Jordas ressurser for i år er brukt opp

Det viser utregningene til organisasjonen Global Footprint Network, som hvert år regner ut en dato for den såkalte overforbruksdagen.
– Det er skremmende å se hvordan denne dagen kommer stadig tidligere. Earth Overshoot Day har blitt flyttet med tre måneder de siste 35 årene. Vi forbruker som aldri før og klarer rett og slett ikke å holde oss innenfor planetens tålegrenser, sier generalsekretær i WWF Verdens naturfond, Karoline Andaur.
Norge blant de verste i klassen
Verden befinner seg midt i en akutt naturkrise. Bare siden 1970 har vi mistet 68 prosent av verdens dyrebestander. Mye av dette skyldes produksjon og forbruk av varer. Her ligger Norge i «verdenstoppen», og vårt stadig økende forbruk gjør at vår egen overforbruksdag var 12. april.
– Norge er i dag kun 2,4 prosent sirkulært. Det betyr at mesteparten av det vi kjøper, går på dynga. Dersom alle skulle hatt like høyt forbruk som nordmenn, ville vi ha trengt 3,6 jordkloder. Slik kan det ikke fortsette, sier Andaur.
Behov for mer sirkulær handling
Støre-regjeringen har lovet en handlingsplan for sirkulær økonomi. Den må komme snarest og ha konkrete, effektfulle tiltak. Blant annet foreslår de tre miljøorganisasjonene flere produsentansvarsordninger, avgifter på jomfruelige ressurser, momsfritak på reparasjoner, utleie og bruktsalg, samt mer støtte til utvikling av nye sirkulære løsninger.
– Sirkulær økonomi handler først og fremst om å redusere materielt forbruk. Regjeringens handlingsplan må derfor være tydelig på tiltak som faktisk gir oss en reell nedgang i forbruket, sier leder i Naturvernforbundet, Truls Gulowsen.
– Regjeringen bør ha som mål å halvere ressursfotavtrykket vårt. Det krever en overgang fra en lineær til en sirkulær økonomi, hvor vi bruker materialene som allerede er tatt ut av naturen lenger, og smartere. Ting må designes for å vare og å gjenbrukes, og det må bli billigere og enklere å velge miljøvennlig for folk flest, sier Anja Bakken Riise, leder i Framtiden i våre hender.
Avgjørende med sterk naturavtale
I desember skal verdens ledere møtes i Montreal, Canada for å få på plass en global naturavtale og bli enige om felles mål for å stoppe tapet av natur og få verden inn på et spor med bærekraftig ressursforvaltning. En ambisiøs, nasjonal handlingsplan for sirkulær økonomi er også nødvendig om Norge skal ha troverdighet som foregangsland i forhandlingene og for implementeringen av naturavtalen.
– Norge har tatt til orde for at det globale naturfotavtrykket skal reduseres med 50 prosent. Nå gjelder det å følge opp store ord med handling. Dersom vi skal få med resten av verden, er det viktig at rike land som Norge viser lederskap og følger opp med tiltak som kan få ned fotavtrykket både på hjemmebane og i globale verdikjeder, sier Andaur.
Nøkkelord
Kontakter
Geir BarsteinSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 94 12 75 77gbarstein@wwf.noBilder

Om WWF Verdens naturfond
WWF er en av verdens største miljøorganisasjoner med eksperter som jobber i mer enn hundre land. Vi jobber for å bremse klimaendringene, stanse tapet av arter og skape en framtid der mennesker lever i harmoni med naturen.
Følg pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WWF Verdens naturfond på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond
WWF fyller 55 år - feirer sammen med Kongen16.9.2025 14:32:13 CEST | Pressemelding
WWF Verdens naturfond i Norge fyller i år 55 år. I forbindelse med jubileet får miljøorganisasjonen besøk av Hans Majestet Kong Harald torsdag 25. september.
Rekordinteresse for grønn partiguide: 230 000 besøkende5.9.2025 14:14:21 CEST | Pressemelding
Velgerne flokker til WWFs partiguide. Åpenbart at natur- og klimapolitikk er viktig for de som skal stemme, konstaterer generalsekretær i WWF.
WWF ber Norge velge side11.8.2025 15:47:20 CEST | Pressemelding
WWF Verdens naturfond oppfordrer klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen til å prioritere en sterk og effektiv plastavtale, og ikke en frivillig avtale basert på global konsensus.
– En sterk plastavtale er viktigere enn konsensus5.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
WWF Verdens naturfond oppfordrer ambisiøse land til å gå sammen og bli enige om en sterk plastavtale seg imellom, heller enn å søke konsensus og ende opp med en svak avtale eller ingen avtale i det hele tatt.
Miljøjubel for Oslofjorden29.7.2025 12:13:08 CEST | Pressemelding
Miljøorganisasjonene Naturvernforbundet og WWF Verdens naturfond jubler for regjeringens vedtak om nullfiskeområder i Oslofjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom