Eika Gruppen har inngått samarbeidsavtale med SVEA.

For å komplettere Eika-bankenes produkt- og tjenestetilbud i bedriftsmarkedet har Eika Gruppen inngått en distribusjonsavtale med Svea. Avtalen innebærer leveranse av produkter og rådgiving til bedriftskundene med factoring og fakturakjøp. I tillegg til de nye produktene som bankene nå kan tilby kundene, har det vært avgjørende for Eika at Svea har landsdekkende distribusjon og et stort nettverk av produktspesialister som står til rådighet sammen med bankene i deres dialog med kunden.
Eika-bankene, som har blant landets høyeste kundetilfredshet i SMB-markedet, har ambisjoner om betydelig vekst i dette markedet. Nøkkelen til å lykkes, både med lønnsomhet og vekst, er å levere på bankens ambisjon om å være «markedsledende hovedbanker». Det innebærer at Eika-bankene tilbyr standardiserte, konsistente kundeopplevelser der flest mulig bedriftskunder opplever «beste rådgivningspraksis».
- Eika har stor tro på at avtalen med Svea vil gi lokalbankenes kunder økt tilgang til fleksible kredittløsninger og en mer gunstig utnyttelse av bedriftens balanse mht. sitt samlede finansieringsbehov. Følgelig er det et mål at samarbeidet vil bidra til enda flere gode kunde- og rådgivningsopplevelser i tråd med Eika-bankenes verdiløfte om “aktiv hjelp til gode valg” for kundene. I tillegg muliggjør samarbeidet verdifull kapitalavlasting for banken, avslutter Sundal-Thoresen.
- Svea har stor tro på samarbeidet med Eika-bankene de neste årene. Sammen skal vi bidra til enda bedre kundeopplevelse for det lokale næringslivet ved å sette kunden i fokus, sier Joachim Jensen, Kommersiell leder i Svea. - Hver Eika-bank vil få opplæring i de nye finansielle løsninger, som den enkelte bedriftsrådgiver kan tilby eksisterende og nye felles kunder. Dette samarbeidet legger vi mye ressurser i, og ser veldig frem til å ta fatt på reisen sammen, avslutter Jensen.
Avtalen betinger at den enkelte bank tiltrer samarbeidsavtalen som pr i dag halvparten av bankene i Eika-alliansen har gjort.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd UlvenInformasjonsdirektørEika Gruppen Konsern
Tel:907 21 898su@eika.noKristian Sundal-ThoresenBedriftsmarked Eika Gruppen
Tel:93627877kst@eika.noBilder

Om Eika Gruppen
Om Eika
Eika Alliansen består av lokalbankene, Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Lokalbankene i Eika Alliansen nyter høy tillit og tilfredshet blant kundene, og er en drivkraft for vekst og utvikling i sine lokalsamfunn. Trygg, personlig rådgiving og et sterkt lokalt samfunnsengasjement skiller lokalbankene fra konkurrentene.
Eika Gruppen er eid av bankene i alliansen og utgjør finanskonsernet i Eika. Eika Gruppens visjon er å styrke lokalbanken. Selskapet leverer sikre og brukervennlige tjenester, tilpasset kundenes behov, innen forsikring, sparing, pensjon, finansiering, betaling og eiendomsmegling. Eika Alliansen er en vesentlig aktør for bærekraftig verdiskaping i lokalsamfunn over hele landet. Les mer på eika.no
Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen
Eika leverer sterke kvartalsresultater30.10.2025 13:36:32 CET | Pressemelding
Eika har for årets ni første måneder mer enn tredoblet sitt sammenlignbare resultat fra 2024 Det sterke resultatet er preget av kraftig forbedring både i forsikring og spareområdet Eika digitalbank med Penni er godt mottatt i markedet med god vekst i boliglån i kvartalet. Oslo, 30.10.2015 Eika konsernet leverte et resultat før skatt på 260 millioner kroner i årets tredje kvartal, mot tilsvarende 113 millioner i samme periode i fjor. Hittil i år er resultat før skatt på 610 millioner kroner mot tilsvarende 165 millioner i 2024. De sammenlignbare fjorårstallene er eksklusiv gevinst på salg aksjer i datterselskapet Eika Forsikring til Fremtind Forsikring.
Rentekrigen trappes opp: Penni presser storbankene – og slår tilbake med nytt rentekutt30.10.2025 13:19:07 CET | Pressemelding
Kampen om boliglånskundene hardner til. Etter måneder med kraftig press fra digitale utfordrere har de store bankene endelig begynt å reagere med egne rentekutt. – Det er tydelig at storbankene kjenner pusten av digitalbankene i nakken. Når de begynner å kutte rentene, vet vi at vi har gjort noe riktig. Men vi stopper ikke der – vi kutter igjen, sier Amund Tosterud, leder for kundeopplevelser i Penni. Vokser eksplosivt – tross stengte dører Den digitale utfordreren har hatt en vekst på 1,5 milliarder i boliglån i tredje kvartal, og har nå en samlet portefølje på 2,3 milliarder kroner. Det er ekstra imponerende med tanke på at Penni måtte stenge for nye søknader i over to måneder etter et massivt rush i sommer. – Etter rentekuttet i juni opplevde vi en helt ekstrem pågang. Vi måtte rett og slett ta en pause for å sikre kvalitet i alle ledd. Over tusen kunder sto på venteliste etter sommeren – det viser hvor stort behovet er for banker som faktisk setter kundene først, sier Tosterud. Nyt
Eika med styrket resultat7.8.2025 15:00:01 CEST | Pressemelding
Historisk godt resultat Resultatforbedring i forsikring bidrar sterkt positivt God vekst i sparing og plassering – inkludert spareavtaler Digitalbanken Penni opplever sterk vekst av digitale boliglånskunder Eika Gruppen leverte et resultat før skatt på 198 millioner kroner i kvartalet, mot 34 millioner i samme periode i fjor[1]. For første halvår endte resultat før skatt på 350 millioner kroner (52). Den viktigste enkeltårsaken til resultatforbedringen skyldes et sterkt forbedret resultat fra forsikring, som i dag er Fremtind Forsikring. [1] Sammenligningstallet er eksklusiv avhendet virksomhet
Penni kutter boliglånsrenten - fortsatt lavest19.6.2025 11:27:21 CEST | Pressemelding
Penni fra Eika digitalbank følger etter Norges Bank, og setter ned lånerenten umiddelbart med 0,25 prosentpoeng for alle nye kunder. Penni har med det fortsatt laveste boliglånsrente. Banken holder samtidig innskuddsrentene på brukskonto uendret på 3 prosent.
Eikas bankenes kredittkort er nå flyttet til Kredittbankens systemer2.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemelding
I helgen ble 350 000 kredittkortkunder fra sparebankene i Eika Alliansen og LOKALBANK, samt NAF og Agrikjøp flyttet til Kredittbankens systemer. Overgangen markerer siste steg i sammenslåingen mellom SpareBank 1 Kreditt og Eika Kredittbank som juridisk ble gjennomført i januar 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
