- Norge er en av de dårligste i Europa

Det er mye fokus på at Norge er langt framme i overgangen til elektrisk drivlinje blant kjøretøy, og vi soler oss i glansen over at Norge er i toppen blant elbiler i Europa. Dette gjelder imidlertidig bare personbilmarkedet - på varebilsiden er situasjonen en helt annen. Norge har faktisk blant de dårligste støtteordningene i Europa.
Det er vedtatt at det kun skal selges nullutslippsbiler i 2025, mens andelen av elektriske varebiler i dag er på 20%. Med andre ord – det er en lang vei å gå.
Dette ble diskutert under onsdagens debatt i Arendalsuka, hvor RSA deltok i panelet.
Kraftig reduksjon i ENOVA-støtte
ENOVA har i flere år tilbudt støtte ved kjøp av el-varebiler, og da støtteordningen startet opp fikk majoriteten av modellene på markedet opp mot 50.000 kroner i støtte.
De siste årene har støtten blitt kraftig redusert, og mange el-varebiler får i dag langt under 10.000 kroner i støtte. Nesten ingen modeller kvalifiserer til mer enn 20.000 kroner, og noen elektriske varebiler kvalifiseres ikke til støtte i det hele tatt.
Det er langt igjen for å nå utslippsmålene for 2025, og RSA mener det er sjokkerende at Norge ikke egger bedre til rette for å stimulere for økt salg av utslippsfrie varebiler. Utviklingen går for sakte, og dagens el-andel i det lette varebilsegmentet vil ikke ha økt mye om et år hvis ikke insentiver økes og bruksfordeler utvides ytteligere.
RSA oppfordrer norske myndigheter till å se på hva andre land gjør for å stimulere salget. Blant annet i Sverige, hvor gode insentiver og bruksfordeler virkelig fått fart på el-varebilsalget:
-Mens våre naboer i Sverige støtter samtlige kjøp av elektriske varebiler med 70.000 kroner, reduserer ENOVA støtten og insentivene ved kjøp av elektriske varebiler i Norge kraftig år for år, sier Espen Kristoffersen, Commercial Director New Energy Vehicles i RSA.
Også land som Frankrike, Polen og Tyskland gir støtte for el-varebiler opptil 150.000 kroner.
RSA ønsker å bidra til å nå 2025-målene, men gode intensiver, støtteordninger og bruksfordeler er også viktige virkemidler for å nå disse. Lokale bruksfordeler for el-varebiler er iverksatt f.eks i Oslo med god effekt som gratis bomring, fordelaktig parkering i sentrum og støtte til infrastruktur.
Et enkelt lokalt virkemiddel som kan bidra positivt til å øke salget av el-varebiler vil være å gi tilgang til el-varebiler i kollektivfelt uten passasjer, også i rushtiden. Dette er et enkelt virkemiddel som kan innføres raskt som vil være positivt for el-varebil-brukere og stimulere til økt salg av el-varebiler i de større byene.
- Enkelte aktører i bilbransjen driver aktiv lobbyvirksomhet med bevisst feilinformasjon om at det ikke er tilgjengelige el-varebiler i markedet. De ønsker selvfølgelig å verne om salget av sine dieselbiler, sier Kristoffersen.
-Fra RSA sin side ønsker vi å få tydelig frem at finnes tilgjengelig biler som dekker stort sett alle behov når det gjelder elektriske vare- og kassebiler, gjennom blant annet RSA sine varemerker BYD og Maxus.
Kontakter
Espen KristoffersenCommercial Director - New energy vehicles
Tel:+47 95 12 46 10espen.kristoffersen@rsa.noFrank DunvoldAdm. direktør
Tel:+47 32 21 88 90frank.dunvold@rsa.noBilder









Om RSA
Følg pressemeldinger fra RSA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra RSA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra RSA
Isuzu Norge og Arctic Trucks lanserer Isuzu D-MAX AT371.12.2023 10:26:00 CET | Pressemelding
Isuzu Norge og Arctic Trucks har gleden av å lansere Isuzu D-MAX AT37 - en terrengbil som gir deg komfort og fremkommelighet du ikke trodde var mulig.
BYD blir offisiell partner for håndball-VM 202328.11.2023 12:49:11 CET | Pressemelding
BYD er nå offisiell sponsor for verdensmesterskapet i håndball for kvinner 2023. Mesterskapet avholdes i Norge, Sverige og Danmark.
Maxus Norge lanserer fremtidens leasingkonsept27.11.2023 12:20:25 CET | Pressemelding
Maxus Norge lanserer nå et helt nytt leasingkonsept som skal gi kundene full forutsigbarhet og lavere kostnader.
RSA representert på Tokyo Mobility Show2.11.2023 09:00:00 CET | Pressemelding
Denne uken arrangeres Tokyo Mobility Show i Japan, hvor Suzuki viser frem sin første elektriske modell – Suzuki eVX. RSA og Frank Dunvold er representert på utstillingen.
BYD Seal og BYD Dolphin med full pott i Euro NCAP27.10.2023 11:00:00 CEST | Pressemelding
BYD Dolphin og BYD Seal er nå tildelt fem stjerner og full pott i sikkerhetstesten Euro NCAP.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom