert en langsiktig kraftkjøpsavtale (PPA) med et samlet volum på 3,5 TWh i perioden 2031 til 2040.
Hafslund med solid resultat per tredje kvartal 20253.11.2025 11:40:28 CET | Pressemelding
Hafslund leverer et solid resultat etter tredje kvartal 2025, til tross for lavere kraftproduksjon og et utfordrende marked.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
