Fagforeningsledere arrestert før møte med norsk LO
20.4.2022 15:42:34 CEST | LO | Pressemelding
- Dette reagerer vi meget sterkt på. De må løslates umiddelbart, sier Olsson på telefon fra Warszawa.
- Det er heller ikke utenkelig at de er arrestert fordi de skulle til møtet som finner sted her nå, legger Olsson til.
Norsk LO har formannskapet i BASTUN-nettverket, som møtes i Warszawa i dag.
BASTUN er et nettverk for fagorganisasjoner fra Norge, Sverige, Danmark, Finland, de tre baltiske landene (Estland, Latvia og Litauen), Russland, Polen, Hviterussland og Tyskland. Norge har formannskapet i denne perioden.
The Belarusian Congress of Democratic Trade Unions (BKDP) er Hviterusslands uavhengige fagbevegelse, med fire tilknyttede fagforeninger og til sammen 15.000 medlemmer. LO har lenge hatt et samarbeid med BKDP, som vant Arthur Svenssons Internasjonale Pris for Faglige Rettigheter for 2021.
Undertrykkelsen av de uavhengige fagforeningene i Hviterussland har økt kraftig. I dag ble lederne for hovedorganisasjonen BKDP og en forbundsleder arrestert, mens fagforeningskontorer og private hjem er ransaket av det hemmelige politiet, KGB. Dette kommer etter at BKDP har gått kraftig ut mot Russlands invasjon av Ukraina, og et av forbundene ble stemplet som en ekstremistorganisasjon av Lukasjenko-regimet, opplyser Espen Løken i Svenssonstiftelsen.
BAKGRUNN:
«Arthur Svenssons Internasjonale Pris for Faglige Rettigheter» for 2021 gikk altså til den uavhengige fagbevegelsen i Hviterussland, representert ved hovedorganisasjonen BKDP og dens medlemsforbund. De fikk prisen for sin uredde kamp for demokrati og grunnleggende faglige rettigheter i Europas siste diktatur.
Hviterussland regnes som et av de verste landene i verden når det gjelder brudd på arbeidstakerrettigheter. Menneskerettighetsorganisasjoner har i mange år uttrykt sin bekymring for en rekke menneskerettighetsbrudd i landet; «forsvinninger», politivold og manglende ytringsfrihet og organisasjonsfrihet. Tross Lukasjenko-regimets forsøk på å ta kontroll over de uavhengige fagforeningene og vanskeliggjøre rekruttering, organisering og vanlig fagforeningsaktivitet, har disse likevel aldri gitt opp, og har fortsatt arbeidet for medlemmene.
I forbindelse med presidentvalget høsten 2020 der resultatet åpenbart ble forfalsket, ble situasjonen i landet ytterligere forverret. All form for opposisjon har blitt slått hardt ned på gjennom stor politibrutalitet, fengslinger og trakassering. Den uavhengige fagbevegelsen ble tidlig sentral i kampen mot forfalskningen av valgresultatet og kampen for demokrati. Det oppsto en bølge av streiker, aksjoner og demonstrasjoner med krav om annullering av valgresultatet og at alle politiske fanger skulle løslates.
Streikene og demonstrasjonene ble møtt med terror, massearrestasjoner og tortur. En rekke faglige tillitsvalgte og aktivister har blitt sparket fra jobben, og mange har blitt fengslet eller måttet rømme landet. Fagforeningskontorer har blitt raidet og stengt. Likevel har forbundene i BKDP rekruttert nye medlemmer, dannet nye lokale fagforeninger og fortsatt kampen.
Priskomiteen uttalte at i utformingen av et nytt politisk og økonomisk regime etter Lukasjenkos fall, vil en livskraftig fagbevegelse, uavhengig av politiske myndigheter, være avgjørende for å skape et samfunn som tjener det store flertallet. (Kilde: Svenssonstiftelsen/Industri Energi/LO)
Kontakter
Bjørn Erik DahlKommunikasjonsrådgiver
Tel:971 96 754bjorn.erik.dahl@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO om statsbudsjettet: – Holder bra trykk på å få folk i jobb, men uklokt å øke strømregninga7.10.2026 12:40:19 CEST | Pressemelding
– Regjeringen holder trykket oppe på å få folk i jobb, og å gjøre hverdagen bedre for mange. Billigere kollektivtransport, billigere barnehage og gratis SFO er bra. Redusert skatt på vanlige inntekter og at pumpeprisen på drivstoff ikke økes, bidrar også til å lette på hverdagen til folk, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
Europeiske fagforeningsledere samlet på Utøya: – Vi må stå opp mot ytre høyre6.10.2026 14:12:27 CEST | Pressemelding
Fagforeningsledere fra hele Europa lover å trappe opp kampen mot ytre høyre etter et besøk på Utøya, der 69 mennesker ble drept i terrorangrepet 22. juli 2011.
LOs konjunkturrapport: Rente og dyrtid rammer mange5.10.2026 13:58:24 CEST | Pressemelding
I forkant av at regjeringen legger frem forslag til statsbudsjett, presentere LO sin konjunkturrapport. Rapporten tar for seg analyser og fremtidsutsikter for norsk økonomi.
LO inviterer til presseseminar i forkant av statsbudsjettet1.10.2026 13:27:54 CEST | Pressemelding
I forkant av statsbudsjettet som legges frem 7. oktober inviterer LO til presseseminar mandag 5. oktober med LO-leder Kine Asper Vistnes og sjeføkonom Roger Bjørnstad.
LO-lederen om Fensfeltet: – Noe stort er på gang23.9.2026 12:08:23 CEST | Pressemelding
Staten tar nå kontroll for å sikre tilgang til kritiske mineraler. Dagens beslutning fra regjeringen skal sørge for at vi nå kan igangsette utvinning av sjeldne jordarter på Fensfeltet i Nome i Telemark langt raskere enn mange hadde sett for seg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
