Mobilvirus spres via MMS
Ice registrerer at mobilviruset Flubot igjen har fått et oppsving, og denne gangen spres det også via MMS.
Flubot er et datavirus tilpasset mobiltelefoner. Det sprer seg ved at det sender SMS og MMS uten at du vet det. Disse meldingene forsøker å lure andre til å trykke på lenker som igjen infiserer deres mobiltelefon.
– Ikke trykk på ukjente lenker. Da kan du risikere at du laster ned ondsinnet kode som kan stjele informasjon fra mobilen din, og igjen sprer dette viruset videre til andre, sier Tore Malmo, driftsdirektør i Ice.
Til å begynne med var meldingene skrevet på dårlig norsk og handlet stort sett om at det var en pakke på vei. Etter hvert ble meldingene mer avanserte med mer korrekt språk og større variasjon i budskapet. Den siste utviklingen er at det nå også spres via MMS.
Må tilbakestille telefonen
Norske sikkerhetsmyndigheter har formidlet følgende råd for infiserte av skadevaren «Flubot»:
- Telefonen tilbakestilles til fabrikkinnstillinger umiddelbart.
- Etter dette, bør passord endres for brukerkontoer som har vært benyttet eller lagret på telefonen etter at Flubot ble installert. Dette gjelder alle nettsider og applikasjoner man har logget på. Dersom passordet har vært gjenbrukt på flere tjenester, bør det også endres for disse.
- I tillegg bør eventuelle bankkort benyttet via mobilen sperres.
Merk: for å unngå reinfeksjon, bør du ved gjenoppretting fra backup være helt sikker på at dette er fra et tidspunkt før Flubot ble installert.
Er du i tvil? Ta kontakt
Ice følger for tiden smitten nøye. Mistenker du at du er infisert, ikke nøl med å ta kontakt med kundeservice på 21 00 00 00.
Nøkkelord
Kontakter
Sebastian StorvikKommunikasjonssjef
Tel:94094900sebastian.storvik@ice.noBilder
Om ice
Helt siden ice lanserte mobiltelefoni og startet utbygging av mobilnettet vårt har vi hatt ett mål for øyet; å utfordre og forbedre det norske mobilmarkedet, til det beste for norske bedrifter og forbrukere.
ice ble våren 2022 en del av det norske energi og telekomkonsernet Lyse og fra våren 2024 er Altibox, ice og NiceMobil samlet i én felles organisasjon: Lyse Tele AS.
Lyse er en av de største og ledende infrastruktur- og teletjenesteleverandører i Norge og forvalter de nasjonale produktmerkevarene Altibox, ice og NiceMobil. Lyse besitter svært moderne og landsdekkende digital infrastruktur, og ice har nå like stor andel av 5G-frekvensene som den største aktøren i markedet. Vår målsetning er å rulle ut 5G over hele landet for både mobiltelefoni og trådløst bredbånd. For kundene vil dette bety økt valgfrihet og bedre kundeopplevelser.
Følg pressemeldinger fra ice
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra ice på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra ice
ice har nådd en million kunder3.4.2025 12:02:50 CEST | Pressemelding
Kundeveksten fortsetter – ice har fått sin kunde nummer én million.
Over 6000 meldinger til Bø-brødrene: – Vi er helt målløse26.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Etter at hovedsponsor ice, i samråd med Skiskytterforbundet, delte telefonnumrene til Johannes Thingnes Bø og Tarjei Bø forrige uke, har det strømmet inn personlige meldinger fra hele landet.
Alle NiceMobil-kunder flyttes over til ice27.1.2025 11:30:00 CET | Pressemelding
Merkevaren legges ned for å forsterke innsatsen på ice. Kundene beholder samme pris.
Operatørsamarbeid stopper enormt med telefonsvindel10.12.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
En ny måte å dele data om mistenkelige anrop mellom teleoperatørene Ice, Telia og Telenor vil redusere svindelanrop og såkalt spoofing mot norske mobilkunder drastisk.
Ice inngår partnerskap med Techstep om nye løsninger til bedriftsmarkedet9.10.2024 16:30:00 CEST | Pressemelding
Ice har inngått en strategisk produktpartneravtale med teknologiselskapet Techstep.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom