Riksveg 13 i Hardanger kan bli stengd på kort varsel

– Statens vegvesen følgjer situasjonen tett og har låg terskel for å stenga vegen viss vi fryktar nye skred. Det betyr at folk bør ha dette i tankane når dei planlegg reiser i helga, seier byggeleiar Rolf Anders T. Svensson.
Vegstengning blir tidlegast aktuelt søndag, når det er venta meir regn.
Meir stein i fjellet
Tysdag morgon gjekk eit stort steinskred mellom Tyssedal og Stana, som førte til at fleire hundre kubikk stein fall ned i vegen og førte til skadar på vegen og på fangnettet. Vegen vart opna same kveld, og det er no fri ferdsel på strekninga.
Men det ligg framleis att fleire hundre kubikk stein nokon hundre meter opp i fjellsida.
– Det er stabilt no, men med store nedbørsmengder kan det komma eit skred. Meteorologane har varsla om auka nedbør frå sundag, og sterkare mandag. I tillegg til å følgja med vêrvarselet, etablerer vi fysiske observasjons- og lyttepostar ved Stanatunnelen og Okslatunnelen for å følgja situasjonen tett, seier Rolf Anders T. Svensson.
Trafikkinformasjon
Han oppfordrar folk til å følgja med på trafikkinformasjonen på 175.no. Viss vegen må stenge, vil det bli sett opp informasjonsskilt i Kinsarvik.
Statens vegvesen har tett samarbeid med Ullensvang kommune, naudetatane og transportselskap om beredskapen. Viss vegen skulle bli stengt i lengre tid, er det aktuelt å setja opp båtskyss.
Nytt fanggjerde
Skredet tysdag tok og med seg fanggjerdet som var sett opp for å sikra vegen. Statens vegvesen planlegg å setja opp eit nytt fanggjerde med større dimensjonar.
– Dette er ikkje hyllevare, så vi er avhengige av leveringstida. Men eg vonar at det kan vera på plass før seinhausten, seier Rolf Anders T. Svensson.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf Anders Tønder SvenssonByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:48027103rolf.anders.tonder.svensson@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Her signeres milliardkontrakt - del 120.5.2025 13:04:48 CEST | Pressemelding
Nå starter byggingen av ny E6 mellom Megården og Sommerset nord for Fauske i Nordland. Et løft for hele landet.
Historisk dag for E134: Første spadetak tatt for ny Røldalstunnel19.5.2025 16:03:24 CEST | Pressemelding
Samferdselsministeren Jon-Ivar Nygård tok i dag første spadetak for ny Røldalstunnel. Den skal fjerne 1000 høgdemeter og gi ein meir føreseieleg fjellovergang.
Invitasjon til markedsdialog - E10 Evenes Flyplasskryss19.5.2025 14:08:11 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen inviterer entreprenører og rådgivere til markedsdialog 11. juni kl. 12 -14 på Quality Hotel Harstad. Deltakelse kan skje ved fysisk oppmøte eller du kan delta digitalt.
Vegvesenets prioriteringer av store veiutbygginger19.5.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen prioriterer tre store utbyggingsprosjekt i Vestland, Finnmark og Rogaland på topp.
Utsatt oppstart for reparasjonsarbeider E6 Langnesberga16.5.2025 18:56:38 CEST | Pressemelding
Den planlagte oppstarten mandag 19. mai for reparasjonsarbeidene utsettes i første omgang til torsdag 22. mai. Det kan bli ytterligere forsinkelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom