Mobilvirus spres via MMS
2.5.2022 16:29:25 CEST | ice | Pressemelding
Ice registrerer at mobilviruset Flubot igjen har fått et oppsving, og denne gangen spres det også via MMS.
Flubot er et datavirus tilpasset mobiltelefoner. Det sprer seg ved at det sender SMS og MMS uten at du vet det. Disse meldingene forsøker å lure andre til å trykke på lenker som igjen infiserer deres mobiltelefon.
– Ikke trykk på ukjente lenker. Da kan du risikere at du laster ned ondsinnet kode som kan stjele informasjon fra mobilen din, og igjen sprer dette viruset videre til andre, sier Tore Malmo, driftsdirektør i Ice.
Til å begynne med var meldingene skrevet på dårlig norsk og handlet stort sett om at det var en pakke på vei. Etter hvert ble meldingene mer avanserte med mer korrekt språk og større variasjon i budskapet. Den siste utviklingen er at det nå også spres via MMS.
Må tilbakestille telefonen
Norske sikkerhetsmyndigheter har formidlet følgende råd for infiserte av skadevaren «Flubot»:
- Telefonen tilbakestilles til fabrikkinnstillinger umiddelbart.
- Etter dette, bør passord endres for brukerkontoer som har vært benyttet eller lagret på telefonen etter at Flubot ble installert. Dette gjelder alle nettsider og applikasjoner man har logget på. Dersom passordet har vært gjenbrukt på flere tjenester, bør det også endres for disse.
- I tillegg bør eventuelle bankkort benyttet via mobilen sperres.
Merk: for å unngå reinfeksjon, bør du ved gjenoppretting fra backup være helt sikker på at dette er fra et tidspunkt før Flubot ble installert.
Er du i tvil? Ta kontakt
Ice følger for tiden smitten nøye. Mistenker du at du er infisert, ikke nøl med å ta kontakt med kundeservice på 21 00 00 00.
Nøkkelord
Kontakter
Sebastian StorvikKommunikasjonssjef
Tel:94094900sebastian.storvik@ice.noBilder
Om ice
Helt siden ice lanserte mobiltelefoni og startet utbygging av mobilnettet vårt har vi hatt ett mål for øyet; å utfordre og forbedre det norske mobilmarkedet, til det beste for norske bedrifter og forbrukere.
ice ble våren 2022 en del av det norske energi og telekomkonsernet Lyse og fra våren 2024 er Altibox, ice og NiceMobil samlet i én felles organisasjon: Lyse Tele AS.
Lyse er en av de største og ledende infrastruktur- og teletjenesteleverandører i Norge og forvalter de nasjonale produktmerkevarene Altibox, ice og NiceMobil. Lyse besitter svært moderne og landsdekkende digital infrastruktur, og ice har nå like stor andel av 5G-frekvensene som den største aktøren i markedet. Vår målsetning er å rulle ut 5G over hele landet for både mobiltelefoni og trådløst bredbånd. For kundene vil dette bety økt valgfrihet og bedre kundeopplevelser.
Følg pressemeldinger fra ice
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra ice på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra ice
Sterk økning i svindelforsøk3.9.2026 15:22:03 CEST | Pressemelding
ice ser nå en økning i svindelaktivitet rettet mot norske mobilbrukere. Særlig gjelder dette såkalte wangiri-anrop fra utenlandske numre og meldinger der svindlere utgir seg for å representere kjente selskaper.
ice satte trafikkrekord i mobilnettet6.7.2026 14:53:49 CEST | Pressemelding
Historisk fotballkveld ga historisk aktivitet i mobilnettet.
Pass deg for quishing under fotball-VM11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Svindlere kan sette opp falske QR-koder.
ice blir ny generalsponsor for Norges Håndballforbund4.6.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Mobiloperatøren ice blir ny generalsponsor for Norges Håndballforbund, med virkning fra 1. juli 2026.
ice advarer før påske: – Nå er det høytid for svindel30.3.2026 08:20:00 CEST | Pressemelding
Påsken nærmer seg, og samtidig ser ice nå en tydelig økning i svindelaktivitet. Kombinasjonen av ferie og siste dag for utsendelsen av skattemeldingen gir svindlerne store muligheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
