Flere velger nullutslippskjøretøy

Stor økning av elektriske bybusser
Hele 77,8 prosent av alle personbilene som ble registrert fra 1.januar til 1.juli i år, er nullutslippskjøretøy.
Totalt ble 54.279 nullutslippskjøretøy førstegangsregistrert i løpet av årets seks første måneder.
Når det gjelder lette varebiler går 28,2 prosent av årets førstegangsregistrerte lette varebiler på elektrisitet. Dette er en økning på 12,8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Her er det fortsatt dieselbiler som dominerer med 71,8 prosent.
For bybusser har vi hatt stor økning i år sammenlignet med fjoråret. I fjor var andelen førstegangsregistrerte elektrisk drevne bybusser på 30,7 prosent, mens tallet for i år er hele 80,4 prosent. Det er dermed registrert dobbelt så mange elektriske bybusser hittil i år sammenlignet med samme periode i fjor.
Et stykke igjen til tungtrafikk uten eksos
Også andelen nullutslippskjøretøy (elektrisk, hydrogen, brenselcelle) blant tunge kjøretøy øker sakte, men sikkert. Mens det i 2016 bare ble førstegangsregistrert én lastebil som gikk på elektrisitet, var tallet 30 slike kjøretøy i perioden 1.januar til 1.juli i fjor. I år er tallet steget til 96. Foreløpig lave antall, men pilen peker oppover.
17,7 prosent av den totale personbilparken i Norge kjører på elektrisitet eller hydrogen. Av en bilpark på 2 922 204 personbiler utgjør det 516 279 utslippsfrie.
Her kan du selv finne andelen nullutslippskjøretøy: Nullutslippsmålene Statens vegvesen
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Bru på E6 på Saltfjellet blir lysregulert2.7.2025 15:08:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har avdekket skader på kantdragerne på Viskisbrua på E6 i Saltdal kommune. Derfor blir det lysregulering og nedsatt fart over brua fremover.
Siste delstrekning åpnet på Rv. 4 Hadeland2.7.2025 14:21:51 CEST | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås klippet 2. juli snoren på Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken. Det markerer slutten på tolv år med vegbygging.
Griniveien blir enveiskjørt tre uker i juli2.7.2025 10:05:32 CEST | Pressemelding
Omfattende arbeid med nye vannledninger tett opp mot Røakrysset gjør at Griniveien blir stengt for trafikk fra Bærum mot Oslo i uke 28-30.
Pass deg for disse parkeringsfellene2.7.2025 09:10:34 CEST | Pressemelding
I ferietiden er det mange som kjører og parkerer på ukjente steder. Her er Statens vegvesens tips for å unngå unødvendige parkeringsbøter.
Krav om grønn asfalt gir grønnere skipsfart1.7.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesens belønning av CO2-kutt i asfalt fører til en ny milepæl for grønnere skipsfart.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom