Fafofrokost: Psykososialt arbeidsmiljø – Norge er ikke engang på pallen

De aller fleste tilbringer store deler av livet på jobb, og en god arbeidssituasjon gjør at vi holder ut lenge. Men om lag 15 prosent av sykefraværet kan knyttes til psykososiale risikofaktorer på arbeidsplassen. Det handler først og fremst om arbeidssituasjon, innhold i arbeidet og samhandling. LO og Unio ønsker nå et krafttak på dette området.
I en ny undersøkelse svarer tre av fire LO-tillitsvalgte at det psykososiale arbeidsmiljøet er vanskeligere å jobbe med enn andre arbeidsmiljøforhold. Flere resultater, i tillegg til et nytt notat som er utarbeidet for Unio om arbeidsorganisering, presenteres på seminaret. Spørsmål som vil bli belyst er:
- Hvordan skal vi oppnå ambisjonen om å være verdensmestre i arbeidsmiljø?
- Trengs det nye reguleringer?
- Hva kan gjøres for å forebygge sykdom og utstøting fra arbeidslivet?
- Hvordan jobbes det konkret med psykososialt arbeidsmiljø på arbeidsplassene?
Program
Velkommen og introduksjon ved møteleder Anne Mette Ødegård, Fafo
Presentasjon av resultater fra tillitsvalgtpanelet og Unio-undersøkelsen ved Fafo-forskerne Rolf K. Andersen og Mona Bråten
Kommentarer fra STAMI ved forsker Håkon Johannessen
Hvordan jobbes det med det psykososiale arbeidsmiljøet på arbeidsplassen? Møteleder i samtale med:
- Tormod Aarum, hovedtillitsvalgt for HK-klubben ved IKEA Furuset
- Irene Hjertner, hovedverneombud Oppvekst og utdanning, Trondheim kommune
Panel. Møteleder i samtale med:
- Ragnhild Lied, Unio
- Julie Lødrup, LO
- Anne Louise Aartun Bye, NHO
Ny rapport og nytt faktaflak
Fafo-rapporten «Kjønnsperspektiv på arbeidsmiljøutfordringer og HMS-arbeid i kommunal sektor» er forfattet av Inger Marie Hagen og Ragnhild Steen Jensen. Rapporten offentliggjøres på seminardagen, og vil da kunne fritt lastes ned fra våre nettsider.
Prosjektet kjønnsperspektiv i arbeidsmiljø og HMS-arbeidet er gjennomført på oppdrag fra Unio, Sykepleierforbundet og Utdanningsforbundet.
Faktaflaket «LO-tillitsvalgtpanel: Samarbeid om psykososialt arbeidsmiljø» er forfattet av Rolf K. Andersen og Mona Bråten, og er en del av prosjektet LOs tillitsvalgtpanel. Faktaflaket kan på seminardagen fritt lastes ned fra våre nettsider.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Direktesending 30. mars, Fafofrokost: Psykososialt arbeidsmiljø – Norge er ikke engang på pallenVideokanal
Nøkkelord
Kontakter
Stein R. FredriksenInformasjonssjef
Tel:+47 99591959stein.roar.fredriksen@fafo.noBilder
Lenker
Om Fafo
Fafo er en frittstående samfunnsvitenskapelig forskningsstiftelse som utvikler kunnskap om vilkårene for deltakelse i arbeidsliv, organisasjonsliv, samfunn og politikk, om sammenhengene mellom politikk og levekår, og om demokrati, utvikling og verdiskaping.
Følg pressemeldinger fra Fafo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fafo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fafo
Seminarinvitasjon: Arbeidsinnvandrere på digitale plattformer18.6.2025 10:29:09 CEST | Presseinvitasjon
Flere av bransjene som digitale plattformer har fått fotfeste i, preges av en høy andel arbeidsinnvandrere og flyktninger. Blant disse er matleveringsbransjen der Foodora og Wolt har vokst frem, og drosjenæringen der vi finner Uber og Bolt. På dette seminaret torsdag 19. juni skal vi se nærmere på arbeidshverdagen og vilkårene for de som yter disse tjenestene.
Ny Fafo-rapport: Flere har behov for hjelp med tak over hodet6.5.2025 16:22:06 CEST | Presseinvitasjon
Å ha et trygt sted å bo er viktig for oss alle. Nå øker antallet som bor i midlertidige botilbud og som ber Nav om hjelp til et sted å bo. Det viser en ny Fafo-rapport som lanseres torsdag 8. mai.
Kan flere få AFP i privat sektor?22.4.2025 15:54:29 CEST | Presseinvitasjon
Ikke alle som jobber i en AFP-bedrift får AFP til tross for mange år i ordningen. På Fafofrokost onsdag 23. april vil Fafo presentere nye tall som viser frafallet i dagens ordning og hvor mange som vil kvalifisere for AFP med modellen fra Fellesforbundets AFP-utvalg.
Færre «vanlige» – flere fattige og rike5.3.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
De økonomiske forskjellene mellom nordmenn har økt de siste 20 årene. Andelen rike og andelen fattige har økt, mens mellomkategorien har krympet. Dette viser de første forskningsfunnene i Fafos «Ulikhetsbarometeret». Tirsdag 4. mars møttes representanter for fagbevegelsen, politikere og forskere for å diskutere utviklingen.
Foregår fagforeningsknusing i Norge?22.1.2025 09:28:06 CET | Pressemelding
Fafo har på oppdrag fra LO sett på begrepet fagforeningsknusing og om fagforbund erfarer dette i Norge. Undersøkelsen viser at organisasjonsarbeidere i norske fagforbund opplever forsøk på fagforeningsknusing – forsøk som også lykkes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom