– En jubeldag

Statens investering sikrer at det første byggetrinnet til batterifabrikken Morrow i Arendal, det som kalles første byggetrinn, kommer i gang tidligere. Der skal de utvikle og produsere batterier.
– Dette er en viktig dag for Bellona, som var med å starte Morrow, det er en viktig dag for Arendal og for nye, grønne norske arbeidsplasser, sier Hauge.
– Dette er en jubelens dag, sier styreleder i Morrow, Liv Monica Stubholt, og la til at dette ikke hadde ikke skjedd uten Frederic Hauge og Bellona.
– Morrows strategi, som handler om å lage nye batterier og ny kjemi som reduserer bruken av en del vanskelige metaller og materialer, samtidig som de reduserer energiforbruket i batteriproduksjon, er utrolig viktig, sier Hauge.
– For Bellona er det viktig at vi ikke bare produserer de batteriene vi trenger for å elektrifisere samfunnet, men at batteriprodusentene gjør det med minst mulig miljøpåvirkning, sier daglig leder i Bellona, Hallstein Havåg.
Næringsminister Jan Christian Vestre delte nyheten om at staten gjennom Siva går inn med en eiendomsinvestering på 67 prosent som utgjør 480 millioner kroner på en pressekonferanse på Arendalsuka i dag.
– Vi stiller opp med en kraftfull verktøykasse som inneholder flere millioner kroner for å sikre at første trinn av byggingen kan starte allerede nå, sa næringsminister Vestre på pressekonferansen.
Bellonas selskap Bellona Holding eier BEBA AS. BEBA AS jobber med utvikling av batteriindustri, og har en mindre eierandel i Morrow, og var sentral i etableringen av Morrow.
Nøkkelord
Kontakter
Signy FardalKommunikasjonssjef
Tel:+47 91 60 17 75signy@bellona.noBilder

Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
– Nå blir det kamp!5.12.2023 10:36:11 CET | Pressemelding
– Dette er i total strid med vitenskapelige anbefalinger og vil gjøre Norge til en internasjonal miljøversting, sier Martin Sveinssønn Melvær i Bellona i en kommetar til at det nå er bred politisk enighet om å åpne for gruvedrift på havbunnen. –Bellona vil jobbe med EU for å få stoppet dette, sier han.
Industri-bauta begynner i Bellona1.12.2023 12:06:41 CET | Pressemelding
– Det er med stor glede jeg kan informere om at Stein Lier-Hansen – nåværende administrerende direktør i Norsk Industri – vil bli engasjert av Bellona fra 1. januar neste år, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
Klimasamarbeid med internasjonale film- og tv-aktører25.11.2023 21:16:34 CET | Pressemelding
Det britiske filmakademiet BAFTA, Netflix og New York Times er blant deltakerne på Bellona-paviljongen på klimatoppmøtet COP28 i Dubai. – Vi er avhengig av å nå ut med løsningene på klimakrisen. God storytelling blir helt avgjørende for å få folk med på omstillingen, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
–Et solid klima-arbeid27.10.2023 14:31:31 CEST | Pressemelding
– Hvis denne rapporten legges til grunn vil norsk klimapolitikk endelig bevege seg i riktig retning. Klimautvalget har gjort et solid stykke arbeid. Anbefalingene deres treffer en rekke viktige punkter for omstillingen vi skal gjennom, sier fagsjef Christian Eriksen i Bellona.
– Små ambisjoner for norsk havbruk28.9.2023 15:48:30 CEST | Pressemelding
Bellona hadde store forventninger til at Havbruksutvalget i dag ville benytte muligheten til å sette tydelige rammer for hvordan fremtidens havbruksnæring skulle utvikle seg. Istedet har Havbruksutvalget valgt å omdefinere seg til et "Lakseutvalg" som ikke griper mulighetene som ligger foran oss.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom