Estensmo bru på riksveg 3 blir stengt natt til onsdag

Dette skyldes vedlikeholdsarbeid etter at bruportalen ble påkjørt tidligere i vinter. Påkjørselen har medført at det har vært lysregulering på brua siden den gang.
Stenginga starter klokka 19.00 tirsdag kveld 21. juni. Brua åpner igjen 12 timer senere, klokken 07.00 onsdag 22. juni.
Brua har en gjennomsnittlig døgntrafikk på 2153. Det er dette som kalles årsdøgnstrafikk (ÅDT). Av dette er 37 prosent, eller 797, lange kjøretøy.
– Det er dessverre ingen lokale muligheter for omkjøring i området, og Statens vegvesen beklager ulempen stengingen kan medføre. Men ved å varsle i så god tid som mulig håper vi å minimere ulempene for de det gjelder, sier byggeleder Rolf Storsveen i Statens vegvesen.
For langtransporten er det allerede satt opp opp varsling på digitale infotavler på E6 i god avstand nord og sør for brua, ved henholdsvis Berkåk og Kolomoen.
– I tillegg har vi lagt arbeidene til den tiden av døgnet der det er minst trafikk, legger han til.
Senere i sommer vil det bli behov for en lengre stengningsperiode når deler på brua skal skiftes ut. Tidspunkt for dette er ikke bestemt, og vi vil komme tilbake til dette.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf StorsveenByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:97051980rolf.storsveen@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgjevarStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:+4795245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Veitransporten blir utslippsfri om 15 år30.4.2025 10:03:43 CEST | Pressemelding
Klimagassutslippene fra veitransporten ble redusert med ni prosent fra 2023 til 2024 til 7,25 millioner tonn CO2.
ST1 fortsetter driften av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang30.4.2025 08:30:16 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og ST1 har inngått avtale om drift av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang for de neste ti årene.
Snart kan du kjøpe prøveskilt på nett29.4.2025 12:47:07 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen vil forenkle hverdagen din ved å innføre digitalt prøveskilt.
Nye støyvarselkart gir bedre arealplaner29.4.2025 07:02:00 CEST | Pressemelding
Støyvarselkartene fra Statens vegvesen viser områder som er utsatt for så mye trafikkstøy at det kan gi helseutfordringer eller mindre trivsel.
Lyser ut rv. 80 Sandvika Sagelva28.4.2025 17:01:24 CEST | Pressemelding
Denne uka lyser Statens vegvesen ut anbudskonkurranse for å få utbedret 5 kilometer av vegen mellom Bodø og Fauske.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom