Statens vegvesen skal oppgradere elektriske anlegg i Sørfold-tunnelene
9.8.2022 12:41:29 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Elektroarbeidet som skal utføres i flere av de eksisterende tunnelene på E6 gjøres for å øke trafikksikkerheten i tunnelene. Det skal blant annet monteres flere SOS-skap, og ledelys som gir økt sikkerhet dersom det oppstår behov for evakuering.
Det skal også monteres røde stopplys ved de tre tunnelene på strekningen som ikke har det i dag. Stopplysene skal hindre trafikk inn i tunnelene i forbindelse med vedlikeholdsarbeid og trafikkhendelser.
Arbeidet vil pågå fra oktober 2022 og fram til november 2023. Jobben vil i hovedsak bli utført om natten for at trafikken skal bli minst mulig påvirket.
Frist for levering av tilbud på elektrokontrakten på E6 i Sørfold er 5. september.
Nødvendig oppgradering selv om ny veg bygges
Selv om det er planlagt å bygge ny E6-trasé på strekningen Megården-Mørsvikbotn, er det også helt nødvendig å oppgradere de eksisterende tunnelene.
Årsaken er at dagens tunneler vil ha høy trafikkbelastning helt fram til ny E6 på denne strekningen blir ferdig. Den nye vegstrekningen planlegges åpnet for trafikk i 2028.
Etter at ny veg er ferdig, vil dagens E6-strekning bli gjort om til fylkesveg. Den vil da bli omkjøringsveg og beredskapsveg for ny E6. Omkjøringstiden vil bli redusert fra over 11 timer til under to timer. Fylkesvegen vil også bli viktig for lokaltrafikken.
Flere av de eksisterende tunnelene på E6 i Sørfold har utfordringer knyttet til vegbredde, høyde, lysforhold, stigning og kurvatur. Statens vegvesen har nylig redusert hastigheten i flere av tunnelene.
Nøkkelord
Kontakter
Jan-Erik StenmarkProsjektlederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:97528307jan-erik.stenmark@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Bruvedlikehold på E14 ved Gudå27.5.2026 14:55:26 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter bruvedlikehold på E14 ved Gudå i Meråker kommune
Millioner av reisende på ferje – følg instruksene fra ferjemannskapet27.5.2026 09:21:27 CEST | Pressemelding
Det er et høyt antall reisende på norske ferjer, spesielt om sommeren. Normalt fraktes det mellom 7 og 8 millioner kjøretøy på ferjesambandene i løpet av sommermånedene. Dette betyr et stort antall trafikanter og mange situasjoner der sikkerhet og samhandling er avgjørende.
Arbeid på E18 i Bærum de to første helgene i juni26.5.2026 14:04:43 CEST | Pressemelding
Det blir innsnevringer og køer på E18 de to første helgene i juni. Reisende som skal ut av Oslo anbefales å benytte Ring 3 Granfosstunnelen.
Freifjordtunnelen på rv. 70 skal oppgraderes26.5.2026 13:03:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen oppgraderer Freifjordtunnelen på rv. 70 med ny LED‑belysning, nytt overvåkingssystem og bedre trafikkskilting.
Stenger E6-tunnel på Mo for brannøvelse26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag 27. mai holder Statens vegvesen en beredskapsøvelse i Reinforsheitunnelen på E6 nord for Mo i Rana. Tunnelen blir helt stengt mellom klokka 09.00 og 14.30.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
